اسد: حمایت ایران تلفات جنگ سوریه را کاهش داد ، داعش ساخته آمریکا است

به گزارش تور ارمنستان ارزان، رئیس جمهوری سوریه حضور نیروهای فرانسوی در خاک کشورش را اشغالگری و نوعی تروریسم خواند و تأکید کرد که پاریس باید از حمایت هر چیزی که بر افزایش خونریزی، قتل و عذاب در سوریه می افزاید، دست بردارد.

اسد: حمایت ایران تلفات جنگ سوریه را کاهش داد ، داعش ساخته آمریکا است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در گفت وگو با نشریه الکترونیک پاریس مچ تأکید کرد که جنگ علیه تروریسم در سوریه به رغم پیشروی بزرگ در این زمینه، هنوز سرانجام نیافته است، و تروریسم همچنان در مناطق شمالی این کشور حضور دارد و ترکیه، ایالات متحده آمریکا، انگلیس و فرانسه همچنان به حمایت از تروریسم ادامه می دهند.

رئیس جمهوری سوریه گفت، حضور نیروهای فرانسوی در خاک سوریه، بدون موافقت نظام دمشق، اشغالگری و نوعی از انواع تروریسم محسوب می گردد و پاریس باید به حقوق بین الملل رجوع کند و از حمایت هر چیزی که بر افزایش خونریزی، قتل و عذاب در سوریه می افزاید، دست بردارد.

بشار اسد ضمن تکذیب هرگونه همکاری بین دمشق و ایالات متحده آمریکا، خاطر نشان کرد در مسئله مبارزه با تروریسم نمی توان با حامی تروریسم همکاری کرد.

مشروح مصاحبه به توضیح ذیل است:

خبرنگار: جناب رئیس جمهور از پنج سال قبل در نوامبر سال 2014 میلادی با شما ملاقات کردم، در آن موقع، نیروهای دولتی کنترل یک سوم خاک کشور را در دست داشتند. امروز ارتش شما به مناطق مرزی با ترکیه بازگشته است؛ آیا احساس می کنید که در این جنگ پیروز شده اید؟

بشار اسد: اگر بخواهیم در این مورد سخن بگوییم (باید گفت) این جنگ، جنگ من نیست تا در آن پیروز شوم یا نشوم؛ زیرا روایت غربی ها این گونه وانمود می نماید که این جنگ، جنگ رئیس جمهوری است که می خواهد در مقام خود باقی بماند. در حالی که این جنگ، جنگ ملی است.. جنگ ملت سوریه علیه تروریسم است... ما از آن موقع تا امروز گام های بزرگی در این جنگ برداشته ایم، ولی این بدان معنا نیست که ما پیروز شده ایم.. ما هنگامی که تروریسم از بین برود، پیروز می شویم.. تروریسم هنوز در شمال سوریه وجود دارد و مساله ای جدی تر این است که حمایت از این تروریسم ادامه دارد… ترکیه و کشورهای غربی چه آمریکا چه انگلیس و چه فرانسه هنوز از تروریسم حمایت می نمایند بنابرین خیلی زود است که درباره پیروزی صحبت کنیم.

خبرنگار: آیا واقعاً فکر می کنید فرانسه به حمایت از تروریسم ادامه می دهد؟

بشار اسد: البته، فرانسه در ابتدا تسلیحات ارسال می کرد، نمی دانم که آیا واقعاً در ماه ها یا سال اخیر تغییری در این موضوع ایجاد شده است یا خیر. ما در حال حاضر اطلاعاتی نداریم. اما هنگامی که نیروهای فرانسه بدون درخواست دولت قانونی سوریه وارد خاک این کشور گردد، این اشغالگری است. بین حمایت از تروریسم و اعزام نیروهای نظامی برای اشغال یک کشور تفاوت چندانی ندارد.. مساله همان است اما عناوین متفاوت است.

خبرنگار: اما فرانسوی ها برای حمایت از کُردهایی که با داعش می جنگیدند، به سوریه آمدند.

بشار اسد: آیا ما می توانیم نیروهای سوریه را بدون درخواست دولت فرانسه به این کشور اعزام کنیم تا با تروریسم مبارزه نمایند؟ این کافی نیست که بخواهی با تروریسم مبارزه کنی؛ زیرا برای مبارزه با تروریسم، قوانین بین المللی وجود دارد...من باور نمی کنم که حسن نیتی در کار باشد. دولت سوریه هم با داعش می جنگد؛ چرا از آن حمایت نمی گردد؟ چرا دولت فرانسه با داعش می جنگد، ولی از النصره حمایت می نماید؟ در حالی که هر دو، تروریست هستند؟

خبرنگار: شاید شما به دوره ریاست جمهوری فرانسوا اولاند (رئیس جمهور سابق فرانسه) اشاره می کنید هنگامی که لوران فابیوس وزیر خارجه وقت فرانسه گفت که شما سزاوار زنده ماندن نیستید، اکنون شرایط در دوره امانوئل ماکرون چیست؟ آیا تغییری را در مواضع فرانسه احساس نموده اید؟

بشار اسد: در ظاهر بله. ولی وقتی که اشغالگر باقی بماند، این نوعی تروریسم است. باید این حقیقت را درک کنید. ما باید در خصوص تغییر اقدامات صحبت کنیم، نه شکل. اظهارات برای ما مهم نیست بلکه اقدامات روی زمین مهم است.

خبرنگار: اقدامات روی زمین چطور باید صورت بگیرد؟

بشار اسد: به وسیله بازگشت به قوانین بین المللی است. ما از دولت فرانسه چیزی نمی خواهیم. ما خواستار حمایت های سیاسی و مالی و امنیتی آنها نیستیم. ما به آنان نیاز نداریم و می توانیم امور خود را در سوریه مدیریت کنیم، اما ما می خواهیم آن ها به نظام بین المللی بازگردند.. این نظام در حال حاضر وجود ندارد.. ما شاهد هرج و مرج بین المللی هستیم. ما نمی خواهیم که آن ها از رئیس جمهور حمایت نمایند، این موضوع برای من اهمیتی ندارد وبرای ما مهم نیست که بگویند این رئیس جمهور خوب است یا بد. این مساله سوری است. تنها چیزی که می خواهیم این است که آن ها از هر چیزی را که خون، قتل و شکنجه در سوریه را افزایش می دهد، متوقف می نمایند.

خبرنگار: فرانسه در معرض مسئله ای واقعی متعلق به تروریست های جهادی مستقر در خاک سوریه قرار گرفته است، آیا این عناصر در زندان های شما به سر می برند؟

بشار اسد: صرف نظر از ملیت ها، مقام های ذی صلاح آمارها را در اختیار دارند، اما در هر صورت اگر آنان است، مشمول قوانین سوریه خواهند بود. تروریست تروریست است چه فرانسوی باشد چه سوری باشد.

خبرنگار: در صورت حصول توافق با نیروهای حمایت مردمی و ورود ارتش به این مناطق، به چه نحوی با 400 تروریست تبعه فرانسه، که در حال حاضر در این مناطق محبوس هستند، تعامل خواهد شد؟

بشار اسد: همه تروریست های مستقر در مناطق تحت کنترل دولت سوریه مشمول قوانین سوریه خواهند بود. قانون سوریه در رابطه با تروریسم بسیار واضح است و آنها در دادگاه های ویژه تروریسم محاکمه می شوند.

خبرنگار: شما قصد ندارید آن تروریست ها را به اروپا بازبگردانید همانگونه که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه انجام داد؟

بشار اسد: اردوغان به دنبال باج گیری از اروپا است، کسی که به خودش احترام قائل است به این روش حرف نمی زند، مؤسسات و قانون وجود دارد و موضوع ارسال تروریست ها یا هر شخص محکوم شده به کشور دیگری بر اساس توافقنامه ها بین کشورها انجام می گردد. خارج کردن یک تروریست از زندان تا غیرنظامیان را بکشد یک اقدام غیر اخلاقی است.

خبرنگار: 8 سال از جنگ گذشت و کشور نابود شد و تعدادی از شهرها ویران شدند. نیمی از ساکنان آن آواره و صدها هزار تن کشته شدند. آیا قبول دارید که بدون حمایت روسیه یا ایران قادر نبودید که در این نبرد پیروز شوید؟

بشار اسد: جنگ سخت است و آسان نیست و ما هم ابرقدرت نیستیم. ما در حال جنگ با ثروتمندترین و قدرتمندترین کشورهای دنیا هستیم. قطعا هیچ شکی وجود ندارد که حمایت دوستانمان به کاهش تلفات منجر شده و به ما برای بازپس گیری سرزمین مان یاری نموده است. اگر از ما می پرسید که آیا سوریه بدون برخورداری از این حمایت به سوی تجزیه یا شکست کامل می رفت باید بگویم که این یک سوال فرضی است چرا که گاهی حدس زدن نتیجه بازی تنیسی که در آن 2 بازیکن دخیل هستند سخت است چه برسد به جنگی که در آن ده ها بازیگر و صدها هزار جنگجو دخیل هستند.

خبرنگار: آیا شما در طول این جنگ حتی برای یک لحظه به ترک کشور فکر کردید؟

بشار اسد: حقیقت این است که من به به آن فکر نکردم. چون این گزینه موجود نبود یا مطرح نبود. این موضوع فقط توسط مقامات غربی مطرح شد، نمی توانم به این گزینه فکر کنم تا زمانی که توسط ملت سوریه مطرح نگردد، هنگامی که ملت سوریه می گویم، منظورم اکثریت مردم سوریه است نه اقلیت از تروریست ها یا اقلیت ساختگی توسط آژانس های اطلاعات خارجی یا اقلیتی است که به دلیل دریافت پول از قطر دست به تظاهرات زدند. این موضوع توسط اکثریت مطرح نشده است بنابراین من ماندم.

خبرنگار: از لحاظ نظامی، جبهه النصره در سال 2013 چندین کیلومتری از محل سکونت شما فاصله داشت، این گروه به محله العباسیین و میدان العباسیین رسید؟

بشار اسد: درست است. دمشق سال ها تحت محاصره کامل یا جزئی قرار گرفته بود. این بزرگ ترین انگیزه برای من بود تا بمانم و از کشورم دفاع کنم. این وظیفه من بر اساس قانون اساسی است که از مردم در برابر تروریسم دفاع کنم.

خبرنگار: در خصوص بازسازی، گفته می گردد که بازسازی حدود 300 میلیارد دلار تا 400 میلیارد دلار هزینه دارد، در سایه محاصره و تحریم های تحمیلی علیه شما که درد و رنج ملت سوریه را می افزاید، آیا طرحی برای خارج کردن ملت از فشار و تنگنا را در اختیار دارید؟

بشار اسد: صنعت دارد بزرگ تر می گردد. در بعضی از بخش ها، به عنوان مثال بخش داروسازی در حال گسترش است، همچنین در خصوص بازسازی. شما می توانید به حلب بروید که توسط تروریست ها به شدت ویران شده است و هر سال شاهد تفاوت بزرگی خواهید شد. دولت و شهفرایندان مشغول بازسازی هستند.

خبرنگار: اما لیره سوریه در بدترین حالت قرار گرفته است. ارزش آن خیلی افت نموده است و باید سرمایه گذاری خارجی داشته باشید. آیا چین و کشورهای دیگر می خواهند سرمایه گذاری نمایند؟

بشار اسد: اخیراً و در طول 6 ماه گذشته، بعضی از شرکت ها برای سرمایه گذاری در سوریه آمده اند، البته سرمایه گذاری خارجی در این شرایط کند به صورت کند باقی خواهد ماند. اما راه هایی برای دور زدن تحریم ها وجود دارد. آن ها به زودی سرمایه گذاری خواهند کرد، اما این بدان معنی نیست که فرایند سرمایه گذاری سریع خواهد بود. من یک واقع گرا هستم.

خبرنگار: چند سال طول خواهد کشید؟

بشار اسد: این به مدت زمان محاصره و روش های آن بستگی دارد. این موضوع همچنین به بازگشت سوری ها از خارج بستگی دارد. آنها در حال بازگشت هستند اما به صورت تدریجی. پاسخ دادن به این موضوع سخت است. اما این یک فرآیند مداوم برای سال ها است.

خبرنگار: چند نفر سوری به سوریه بازگشت؟

بشار اسد: در کمتر از یک سال بیش از یک میلیون سوری بازگشتند و فرایند بازگشت در حال حاضر به خصوص پس از آزادسازی دمشق و منطقه جنوبی و اطراف آن افزایش یافته است. البته بخشی از بازگشت نیز مربوط به بازگشت زیرساخت ها و سایر خدمات از قبیل برق، مدارس و بیمارستان ها است. متاسفانه این سه بخش بیشترین آسیب ها را از محاصره و تحریم متحمل شده اند. در عین حال غرب بر پناهندگان فشار می نماید تا به سوریه باز نگردند. غرب از این مساله انسانی به عنوان یک برگه برای اهداف سیاسی استفاده می نماید.

خبرنگار: بسیاری از این مهاجران به دلیل که مخالف شما بودند رفتند. چگونه از آنان دعوت می کنید که تا برگردند. چگونه آنها را به بازگشت تشویق می کنید؟ آیا آنان مورد عفو قرار خواهند گرفت؟

بشار اسد: بسیاری از آنان هوادار دولت هستند و انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 گواهی بر این امر است و آنان در این انتخابات شرکت کردند و به نفع رئیس جمهور رای دادند. در خصوص بازگشت آنان هیچ مسئله ای وجود ندارد. این بازگشت بدون عفو عمومی صورت می گیرد. بخشی از کسانی که بر می گردند، مخالفان هستند که در حق آنان هیچ پفراینده ای وجود ندارد؛ زیرا آنان قانون را نقض نکردند. در خصوص مخالفت با من، اکنون مخالفان در قلب سوریه وجود دارند و هیچ مسئله ای وجود ندارد. ما به طور مداوم با آنان همکاری می کنیم. در خصوص عفو عمومی، ما هر از گاهی عفو عمومی صادر کردیم، چند ماه پیش یک عفو عمومی صادر کردیم، چون بعضی می ترسند که بدون عفو عمومی بیایند. فکر می نمایند که دستگیر خواهند شد اما تنها کسانی که سلاح حمل می نمایند دستگیر می شوند و حتی آنها را مورد عفو قرار می دهیم.

خبرنگار: سال گذشته هنگام سقوط غوطه، به آنجا رفتم و با چند شورشی جوان در آنجا ملاقات کردم که اسلحه حمل می کردند. افسران سوریه از آنان خواستند تا سلاح های خود را زمین بگذارند و به آنان گفتند که به آنان آسیبی نخواهد رسید. اما آنان گفتند: شما از ما می خواهید سلاح های خود را زمین بگذاریم زیرا می خواهید ما به ارتش ملحق شویم و این را نمی خواهیم... آنان به ادلب رفتند... موضع شما چیست؟

بشار اسد: اگر بخواهیم در خصوص حقایق صحبت کنیم، بعضی از آن هایی که به ادلب رفتند خانواده هایشان را ترک کردند و ما به عنوان یک دولتی از آنان مراقبت می کنیم. از سوی دیگر، افراد مسلحی وجود دارند که به ادلب رفتند، اما بعداً به ما تسلیم شدند. آن ها از ما درخواست کردند و ما به آنان اجازه دادیم تا برگردند و مشمول عفو شدند. به بیشتر آنان گفته می شد که دولت یا ارتش شما را خواهند کشت. البته هنگامی که آن ها به مدت 7 سال خارج از(قوانین) دولت زندگی کردند. اما هنگامی که ارتش وارد غوطه شد، زندگی به حالت عادی بازگشت. مردم عادی به صورت عادی زندگی می نمایند. ما باید بدانیم که بعضی از آنان می جنگند نه به دلیل اینکه افراط گرایان بودند، بلکه هیچ گزینه ای دیگری نداشتند یا باید با تروریست ها بجنگند یا کشته شوند. آنان به تدریج پس از اینکه مطمئن شدند تسلیم ما شدند.

خبرنگار: آیا از محل اختفای ابوبکر البغدادی رهبر ارشد گروه داعش، اطلاعی داشتید و اینکه در عملیات علیه وی با آمریکا همکاری نموده است؟ دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در هنگام اشاره به قتل البغدادی، از سوریه نیز تشکر کرد.

بشار اسد: همواره وقتی با این سوال روبرو می شوم خنده ام می گیرد. چرا که سوال مهم تر این است که آیا البغدادی واقعاً کشته شده یا خیر و اینکه آیا این نمایش زیبایی که آمریکا ترتیب داده؛ واقعاً رخ داد؟

خبرنگار: ولی داعش کشته شدن البغدادی را تایید کرد.

بشار اسد: بله. ولی داعش ساخته آمریکا است. این گروه تروریستی جزو نمایشنامه است. هنگامی که البغدادی در زندان آمریکایی بود، آمریکا بازیگری به او آموخت. بنابراین من می گویم که این، نمایشنامه بزرگی است، اما آیا واقعا رخ داد؟ ما نمی دانیم.. این بدان معنا نیست که وی کشته نشده است. ولی اگر او کشته گردد، به این دلیل نیست که او یک تروریست است. آنها می توانستند زمانی که داعش نفت را از سوریه به عراق منتقل کند، به آن حمله نمایند ولی این کار را انجام ندادند. افزون بر این، هنگامی که داعش به ارتش سوریه در دیرالزور حمله کرد، آمریکا به ارتش سوریه و نه به داعش، حمله کرد. بنابراین ما با آمریکایی ها همکاری ننموده ایم. ما در مبارزه با تروریسم نمی توانیم با کسانی که از تروریسم حمایت می نمایند، همکاری کنیم.

خبرنگار: پس چرا دونالد ترامپ از سوریه تشکر نموده است؟

بشار اسد: این هم یکی از جوک های بامزه ترامپ است. این فقط یک جوک است.

خبرنگار: در ملاقات من با شما در سال 2013 میلادی شما برای من تاکید کره اید که ارتش سوریه هرکز از اسلحه شیمیایی استفاده ننموده است اما بعد از آن مساله خان شیحون سپس دوما مطرح شد. چرا این تعداد شواهد مربوط به استفاده از سلاح های شیمیایی توسط ارتش سوریه وجود دارد؟

بشار اسد: نه… شاهدی بر ادعای استفاده از سلاح شیمیایی تا امروز وجود ندارد. استفاده از این سلاح جان صدها یا هزاران نفر را خواهد گرفت و این این اتفاق نیفتاد. اما سبب این شواهد این است که ارتش سوریه در برابر تروریست ها پیشرفت می کرد، پس باید بهانه ای وجود داشته باشد تا به ارتش سوریه ضربه بزنند و این امر رخ داد. ادعای استفاده از سلاح شیمیایی در دو حالت استفاده می گردد: هنگامی که ارتش سوریه در حال پیشرفت باشد یا وقتی که برای عملیات بزرگی آماده می شویم پس آنها قبل از شروع عملیات این ادعا را منتشر می کردند تا ارتش سوریه را تهدید نمایند. چیز دیگری هم هست. ما به خوبی پیشرفت می کنیم پس چرا از سلاح شیمیایی استفاده می کنیم؟ ارتش سوریه به هر جا وارد می گردد، غیرنظامیان در آن جا وجود داشته باشند و آنها به زندگی طبیعی خود باز می گردند. پس آنها چطور باقی ماندند و ما از سلاح شیمیایی استفاده کردیم؟ در واقع دروغگویی در خصوص این موضوع در رسانه های غربی و در سیاست های غربی محدویتی ندارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 887

به "اسد: حمایت ایران تلفات جنگ سوریه را کاهش داد ، داعش ساخته آمریکا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسد: حمایت ایران تلفات جنگ سوریه را کاهش داد ، داعش ساخته آمریکا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید