اسد: از ملاقات با اردوغان متنفرم

به گزارش تور ارمنستان ارزان، رئیس جمهور سوریه ضمن تاکید اینکه کشورش از جنگ قوی تر خارج خواهد شد، گفت: آینده سوریه بشارت دهنده خواهد بود و اوضاع میدانی الان بهتر شده است. وی همچنین گریزی هم به اعتراضات در لبنان زد و گفت اگر اعتراضات لبنان در جهت اجرای اصلاحات و برچیدن نظام سیاسی طایفه ای این کشور باشد، مثبت است.

اسد: از ملاقات با اردوغان متنفرم

از وبلاگ هم نفس دیدن فرمایید.

به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه با شبکه ایتالیایی رای نیوز24 که روز 26 اکتبر گذشته انجام شد و قرار بود روز دوم دسامبر روی آنتن برود و این شبکه ایتالیایی از پخش آن بدون ارائه دلایل واضح امتناع کرد، توضیح داد: اگر بخواهیم در خصوص جامعه سوریه حرف بزنیم، الان اوضاع نسبت به قبل خیلی بهتر شده است و درس های بسیار از این جنگ آموخته ایم. من معتقدم که آینده سوریه نویدبخش است و ما از این جنگ نیرومندتر بیرون می آییم.

اسد همچنین در خصوص اوضاع میدانی تاکید نمود، ارتش سوریه در جریان سال های گذشته پیشروی قابل توجهی محقق ساخت و تعدادی از مناطق را از لوث تروریست ها پاکسازی کرد البته هنوز ادلب باقی مانده است. آنجا گروهک تروریستی جبهه النصره مورد حمایت ترکیه حضور دارد. بخش شاقتصادی سوریه نیز باقی مانده که ترکیه ماه گذشته میلادی دست به تهاجم به آنجا زد.

رئیس جمهوری سوریه ادامه داد: در حقیقت رویکردی که ما اتخاذ کردیم ایجاد فضای مثبت برای تحقق آشتی بود هدف از آن این بود که مردم دوباره با هم زندگی نمایند و سوری های مقیم مناطقی که تحت کنترل دولت نبودند بتوانند دوباره به موسسات و حاکمیت قانون بازگردند. ما عفو عمومی صادر کردیم. آنان سلاح هایشان را تسلیم کردند و متعهد به اجرای قانون شدند. اوضاع در خصوص این مساله پیچیده نیست. شاید فرصت بازدید این مناطق برای شما مهیا بگردد آن موقع خواهید دید که زندگی به روال طبیعی اش برگشته و اوضاع عادی است. مشکل، مردمی که با هم می جنگیدند، نبود. اوضاع -آنچنان که رسانه های غربی به تصویر می کشیدند که جنگ داخلی در سوریه دایر است- نبود، به این می گویند گمراهی افکار عمومی اما حقیقت اینست که تروریست ها کنترل آن مناطق را در دست داشتند و قوانین خودشان را اجرا می کردند. زمانی که این تروریست ها نباشند به طور حتم مردم زندگی معمول خود از سر می گیرند و با هم زندگی می نمایند. در واقع در کشور ما نه جنگ فرقه ای نه جنگ قومی نه جنگ سیاسی بود بلکه تروریست های مورد حمایت قدرت های خارجی در این فرایند دست داشتند.

اسد درباره نقش روسیه و سازش هایش با ترکیه تاکید نمود: برای درک نقش روسیه باید اصول آن را درک کنیم. روس ها قانون بین الملل و نظام بین الملل که بر آن تکیه دارند به نفع روسیه و تمام دنیا می دانند لذا حمایت از سوریه برای آنان به مثابه حمایت از قانون بین الملل است. این یک نکته است، نکته دوم اینست که فعالیت آن ها علیه تروریست ها به نفع مردم روسیه و دنیا است لذا سازش آنها با ترکیه معنایش این نیست که آنها از تهاجم ترکیه حمایت می نمایند. آنها می خواهند ایفای نقش نموده و ترکیه را متقاعد نمایند تا خاک سوریه را ترک کند. از ترکیه حمایت نمی نمایند. آنها نمی گویند این اوضاع مساعد است و ما این شرایط را قبول می کنیم و باید سوریه هم آن را بپذیرد. حرف آنها این نیست.

اسد ادامه داد: اما به علت نقش منفی آمریکا و غرب در خصوص ترکیه و نمودها، روس ها به هدف ایجاد توازن با نقش آمریکا وارد صحنه شدند تا اینکه اوضاع را -من نمی گویم بهتر بگردد بلکه بدتر نگردد- بهبود بخشند. در حال حاضر نقش شان همین است اما در آینده موضع شان بسیار واضح است، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه با تهاجم آمریکا در تناقض اند و این امری بدیهی و روشن است.

رئیس جمهوری سوریه اضافه نمود: روس ها در خصوص حاکمیت سوریه سازش ننموده اند. آنها با واقعیت سروکار دارند. الان واقعیت بد است و مجبوری وارد آن بشوی. من نمی گویم سازش کنیم چون این راه چاره نهایی نیست شاید سازش در خصوص مسائل کوتاه مدت ممکن باشد اما برای مسائل و شرایط طولانی مدت یا میان مدت نه، لذا ترکیه باید از خاک سوریه خارج گردد. هیچ شک و تردیدی در خصوص این مساله وجود ندارد.

اسد درباره امکان ملاقات با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز توضیح داد: اگر مجبور شوم روزی این کار را انجام بدهم مایه افتخار من نخواهد بود بلکه از این نوع ملاقات با امثال این اسلام گراهای فرصت طلب بسیار بیزارم. اینها مسلمان نیستند بلکه اسلام گرا هستند. این اصطلاح دیگر اصطلاح سیاسی است اما مدام می گویم وظیفه من جدا از احساساتم است نباید ببینم چه چیزی باعث خوشحالی یا ناراحتی من است، وظیفه من به منافع سوریه مرتبط است لذا هر جایی پای این منافع در میان باشد من به سمت آن را می روم.

اسد درباره مشکل آوارگان سوری تاکید نمود: اولا باید از یک سوال ساده شروع کنیم، مسبب مشکل کنونی چه کسی است؟ چرا شما در اروپا آوارگانی دارید؟ یک سوال ساده باقی می ماند چون تروریسم از طرف اروپا البته از سوی آمریکا و ترکیه و دیگران حمایت شده است اما اروپا مسبب اصلی ایجاد این هرج و مرج در سوریه بود، لذا انسان هر چه می کارد، همان را درو می نماید. اتحادیه اروپا از روز اول یا بگذارید بگوییم از هفته اول از تروریست ها در سوریه علنا حمایت کرد اما از شروع، مسؤولیت کار را به گردن دولت سوریه انداخت. بعضی رژیم ها از قبیل رژیم فرانسه تسلیحات به آنها (تروریست ها) ارسال نموده بودند. یکی از مقامات مسؤول فرانسه این حرف را زده بود، فکر کنم وزیر امور خارجه این کشور فابیوس بود که گفته بود: ما داریم تسلیحات به آنها ارسال می کنیم. آنها (اروپایی ها) تسلیحات را ارسال نموده و این هرج و مرج را به راه انداختند، لذا عده زیادی از مردم - میلیون ها نفر دیگر - که قادر به زندگی در سوریه نبودند مجبور شدند کشور را ترک نمایند.

اسد درباره بازتاب تحولات اخیر ایران بر سوریه گفت: هر جایی بی ثباتی صورت بگیرد بازتابی منفی بر همگان و اثرات جانبی و تبعاتی نیز خواهد داشت به خصوص موقعی که به دلیل دخالت خارجی باشد. اگر شما در خصوص تظاهرات مردمی که خواهان اصلاحات یا بهبودی اوضاع اقتصادی یا دریافت حقوق بیشتر هستند، صحبت می کنید این امر مثبت است اما وقتی تظاهرات نوعی از تخریب اموال عمومی، نابودی، کشت و کشتار و دخالت قدرت های خارجی را به همراه داشته باشد جز بازتاب منفی بر تمام مردم منطقه ندارد.

بشار اسد همچنین به مساله تظاهرات لبنان اشاره نمود و گفت، اعتراضات در لبنان در صورتیکه درخصوص اصلاحات و با هدف رهایی این کشور از سیستم سیاسی طایفه ای باشد، مثبت است. سوریه در سایه آنچه لبنان شاهد آن است تاثیر خواهد پذیرفت اما اگر آنچه در لبنان رخ می دهد خودجوش و مربوط به اصلاحات و رهایی از سیستم سیاسی طایفه ای باشد برای این کشور مفید خواهد بود. ملت لبنان هوشیار هستند و نباید بگذارند کوشش های خارجی برای سوء استفاده از این خیزش خودجوش یا تظاهرات های اعتراضی صورت بگیرد.

رئیس جمهوری سوریه اظهار کرد: از ابتدای حرف و حدیث ها درباره تسلیحات شیمیایی، سوریه تاکید نموده بود که اصلا آن تسلیحات را به کار نگرفته است و تمام افشاهای اخیر در خصوص گزارش سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی ثابت می نمایند که تمام حرف های سوریه در طول سال های گذشته صحیح و حق با سوریه بود و آنها در اشتباه بودند. ما همیشه می گوییم که استفاده از تسلیحات شیمیایی یک داستان بود، ما از این تسلیحات استفاده ننموده ایم و به خاطر چند دلیل نمی توانیم از آن استفاده کنیم، یک دلیل خیلی ساده وجود دارد، هنگامیکه در حال پیشرفت هستیم چرا از تسلیحات شیمیایی استفاده کنیم؟ ما در حال پیشرفت هستیم و در شرایط خیلی خوب قرار داریم سپس چرا از این تسلیحات استفاده کنیم؟ شواهد ملموس دال بر رد این روایت وجود دارند، وقتی که از سلاح های شیمیایی و سلاح کشتار جمعی استفاده می کنید، یعنی شما در خصوص هزاران کشته یا حداقل صدها کشته صحبت می کنید، این هرگز اتفاق نیفتاده است. تصاویری که آن فیلم ها در خصوص نمایشنامه های حملات ساختگی با سلاح های شیمیایی به تصویر می کشند با گزارش ها در تناقض هستند. خوشبختانه این گزارش ثابت کرد که همه سخنان ما درست بود و آنها اشتباه کردند. بار دیگر جانبداری و سیاسی شدن کار سازمان منع تسلیحات شیمیایی به اثبات رسید. این سازمان و سازمان ملل متحد باید به دنبال تحقق ثبات بیشتر در سراسر دنیا همکاری نمایند اما به عنوان ابزاری برای آمریکا و غرب عمل می نمایند و غرب از آنها برای ایجاد آشوب بیشتر استفاده می نماید.

رئیس جمهوری سوریه درباره اشتباهات خودش در این سال ها تاکید نمود: شما هنگامی که درباره اقدامات سیاسی صحبت می کنید دو نوع از اقدامات وجود دارند: اقدامات استراتژیک و اقدامات تاکتیکی، پس از گذشت 9 سال، ما همان سیاست را دنبال می کنیم و به این سیاست پایبندتر شده ایم، اگر ما فکر کنیم که این سیاست اشتباه بوده آن را عوض می کنیم، ما فکر نمی کنیم که اشتباهی در این سیاست باشد ما ماموریت خودمان بر اساس قانون اساسی را انجام دادیم و از ملت دفاع کردیم. اگر بخواهیم در خصوص اشتباهات اجرایی صحبت کنیم، البته اشتباهات زیادی وجود دارند. در این جنگ ما مقابل افراط گرایی و افراد مخرب آماده همدستی با نیروهای خارجی و آژانس های اطلاعات خارجی قرار داریم، این افراد خواهان دخالت نظامی خارجی در کشور هستند. قبل از جنگ حدود 50 هزار نفر افراد ناقض قانون داشتیم که توسط پلیس بازداشت نشدند، خب دشمن طبیعی آنان دولت است چون نمی خواهند وارد زندان شوند.

اسد شرایط اقتصادی کشورش را عامل مهم برای بروز بحران در کشورش توصیف کرد و ادامه داد: البته اصلی ترین عامل شرایط اقتصادی نیست هر چند سال ها خشکسالی باعث شد که مردم اراضی خود را ترک نمایند و به شهرها بفرایند اما این مشکل اصلی نیست. بعضی درباره سیاست های لیبرال صحبت می نمایند، ما سیاست های لیبرالی نداشتیم اما هنوز سیاست سوسیالیست را دنبال می کنیم.

وی درباره هزینه تامین بازسازی ها در سوریه نیز گفت: سوری ها پول زیادی دارند، آنها که در سراسر دنیا کار می نمایند پول دارند و می خواهند کشور خود را بازسازی نمایند، این یک تجارت است. نه فقط سوری ها می خواهند تجارت در سوریه داشته باشند بلکه منابع اقتصادی مورد احتیاج بازسازی نیز موجود است اما مشکل در تحریم های تحمیلی نهفته است که مانع ورود تاجران و شرکت ها به سوریه می شوند، علیرغم همه آنها، ما و تعدادی از شرکت های خارجی شروع به کار نموده ایم و این شرکت ها به دنبال راه هایی برای دور زدن تحریم ها هستند، اگر تحریم ها باشند فرایند کند خواهد بود و در صورت نبود تحریم ها ما هیچ مسئله ای در تأمین منابع اقتصادی نداشتیم.

اسد در انتها درباره اینکه آیا خود را یک نجات یافته می داند، گفت: اگر بخواهیم در خصوص جنگ ملی مانند جنگ سوریه صحبت کنیم، هر شهر تقریبا به دلیل تروریسم یا بمباران خارجی آسیب دیده است. در آن صورت می توانید همه سوری ها را نجات یافته به حساب آورید، این طبیعت بشر است که به دنبال نجات است. من جزو جداناپذیر از سوری ها هستم.،ایسنا

بیشتر بخوانید،توئیتر حساب کاربری بشار اسد را مسدود کرد

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 922

به "اسد: از ملاقات با اردوغان متنفرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسد: از ملاقات با اردوغان متنفرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید