افزایش حقوق تامین اجتماعی به خرداد موکول شد؟

به گزارش تور ارمنستان ارزان، به گزارش خبرنگاران، بالاخره در خاتمه اردیبهشت ماه افزایش سالانه حقوق بازنشستگی، شامل حال کارمندان بازنشسته شد اما کارگران بازنشسته یکبار دیگر به افزایش حقوق نرسیدند.

افزایش حقوق تامین اجتماعی به خرداد موکول شد؟

صندوق بازنشستگی کشوری از روز پنجشنبه مستمری کارکنان بازنشسته دولت را پرداخت کرد. این پرداختی براساس افزایش 10 درصدی حقوق سال 1401 بود و علاوه بر آن مابه التفاوت فروردین ماه سال جاری نیز پرداخت شد.

براساس اعلام صندوق بازنشستگی کشوری، پرداخت حقوق اردیبهشت ماه کارکنان سابق دولت تا دیروز ادامه یافت و در حال حاضر از مجموع 1.6 میلیون بازنشسته این صندوق کسی بابت افزایش حقوق سالیانه طلبکار نیست.

این بازنشستگان در عین حال منتظر موافقت سازمان برنامه و بودجه برای صدور مجوز متناسب سازی حقوق سال جاری خود هستند.

براساس قانون، 9 هزار میلیارد تومان برای متناسب سازی مستمری کارمندان پیشین دولت کنار گذاشته شده است. این اعتبار براساس سابقه و رتبه بازنشستگان توزیع می گردد اما تا به این لحظه مجوزی از سوی سازمان برنامه صادر نشده است.

افزایش حقوق تامین اجتماعی به خرداد موکول شد

با وجود افزایش یافتن حقوق کارکنان بازنشسته دولت، کارگران بازنشسته یکبار دیگر از افزایش حقوق جاماندند. قرار بود سازمان تامین اجتماعی برای سال 1401 مستمری بازنشستگان را از 57 درصد برای حداقل بگیران تا 38 درصد برای سایر سطوح افزایش دهد.

این افزایش وفق مواد 96 و 111 قانون تامین اجتماعی در هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی انجام شد. طبق تشریفات اداری، افزایش نهایی حقوق سالانه کارگران بازنشسته به مصوبه هیات دولت احتیاج دارد و برای همین از روز 10 اردیبهشت این موضوع در دستور کار هیات دولت واقع شده است.

به علت طولانی شدن زمان تصویب این مصوبه، حقوق اردیبهشت ماه کارگران بازنشسته یک بار دیگر به صورت علی الحساب پرداخت شد. به بیان دیگر در انتها اردیبهشت ماه سال جاری، سازمان تامین اجتماعی به نرخ سال گذشته مستمری نزدیک به 4 میلیون بازنشسته را پرداخت کرد.

در مورد اعلام زمان واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وعده داد که با تصویت موضوع افزایش مستمری تامین اجتماعی، افزایش حقوق کارگران بازنشسته از خردادماه اجرا خواهد شد.

در صورت به تصویب رسیدن این موضوع، مابه التفاوت افزایش ماه های فروردین و اردیبهشت حقوق افراد بازنشسته از خرداد ماه پرداخت خواهد شد. علاوه براین هنوز شرایط اجرای فاز بر زمین مانده متناسب سازی مستمری کارگران بازنشسته روشن نیست.

اجرای متناسب سازی حقوق کارگران بازنشسته بخشی از قانون برنامه ششم توسعه بود. 75 درصد این افزایش تا سال گذشته رخ داد. اجرای 25 درصد به جامانده این طرح به سال جاری موکول شده است اما هنوز دستور العملی در این خصوص صادر نشده است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 تیر 1401 بروزرسانی: 11 تیر 1401 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2427

به "افزایش حقوق تامین اجتماعی به خرداد موکول شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش حقوق تامین اجتماعی به خرداد موکول شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید