اگر بودجه فوتبالیست ها را داشتیم ...

به گزارش تور ارمنستان ارزان، کارگردان انیمیشن والیبال که در چند جشنواره بین المللی به موفقیت رسیده است، می گوید تمام بودجه این انیمیشن را خودش پرداخت کرده و تمام کارهای آن بر عهده خودش و همسرش بوده است.

اگر بودجه فوتبالیست ها را داشتیم ...

کاوه سیستانی ـ کارگردان انیمیشن والیبال ـ است که به تازگی برنده جایزه اول جشنواره light of the world روسیه شده است. این انیمیشن پیش از این هم توانسته بود عنوان بهترین اثر جشنواره فروزن کشور آمریکا را به خود اختصاص دهد و همچنین در جشنواره فیلم کوتاه سال اسپانیا برگزیده شده سات .

سیستانی درباره ساخت این اثر به تور ارمنستان ارزان گفت: این کار را خودم انجام دادم و تقریبا 9 ماه طول کشیده است. هزینه اش هم زیاد بوده است. خودم و همسرم فریبا فرزان فر این کار را به خاتمه رساندیم. ایشان هم کارگردان بودند و هم در ایده اثر به من کمک کردند.

او موانع و مسائلی که در حوزه تولید انیمیشن وجود دارد متعدد خواند و توضیح داد: فقط عشق به کار است که ما را به ادامه راه امیدوار می کند. نه تنها حمایتی نمی شود بلکه سنگ اندازی هم می شود؛ برای مثال یکی از مسائل ما این بود که سایت هایی که مربوط می شود به ثبت نام در جشنواره های بین المللی، همه فیلتر هستند؛ یعنی حتی برای ثبت نام در یک جشنواره بین المللی باید از فیلترشکن استفاده کنیم.

او به صحبت هایش این جملات را اضافه کرد: می توانم بگویم ایده های خوب اصلا حمایت نمی شوند. البته در مرکز گسترش سینما مستند و تجربی و انجمن سینماگران جوان کمتر با این مشکل روبه رو می شویم.

سیستانی در پاسخ به این پرسش که چرا به رغم همکاری با جوانانی که در حوزه انیمیشن در دنیا حرفی برای گفتن دارند، باز هم کارهای قابل توجهی در صداوسیما ساخته و پخش نمی شود و کارتونی خارجی مانند فوتبالیست ها بارها از شبکه های داخلی پخش می شود؟ عنوان نمود: متاسفانه تنها کارهای دنباله دار و مجموعه ای در صدا و سیما ساخته می شود و رویکردی مثل کارتون های خارجی ندارند؛ از کارهای تک قسمتی که عمدتا باکیفیت تر و ماندگارترند و مخاطبان زیادی هم دارند حمایت نمی شود؛ در صورتی که اینگونه آثار می تواند صدا و سیما را در تراز دنیای مطرح کنند و توانایی فیلمسازان تلویزیون ایران را به همه دنیا نشان دهند.

صداو سیما هدفش از تولید آثار در مرحله اول سرگرمی نیست و تجاری هم نیست. اهدافی است که از اول تعریف شده است. طبیعتا بودجه ای هم که از جانب صداو سیما در اختیار تهیه کننده ها و کارگردان ها قرار می گیرد برای آثاری است که مد نظر خودشان باشد.

این کارگردان انیمیشن ادامه داد: انیمیشن هایی مثل فوتبالیست ها به سمت سرگرمی و مخاطب پسند بودن می فرایند. برای همین با اقبال عمومی بیشتری روبرو می شوند. از طرفی بودجه های خیلی کلانی صرفشان شده و با بودجه هایی که در اختیار انیمیشن ساز های ایرانی قرار می گیرد قابل قیاس نیست. اگر بچه های ایران در کمپانی های بین المللی و با آن بودجه ها کار کنند جزو بهترین ها می شوند.

سیستانی در خاتمه به رشد روزافزون فیلم کوتاه و تجربی در ایران اشاره کرد و گفت: روزی آرزوی یک فیلمساز بود که اثرش به جشنواره های آسیایی راه پیدا کند اما امروز شاهد کسب عناوین بیشماری از سوی فیلمسازان کوتاه ایرانی و بیش از همه انیماتورهای ایرانی در دنیا هستیم.

به گزارش تور ارمنستان ارزان، داستان انیمیشن والیبال، درباره دو سرباز است که لب مزر کشورشان هستند. این سربازان بخشی از سیم خاردار را برمی دارند و به جایش تور والیبال می گذارند. توپ والیبال به صورت تمثیلی شبیه ماه و خورشید هم هست که بین مرز دو کشور جابه جا می شود. بعد جنگ شروع می شود. این داستان خاتمه باز دارد و نتیجه گیری خاصی نمی کند. زمان این انیمیشن حدودا سه دقیقه و نیم است.

از دیگر آثار کاوه سیستانی می توان به انیمیشن نفت و خون اشاره کرد که در جشنواره هیروشیما در زمره بهترین فیلم های سال 2018 قرار گرفت و همچنین در جشنواره گیراف کانادا عنوان بهترین تکنیک را کسب کرد.

در این بخش می توانید به تماشای تیزر انیمیشن والیبال بنشینید:

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1523

به "اگر بودجه فوتبالیست ها را داشتیم ..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر بودجه فوتبالیست ها را داشتیم ..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید