بزرگ لبنیات ایران 66 ساله شد

به گزارش تور ارمنستان ارزان، شاید این روزها خیلی ها ندانند؛ اما بسیارند کسانی که به یاد بیاورند که روزگاری خریدن پنیر هم با صف و کوپن ممکن بود! آن روزها تمام شد چون در ایران شرکتی طلایه دار و بزرگ صنعت لبنیات بود که سردمدار خودکفایی پنیر شد...

بزرگ لبنیات ایران 66 ساله شد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی شرکت صنایع شیرایران (پگاه)، شاید این روزها خیلی ها ندانند؛ اما بسیارند کسانی که به یاد بیاورند که روزگاری خریدن پنیر هم با صف و کوپن ممکن بود! آن روزها تمام شد چون در ایران شرکتی طلایه دار و بزرگ صنعت لبنیات بود که سردمدار خودکفایی پنیر شد. شرکتی که فرهنگ سازی مصرف دوغ، تولید تجهیزات مدرن ایرانی و ساخت پایانه های شیر برخی از دستاوردهایش است و به حق لیاقت عنوان بزرگ و پدر لبنیات ایران را دارد. شرکت صنایع شیر ایران در سال 99 با عبور از 66 سال قدمت به مرز 67 سالگی خود رسیده و خاطراتش دردهه های گذشته، یادآور دستاوردهایی است که با تلاش مردان و زنان این سرزمین و با بزرگی این نام کسب شده و در تارک صنعت لبنیات ایران مانا شده است.

شرکت صنایع شیر ایران که هم اکنون با برند پگاه در میان عموم مردم شناخته می شود، 7 دهه پیش و در سال 1333 نخستین کارخانه شیر پاستوریزه ایران بود که با ظرفیت 45 تن در روز تاسیس شد. شرکت شیر پاستوریزه آن روزها، هم اکنون بزرگترین شرکت صنعتی این حوزه با بیش از 800 کد محصول است و علاوه بر برند معروف پگاه، صاحب برندهای آبمیوه پدیده، نوشیدنی رادلر، نوشابه گیاهی زحل،شاین، آویسا، بی تا و ده ها برند دیگر است که در قالب هلدینگ صنایع شیر ایران و 29 شرکت به مردم ایران هدیه می دهد. پگاه طلوع سلامتی برای هر ایرانی است چرا که 66 سال پیش که شرکت صنایع شیر ایران با پیشنهاد و همکاری یونیسف در ایران بنیانگذاری شد، هدف اول تولید بهداشتی لبنیات در ایران بود.

در آن ایام 3.3 میلیون تومان دستگاه از سوی یونیسف به ایران اهدا شد تا اولین تولید بهداشتی شیر ایران، صبح روز 18 آبان 1336 به ادارات و سازمان ها و سربازخانه ها برود. آن هم در ایامی که هنوز کسی مشتری این کالای بهداشتی نبود و تولید کارخانه شیر پاستوریزه تهران بابهره برداری آزمایشی خود گامی تازه در صنعت ایران محسوب می شد.

10 هزار بطری شیرنیم لیتری

روزنامه اطلاعات در آن ایام با انتشار خبری به تاریخ 18 آبان 1336 نوشت:از صبح امروز برای اولین بار بهره برداری آزمایشی از کارخانه جدیدالتأسیس شیر پاستوریزه تهران با حضور آموزگار معاون وزارت بهداری، کاظمی معاون سازمان برنامه و اردلان معاون وزارت کشاورزی آغاز شد. ظرفیت اصلی این کارخانه 60 تن لیتر شیر در روز است که تا 80 تن لیتر قابل افزایش است. از سحرگاه امروز تحویل شیر از طرف بیش از چهل دامدار اطراف تهران آغاز و محصول شیر پاستوریزه کارخانه در حال حاضر تهیه و در حدود 10 هزار بطر شیر نیم لیتری است.

همین روزنامه در 22 آبان336 در گزارشی تفصیلی آورده که 110 میلیون ریال خرج تأسیس کارخانه شیر پاستوریزه شده و سازمان حمایت مادران و بچه ها جهان (یونیسف) بیش از 33 میلیون ریال برای خرید ماشین آلات کارخانه اهدا کرده است.

66 سال پیش در 12 آبان 1333 کارخانه شیر پاستوریزه تهران ثبت رسمی شد و در آن زمان دولت ایران تعهد کرد معادل 1.5 برابر ارزش ماشین آلات (معادل 430 هزار دلار) را که یونیسف اهدا کرده بود برای مدت 7 سال از محل شیر تولیدی کارخانه برای تغذیه بچه ها نیازمند اختصاص دهد.

آغاز با 20 دامدار اطراف تهران

در گزارشی که به تاریخ 12 آبان 1336 در روزنامه اطلاعات به چاپ رسیده آورده شده است که با بیست دامدار اطراف تهران بیست پیمان برای تحویل ده تن شیر منعقد شده است. بدین ترتیب کارخانه شیر پاستوریزه تهران با ظرفیت روزانه 45 تن تولیدش را در 18آبان آغاز و در نخستین روز بهره برداری، 4800 کیلوگرم شیرخام دریافت و فرآوری کرد. نخستین محصولات تولیدی کارخانه، شیر پاستوریزه در شیشه های یک دوم و یک چهارم لیتری، شیرکاکائو در شیشه یک چهارم لیتری و ماست شیشه ای یک سوم لیتری کم چرب و پرچرب بود. این گونه بود که نخستین کارخانه مدرن با هدف تولید شیر و فرآورده های سالم و پاستوریزه لبنی برای کمک به بهداشت و تغذیه مردم و توسعه صنعت دامپروری کشور راه اندازی شد و از همان ابتدا 15درصد تولید خود را به بچه ها و شاگردان بی بضاعت استان های مختلف اختصاص داد تا به صورت رایگان حدود 30 هزار شیشه شیر بین آنها توزیع شود.

کارخانه شیر تهران یا شرکت صنایع شیر ایران؟

وزارت تولیدات کشاورزی و مواد مصرفی وقت در سال 1347 اساسنامه شرکت سهامی صنایع شیر ایران را با زیرمجموعه سه کارخانه در تهران، تبریز و شیراز تهیه و از تصویب کمیسیون های مربوطه و مجلس وقت گذراند.

در سال 1352 شرکت تهیه و توزیع شیر ایران با سرمایه بانک های صنعت و معدن و کشاورزی تاسیس شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و لزوم سامان یابی کارخانه های تولید شیر و فرآورده های آن بر اساس تبصره یک ماده واحده مصوب 1358 شورای انقلاب اسلامی، شرکت تهیه و توزیع شیر ایران با 7 کارخانه نیمه تمام شیر پاستوریزه و استریلیزه در مراکز استان ها در شرکت سهامی صنایع شیر ایران ادغام شد.

روزهای سخت جنگ تحمیلی و آغاز خودکفایی

تأمین شیر و فرآورده های شیری در دوران جنگ تحمیلی، تأمین و توزیع محصولات کوپنی ازجمله پنیر، احداث سکوهای جمع آوری شیر در کشور و توسعه کمی شیرخام، راه اندازی کارخانجات کرمان، زنجان، گرگان، همدان، گلپایگان، و خوزستان بدست متخصصان ایرانی از دستاوردهای شرکت در دوران سازندگی است.

در سال 1377 کارخانه صنایع بسته بندی، فیلم و پلاستیک به منظور تأمین مواد مورد نیاز تولید شیر نایلونی و پنیر UF با ظرفیت 2200 تن در سال به بهره برداری رسید. در سال 1379 کارخانه شیر و لبنیات پاستوریزه ارومیه نیز خریداری و به جمع کارخانه های تحت پوشش شرکت سهامی صنایع شیر ایران پیوست. در ادامه شرکت های تخصصی توزیع تشکیل شدند که در ابتدا با نام شرکت های بهسامان پگاه و سپس با تغییر نام به شرکت های بازارگستر با هدف توزیع مناسب جغرافیایی در 5 منطقه مختلف کشور آغاز به کار کردند. این روش توزیع تا سال 1391 ادامه پیدا کرد و از ابتدای 1399 با ادغامی بزرگ، شرکت فروش و توزیع مادری به نام پخش سراسری بازارگستر به وجود آمد. خودکفایی تولید پنیر در ایران، ساخت مواد اولیه و استارترها و ساخت تجهیزات مدرن داخلی از جمله دستاوردهایی است که در این دوره کلیدخورد و با نام صنایع شیر ایران (پگاه) ماندگار شد.

پگاه به جهان آمد

5 دهه از سالی که ایرانیان صاحب نخستین کارخانه شیر پاستوریزه شدند، گذشته بود و 44 سال مردم ایران شیر پاستوریزه تولید داخل را نوش جان می کردند. در دهه 80 خورشیدی بازار لبنیات کشور تغییرات زیادی کرد و شرکت صنایع شیر ایران در اواخر دهه 70 دست به خلق برندی ماندگار زد. تا پیش از این، نشان سردیس گاو مهربان با نوشته نستعلیق شرکت صنایع شیر ایران روی شیشه های شیر بین مردم معروف بود و در دورانی هم لوگوی شرکت صنایع شیر ایران با نشان قطره شیر شناخته شده بود. اما در سال 1379 نشان پگاه نشان اصلی شرکت با ترکیبی از نوشتار پگاه و سردیس گاو شد. نشان پگاه با الهام از عبارت پنیر گلپایگان آرزوی همه، ساخته شد. پس از خلقپگاه، از 1380 تا به امروز همه محصولات شرکت صنایع شیر ایران با این نشان به بازار مصرف عرضه و واحدهای تولیدی تابعه نیز با این عنوان نامگذاری شدند.

شرکت صنایع شیر ایرن از بدو تولد برند پگاه با تبلیغات گسترده تلویزیونی در سال های 80 تا 84 شمسی با شعار هیچ فرقی نمی کنه مهم اینکه پاستوریزه باشه به ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود در حوزه ترویج تغذیه سالم و افزایش سرانه مصرف شیر و فرآورده های شیری پرداخت. برگزاری جلسات منظم فرهنگ سازی در مدارس، سمینارهای سلامتی، زنگ شیر مدارس و حضور پررنگ در طرح شیر مدارس ایران شما نیز بیانگر بخشی از این مسئولیت اجتماعی بوده که در ادامه با فرهنگ سازی افزایش مصرف دوغ و تولید انواع فرآورده های لبنی پروبیوتیک تا به امروز ادامه داشته است. حالا بزرگ صنعت شیر ایران که به حق کاری کارستان در صلامت عمومی مردم ایران کرده و همواره نقش وزارت نداشته شیر ایران را بازی کرده است، در راستا رشد خود، با ارائه محصولات سلامت محور و فراسودمند، راهی تازه را پیش روی نسل تازه کشور گذارده و در حال نوگرایی و تحولی است که ثمراتش را سالهای آینده و نسب های بعد ایران عزیز خواهند دید.

سلامت محوری سبک زندگی پگاهی هاست.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1655

به "بزرگ لبنیات ایران 66 ساله شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگ لبنیات ایران 66 ساله شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید