بعیدی نژاد: تحریم اینستکس به شکست دیپلماسی اروپا می انجامد

به گزارش تور ارمنستان ارزان، سفیر ایران در لندن با اشاره به کوشش آمریکا برای تحریم اینستکس، مطرح نمود: با این تحریم، اینستکس عملا نابود شده و دیپلماسی اروپا به شکست کامل می رسد.

بعیدی نژاد: تحریم اینستکس به شکست دیپلماسی اروپا می انجامد

برای لذت بردن از تور اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در صفحه توئیترش با اشاره به گزارش بلومبرگ درباره کوشش آمریکا برای تحریم اینستکس نوشت: بنا به گزارش خبرنگار بلومبرگ، آمریکا در حال آنالیز تحریم نهاد مالی متناظر ایرانی اینستکس است. با این تحریم، اینستکس عملا نابود شده و دیپلماسی اروپا به شکست کامل می رسد.امید که حالا همه متوجه شوند که بزرگترین تهدید علیه برجام و امنیت منطقه سیاست تروریسم مالی آمریکا علیه ایران است.

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز دیروز (دوشنبه) در نشست خبری مشترک با هایکو ماس همتای آلمانی که به تهران سفر نموده بود، تنش جدید در منطقه را نتیجه جنگ مالی آمریکا علیه ایران خواند که ترامپ اعلام نموده در جنگ مالی با ایران است.

وی توضیح داد: تنها راه کاهش تنش در منطقه توقف جنگ مالی است، نمی گردد توقع داشت جنگ مالی علیه مردم عادی ایران در جریان باشد و کسانی که این جنگ را به راه انداخته و حمایت می نمایند در امان باشند. معتقدیم آلمان و اتحادیه اروپا می توانند نقش مهمی در خاتمه دادن به این تنش ایفا نمایند و از این نقش استقبال می کنیم.

در سفر روز گذشته هایکو ماس پر فیشر رئیس اینستکس هم به تهران آمده بود تا با همتایان خود در سازوکار ویژه تجارت و تامین مالی ایران و اروپا (STFI) نهاد متناظر ایرانی آخرین تحولات در این خصوص را مورد بحث و گفت وگو قرار دهد.

به گزارش فارس، سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس روز پنجشنبه 11 بهمن ماه 1397 سازوکار مالی ویژه اروپا (اینستکس) برای بهره مندی ایران از مزایای مالی برجام را رسما ثبت کردند.

پاریس میزبان کانال مالی است و یک بانکدار برجسته آلمانی (پر فیشر) هم مسئولیت آن را بر عهده دارد. انگلیس هم رئیس هیأت نظارت است و از هر کدام از این کشورها هم یک نفر از وزارت امور خارجه حضور دارند و دیگر کشورهای اروپایی هم می توانند به این سه کشور بپیوندند.

در بیانیه مشترک سه وزیر خارجه اروپایی در زمان ثبت این نهاد، اعلام شد: فرانسه، آلمان و انگلیس، در راستای تعهد پایدار و کوشش های ادامه دار خود برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که به تأیید قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت رسیده، ایجاد ابزار پشتیبان مبادلات تجاری را اعلام می نمایند. این ابزار، کانال ویژه ای برای تسهیل تجارت مشروع بین عاملان مالی اروپا و ایران است.

براساس این بیانیه مشترک؛ ابزار پشتیبان مبادلات تجاری با تمرکز بر روی ضروری ترین بخش ها برای مردم ایران - از قبیل اقلام دارویی، کالاهای پزشکی و کالاهای کشاورزی و غذایی- از تجارت مشروع با ایران حمایت خواهد نمود. این سازوکار در درازمدت میخواهد به روی فعالان مالی از کشورهای ثالث که مایل به تجارت با ایران هستند گگردده گردد و سه کشور اروپایی کماکان نحوه دستیابی به این هدف را آنالیز می نمایند.

سازوکار ویژه تجارت و تامین مالی ایران و اروپا (STFI) نهاد متناظر ایرانی اینستکس دوم اردیبهشت امسال ثبت شد.(اینجا بخوانید)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 475

به "بعیدی نژاد: تحریم اینستکس به شکست دیپلماسی اروپا می انجامد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعیدی نژاد: تحریم اینستکس به شکست دیپلماسی اروپا می انجامد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید