تبرئه ترامپ و آینده حزب جمهوریخواه

به گزارش تور ارمنستان ارزان، همان طور که انتظار می رفت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین امریکا در دومین دادگاه استیضاح خود که به اتهام تشویق به شورش علیه دولت فدرال و حمله به ساختمان کنگره در ششم ژانویه برگزار گردید تبرئه گشت.

تبرئه ترامپ و آینده حزب جمهوریخواه

در جریان رأی گیری برای استیضاح و سپس محکومیت در جلسه دادگاه ترامپ که برای دومین بار انجام گرفت، 10 عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان به استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان رأی دادند و محکومیت رئیس جمهوری سابق در دادگاه سنا با رأی 7 سناتور جمهوریخواه همراه شد. این در حالی است که در جریان استیضاح نخست ترامپ هیچ عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان به استیضاح رأی ندادند و در جلسه دادگاه در سنا فقط یک سناتور جمهوریخواه - میت رامنی - ترامپ را گناهکار دانست.

این دو مقایسه نشان می دهد که حزب جمهوریخواه، حداقل در میان نخبگان جمهوریخواه حاضر در کنگره بر سر نحوه مواجهه با ادعاهای ترامپ در خصوص انتخابات متقلبانه 2020 و حمله به ساختمان کنگره در ششم ژانویه، شکاف عمیقی ایجاد شده است. با این حال، بیشتر قریب به اتفاق آنان، ادعاهای ترامپ برای زیر سؤال بردن نتیجه انتخابات و شورش طرفداران وی در حمله به ساختمان کنگره را قویاً محکوم کردند، حتی سناتور میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوریخواه سنا و بلندپایه ترین مقام جمهوریخواه امریکا بعد از تبرئه ترامپ، به انتقادت تند خود از رئیس جمهوری قبلی ادامه داد و وی را مسبب بحران سیاسی کنونی در کشور معرفی کرد. با این حال، جمهوریخواهان در نهایت ترجیح دادند که نام حزب آنان با موضوع اولین رئیس جمهوری محکوم شده در دادگاه سنا در تاریخ امریکا عجین نشود. این تصمیم، گرچه حزب جمهوریخواه را از یک بدنامی تاریخی نجات داد، اما بستری را برای اختلافات عمیق تر فراهم کرد. در این شرایط ترامپ که از پشتگرمی 74 میلیون رأی در انتخابات 2020 برخوردار است، در بیانیه ای که بعد از تبرئه خود صادر کرد، نوشت: ما کارهای بسیاری پیش رو داریم و... با همدیگر کاری نیست که نتوانیم انجام دهیم. این بیانیه، احتمال نامزدی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2024 امریکا را قوت بخشیده است. در حال حاضر ترامپ بعد از نجات از دو استیضاح - که در تاریخ امریکا برای هیچ رئیس جمهوری رخ نداده است - احساس رویین تنی دارد و بسیاری از طرفداران حزب جمهوریخواه، به وی به چشم سوپرمن نگاه می نمایند. از این رو، شکست دادن رئیس جمهوری سابق در رقابت های مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری 2024 برای هر نامزد دیگر جمهوریخواه تقریباً غیر ممکن خواهد بود.

با این حال، در درون حزب جمهوریخواه، ترامپ دشمنان قدرتمندی دارد که اگر نتوانند مانع بازگشت وی به کاخ سفید شوند، چه بسا این حزب را ترک نمایند و به حزب رقیب یعنی حزب دموکرات جذب شوند. طی ماه های اخیر گزارش های مکرری از ریزش طرفداران حزب جمهوریخواه منتشر شده است و حتی بعضی از چهره های سرشناس این حزب اعلام نموده اند که در انتخابات گذشته، برای نخستین بار به نامزدهای غیر از نامزدهای حزبی رأی داده اند.

این صف آرایی میان ترامپ و حامیانش از یکسو و دشمنان و منتقدانش از سوی دیگر در داخل حزب جمهوریخواه با نزدیک تر شدن به زمان برگزاری انتخابات میاندوره ای در سال 2022 و انتخابات عمومی در سال 2024، فرصت را برای کسب مجدد قدرت در کاخ سفید یا هر یک از مجالس کنگره امریکا، کاهش می دهد. ضمن این که پیروزی ترامپ و یارانش در هر یک از این نهادها، به تضعیف جناح های مختلف حزب جمهوریخواه در برابر آن اندیشه ای که به عنوان ترامپیست ها شهرت دارند، می انجامد.

به هر حال آنچه مسلم است این که با وجود تبرئه ترامپ در دو استیضاح، حزب جمهوریخواه ماه ها و حتی سال های دشواری را پیش رو خواهد داشت.

*کارشناس مسائل امریکا

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1886

به "تبرئه ترامپ و آینده حزب جمهوریخواه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبرئه ترامپ و آینده حزب جمهوریخواه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید