خبرنگاران بایدن؛ نیم قرن فراز و نشیب تا کاخ سفید

به گزارش تور ارمنستان ارزان، تهران - خبرنگاران - جوزف رابینت بایدن جونیور ( متولد 1942 میلادی) سیاستمدار دموکرات و حرفه ای آمریکایی که بیش از نیم قرن سابقه فعالیتهای سیاسی را در کارنامه دارد، روز چهارشنبه 20 ژانویه 2021 رسما به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری ایالات متحده سوگند یاد.

خبرنگاران بایدن؛ نیم قرن فراز و نشیب تا کاخ سفید

به گزارش خبرنگاران، او که بیشتر با نام کوتاه جو بایدن شناخته می شود، درحالی که حتی تا کمتر از یک سال پیش کمتر کسی تصور می کرد شانس پیروزی بر ترامپ را داشته باشد، ساعاتی پیش به عنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا، در برابر مردم کشورش سوگند یاد کرد که اتحاد امریکا را درعمل، جایگزین اول آمریکای شعاری دونالد ترامپ کند.

بایدن به عنوان یکی از حرفه ایترین سیاستمداران آمریکا، در پیشنیه حیات سیاسی خود، از سال 2009 تا 2017، به عنوان معاون باراک اوباما رئیس جمهوری وقت ایالات متحده آمریکا فعالیت کرد و از 1973 تا 2009 به مدت 36 سال نماینده ایالت دلاوِر در سنا بود.

او در سال های 1988 و 2008 برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری تلاش کرد اما پیروز نشد. ناکامی های سیاسی او در سال ها و دهه ها گذشته هیچ گاه رویایی تصاحب عالی ترین کرسی آمریکا را از ذهن او پاک نکرد و حتی در آستانه 80 سالگی و با وجود اینکه از سختی های زیادی در زندگی شخصی از لکنت زبان در دوران نوجوانی تا تصادفی مرگبار که همسر و تنها دخترش را به کام مرگ برد و از دست دادن پسرش بو بایدن در سال های بعد، بیماری های سخت و دو بار جراحی مغز و ... رنج برده بود، امیدش را برای رئیس جمهوری شدن از دست نداد.

در سال 2015 بو بایدن فرزند جو بایدن در 46 سالگی و به دلیل ابتلا به سرطان مغز از دنیا رفت.

بو بایدن هم مثل پدر در حوزه سیاست فعالیت می کرد. دادستان ایالت دلاوِر بود اما رویاهای بزرگتری را در سر داشت.

شاید دلیل اصلی پیروزی این سیاستمدار 78 ساله در برابر دونالد ترامپ جمهوری خواه، نقاط ضعف فراوان رقیب او در زمینه های گوناگون سیاست داخلی و خارجی بود. برخی کارشناسان بر این باورند که ترامپ در انتخابات 2020 به بایدن نباخت بلکه مقهور رویکردهای یکجانبه گرایانه ، خصمانه و کوته بینانه خود شد.

رئیس جمهوری کنونی آمریکا، فراز و فرودهای فراوانی را در دهها سال حیات سیاسی اش تجربه کرده است. در این جهت پر فراز و نشیب چند بار به سمت تصاحب کاخ سفید وکرسی ریاست جمهوری خیز برداشته بود اما هر بار مانعی در جهت خود یافت.

او اما همیشه یک جمله کلیدی داشت: همیشه باید امیدوار بود. و بالاخره در انتخابات 2020 بعد از کسب نامزدی دموکراتها، در انتخاباتی پرماجرا، بر رقیبت پرهیاهیوی خود غلبه کرد.

بایدن در ایالت های پنسیلوانیا و دلاوِر بزرگ شد. او در دانشگاه دلاوِر تحصیل و سپس مدرک حقوق خود را از دانشگاه سیراکیوس دریافت کرد. او در سال 1969 وکیل شد و در سال 1970 به عضویت در شورای شهرستان نیوکاسل انتخاب شد.

بایدن اولین بار در سال 1972 به عنوان سناتور ایالات متحده از دلاور انتخاب و در نتیجه ششمین سناتور جوان تاریخ آمریکا شد. او شش بار دیگر به این سمت انتخاب شد و در زمان رسیدن به معاونت رئیس جمهوری در سال 2009 چهارمین سناتور ارشد در سنای ایالات متحده آمریکا بود.

جو بایدن در مقام سناتور به مدت طولانی عضو و رئیس کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده آمریکا بود. او با جنگ خلیج فارس در سال 1991 مخالفت کرد ولی از مداخله آمریکا و ناتو در جنگ بوسنی در سال های 1994 و 1995، گسترش ناتو در دهه 1990 و بمباران صربستان در سال 1999 در جریان جنگ کوزوو دفاع کرد.

این سیاستمدار حرفه ای در دفاع از اجازه نامه جنگ عراق در سال 2002 سخنرانی کرد و به آن رای موافق داد اما با افزایش سربازان آمریکایی در سال 2007 مخالفت کرد. بایدن همچنین از 1987 تا 1995 ریاست کمیته قضایی سنای ایالات متحده آمریکا را برعهده داشت .

بعد از شکست در 1988، بایدن چند بار دیگر احتمال نامزد شدن برای ریاست جمهوری را بررسی کرده بود و انتها در 31 ژانویه 2007 قصد خود برای نامزد شدن را گفت؛ همان سالی که باراک اوباما هم برای ریاست جمهوری خیز برداشته بود. بایدن رقابت تنگاتنگی با اوباما برای کسب عنوان نامزد اصلی حزب دموکرات در انتخابات 2008 داشت اما در نهایت این مرد سیاهپوست بود که از سوی دموکراتها برای رقابت با جمهوری خواستار در انتخابات 2008 برگزیده شد.

اگرچه جو بایدن در کمپین 2008 خود پیروزیتی به دست نیاورد، اما جایگاه سیاسی او در اثر آن بالا رفت. به خصوص که باعث تغییر روابطش با اوباما شد. هر دوی آن ها در کمیته روابط خارجی سنا عضویت داشتند اما به هم نزدیک نبودند. آن دو در طول سال 2007 یکدیگر را بیشتر شناختند و همین شناخت باعث شد که بایدن ، به عنوان نفر دوم دولت آمریکا در زمان ریاست جمهوری اوباما برگزیده شود. سال هایی که بایدن معاون باراک اوباما بود، باعث تقویت کارنامه سیاسی و مقبولیت او شد و حمایت اوباما از او در انتخابات 2020، تاثیر قابل توجهی در پیروزی اش مقابل ترامپ داشت.

جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری 2008 آمریکا، به عنوان همراه انتخاباتی اوباما در مقابل جان مک کین و سارا پیلین شرکت کرد و بعد از پیروزی اوباما، معاون او شد. اوباما و بایدن در انتخابات ریاست جمهوری 2012 آمریکا مجدداً انتخاب شدند.

بایدن در اکتبر 2015 پس از ماه ها برآورد گفت که در انتخابات ریاست جمهوری 2016 نامزد نمی شود. اما او در 25 آوریل 2019 آغاز سومین تلاش خود را برای کسب ریاست جمهوری آمریکا گفت و در ژوئن 2020 به نامزد نهایی حزب دموکرات برای انتخابات 2020 تبدیل شد.

این سیاستمدار دموکرات و باتجربه در 11 اوت 2020، سناتور کاملاً هریس را به عنوان همراه انتخابی و معاون خود برگزید و در انتخابات نهایی سوم نوامبر رقیب جمهوری خواهش دونالد ترامپ را شکست داد و از روز چهارشنبه 20 ژانویه 2021 کار خود را به عنوان رئیس جمهور آمریکا آغاز کرد.

رئیس جمهوری جدید آمریکا آنگونه که قبلا گفته است، خواستار کاهش تنش با ایران و بازگشت به توافق هسته ای برجام است. او نسبت به دولت دونالد ترامپ، رویکرد متعادل تری در قبال ایران دارد اگر چه هنوز برای قضاوت درباره رفتارهای آینده دولت او در قبال تهران زود است.

بایدن به عنوان معاون رئیس جمهوری وقت آمریکا در زمان امضای برجام، از حامیان آن بود و بعد از خروج دونالد ترامپ از این توافق، او را سرزنش کرد. او رویای ترامپ برای رسیدن به توافق بهتر را توهم خواند و گفت برای رسیدن به برجام چندین سال فشار تحریم، دیپلماسی دقیق و حمایت جامعه دنیای صرف شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1795

به "خبرنگاران بایدن؛ نیم قرن فراز و نشیب تا کاخ سفید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بایدن؛ نیم قرن فراز و نشیب تا کاخ سفید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید