تحول در سیاستگذاری توریسم جمهوری آذربایجان:کاهش گردشگران عرب، افزایش گردشگران چینی

به گزارش تور ارمنستان ارزان، رئیس جمهور الهام علی اف، توسعه گردشگری را اغلب به عنوان یکی از اهداف اصلی دولت بیان می نماید. او در مصاحبه ای گفت: برای جذب گردشگر باید زیرساختها را در این زمینه توسعه دهیم.

تحول در سیاستگذاری توریسم جمهوری آذربایجان:کاهش گردشگران عرب، افزایش گردشگران چینی

به گزارش گروه بین الملل تور ارمنستان ارزان، به نقل از سایت آزادلیق فصل جدید گردشگری باکو در حالی شروع میگردد که هنوز انتظارات صاحبان مشاغل مربوطه محقق نشده است. ترلان باقراف یکی از مغازه داران مرکز شهر باکو می گوید: بیشتر مشتریان گردشگران عرب بودند که در سه ماه گذشته به میزان قابل توجهی تعداد آنها کاهش یافته است. دو، سه سال پیش در فصل های بهار و تابستان تعداد بیشتری همراه خانواده شان می آمدند.

به گفته ترلان باقراف گردشگران عربی سخاوتمندتر بودند و معامله با آنها بهتر بود ولی کم شدن تعداد آنها بر کار مغازه داران هم تأثیر گذاشته است.

آمار رسمی از کاهش تعداد گردشگران عرب خبر می دهد. بر اساس داده های کمیته آمار کشور با وجود افزایش 3درصدی تعداد گردشگران در ژانویه سال2019 تعداد گردشگران عرب 13 درصد کاهش یافته است. بر اساس این داده ها 191 هزار مسافر از 134 کشور مختلف به این کشور آمده اند که تعداد بیشتر این مسافران از ترکیه، گرجستان و ایران می باشند.

بیشتر گردشگران افرادی هستند که به کشور خود باز گشته اند.

رئیس بخش گردشگری آذربایجان در گفتگوی خود با سایت فید. آز اشاره نمود که بیشتر گردشگران شهروندانی هستند که برای دیدن خانواده هایشان وارد کشور میشوند. گردشگران واقعی ما بیشتر از کشور های حوزه خلیج فارس بودند که به دلیل سیاست های غلط آنها را از دست می دهیم.

رئیس جمهور الهام علی اف، توسعه گردشگری را اغلب به عنوان یکی از اهداف اصلی دولت بیان می نماید. او در مصاحبه خود با رئال تی وی گفت: برای جذب گردشگر باید زیرساختها را در این زمینه توسعه دهیم.

با تور چین همراه شوید

روان غلامعلی کارشناس و فعال حوزه گردشگری نیز موافق است که در سالهای اخیر پیشرفت های زیادی در این زمینه اجرا شده، با این حال در محیط رقابتی آذربایجان هنوز از گرجستان عقب است: به عنوان مثال شرکت های گردشگری گرجستان مبلغی حدود صد تا صدو هفتاد یورو بعنوان هزینه بین راهی از گردشگران کشورهای عضو اتحادیه اروپا دریافت مینمایند که این هزینه در آذربایجان حدود چهارصد یورو می باشد، به همین دلیل بیشتر گردشگران گرجستان را ترجیح می دهند.

غلامعلی معتقد است برای توسعه گردشگری باید قیمت بلیط های هوایی،هتل ها، ویزا و دیگر امکانات رو به راه گردد.

چند سال پیش به دلیل ساده بودن شرایط ورود گردشگران عرب به آذربایجان تعداد گردشگران عرب به میزان قابل توجهی افزایش یافت. آنها می توانستند در فرودگاه ویزا تهیه نمایند. اکنون دولت سعی در جذب گردشگران چینی دارد؛ به گفته فؤاد نقی اف نماینده گردشگری، تعداد مسافران چینی در سالهای اخیر به حدود دویست هزار نفر می رسد.

به هر حال باید دید که سیاست های گردشگری دولت تا چه حدی موفق خواهد بود. در حال حاضر که تور ارمنستان ارزان از کم شدن گردشگران در باکو خبر می دهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 355

به "تحول در سیاستگذاری توریسم جمهوری آذربایجان:کاهش گردشگران عرب، افزایش گردشگران چینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحول در سیاستگذاری توریسم جمهوری آذربایجان:کاهش گردشگران عرب، افزایش گردشگران چینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید