تهیه نقشه باستان شناسی پاسارگاد

به گزارش تور ارمنستان ارزان، تهیه نقشه باستان شناسی پاسارگاد، مسقف شدن دو درگاه کاخ کوروش و آغاز بازسازی انسان بالدار از مهم ترین برنامه های مطرح شده از سوی سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد است.

تهیه نقشه باستان شناسی پاسارگاد

حمید فدایی در خصوص تهیه نقشه باستان شناسی مجموعه جهانی پاسارگاد گفت:

یکی از موضوعات مهم و اساسی که طی چند مدت اخیر در دستور کار قرار گرفته تهیه نقشه باستان شناسی مربوط به این مجموعه جهانی است زیرا درست است که حرائم و عرصه های پاسارگاد تهیه شده اما برخی موضوعات نشان دهنده این است که حوزه فرهنگی این مجموعه فراتر از حرائم پیش می رود.

وی با اشاره به اینکه طی چند سال گذشته اقدامات زیادی در حوزه حفاظت و بازسازی از این مجموعه جهانی اجرا شده، بیان نمود که در این مدت مطالعات زیادی پیرامون این مجموعه جهانی اجرا شده که بیشتر پیمایش، گردآوری و مطالعه سفالینه هایی بوده که در مجموعه پاسارگاد گسترده شده بود.

سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد اضافه نمود که طی 10 سال گذشته تمام داده های گردآوری شده و مطالعه گستردگی پیرامون لایه تاریخی دوره های اسلامی و پیش از تاریخ بوده که هیچ کدام از آن ها به صورت نقشه جامعه در نیامده است.

وی با تاکید بر اینکه تهیه نقشه باستان شناسی یکی از ضروریات این مجموعه جهانی است، بیان نمود که در حال حاضر برنامه ای که برای سال جاری طراحی شده وارد کردن مطالعات روی محیط و داده های باستان شناسی است که بر اساس نقشه تهیه می شود.

فدایی با اشاره به اینکه با تهیه نقشه کار حفاظت از این مجموعه جهانی نیز بهتر می شود، گفت:

این نقشه نیز در اختیار ارگان های مختلف قرار می گیرد تا در خارج از حریم نیز مقررات و قوانین را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه این نقشه آمایش GIS است، اضافه نمود که بر اساس این نقشه جاده ها، پوشش های گیاهی و... نیز مشخص که بسیار کاربردی است.

سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با تاکید بر اینکه قسمت هایی از پاسارگاد و مرغاب بررسی نشده، بیان نمود که در حال حاضر در حدود 30 درصد از این منطقه بررسی های لازم پیرامون آن انجام نشده که در این خصوص درخواست مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی کرده ایم تا پس از اخذ مجور طی برنامه ای مدون عملیات لازم آغاز شود.

وی با اشاره به اینکه برای اجرایی شدن این برنامه از باستان شناسان زیادی کمک گرفته می شود، ادامه داد که علاوه بر این، مستندنگاری طراحی سفالینه های گردآوری شده نیز انجام تا مطالعات دقیقی از قدمت آن به دست آید.

مسقف شدن دو درگاه کاخ اختصاصی کورش تا یک ماه آینده

فدایی در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون مسقف شدن دو درگاه کاخ اختصاصی کورش نیز توضیح داد که برای انجام این کار گروهی از هیئت ایرانی و ایتالیایی در مجموعه جهانی پاسارگاد مستقر شده و طی هفته آینده نیز بقیه گروه مستقر و اقدامات لازم انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه با استقرار این گروه ها فصل جدیدی از حفاظت در مجموعه جهانی پاسارگاد آغاز می شود، گفت:

در این فصل ادامه فعالیت های کاخ اختصاصی کورش دنبال می شود، علاوه بر این با حجم انبوهی از سنگ های آسیب دیده مربوط به ستون ها، درگاه ها و کف کاخ ها روبه رو هستیم که در این خصوص نیز اقدامات لازم انجام می شود.

سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد ادامه داد که یکی از موضوعات اساسی که در این فصل دنبال می شود اجرای پوشش مسقفی است که برای دو درگاه که نقش برجسته هایی در آن وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه طی یک ماه آینده سازه این سقف به ایران می آید، بیان نمود که سازه این سقف ها از ایتالیا به ایران می آید که از طریق موسسه عالی حفاظت رم با همکاری یک شرکت معتبر جهانی که در زمینه سقف های سبک فعالیت دارد، تهیه شده و در دو درگاه نصب می شود.

مستندنگاری نقش برجسته انسان بالدار

فدایی در بخش دیگری از این گفت و گو به مستندنگاری نقش برجسته انسان بالدار اشاره کرد و گفت:

یکی از موضوعات مهم دیگری که در این فصل دنبال می شود مطالعات و مستندنگاری نقش برجسته انسان بالدار است.

وی ادامه داد که این نقش برجسته در بدنه و سطوح دچار فرسایش شده که کار بازسازی و حفاظت از بدنه آن در این فصل آغاز می شود و در پی آن هستیم که یک پوشش برای انسان بالدار در فصل آینده طراحی شود.

وی با اشاره به اینکه نقش برجسته انسان بالدار نیز مسقف می شود، بیان نمود که این کار نیز با همکاری گروه ایتالیایی دنبال می شود.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر
انتشار: 10 خرداد 1401 بروزرسانی: 10 خرداد 1401 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2396

به "تهیه نقشه باستان شناسی پاسارگاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهیه نقشه باستان شناسی پاسارگاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید