فراوری رنگ بدنه لوکوموتیو با خاصیت جاذب صوت و حرارت

به گزارش تور ارمنستان ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت دانش بنیان رنگ های نانویی را برای استفاده در بدنه لوکوموتیو فراوری کرد که خاصیت جاذب صوت (در محدوده فرکانس هزار هزتر) و حرارت دارد.

فراوری رنگ بدنه لوکوموتیو با خاصیت جاذب صوت و حرارت

یکی از روش های جلوگیری از اتلاف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه ها، استفاده از عایق کاری سطوح مختلف ساختمانی و تجهیزات است. از طرفی به منظور جلوگیری از مزاحمت توسط صداهای ایجاد شده در اتاق های کناری یا فوقانی ساختمان ها و سازه های صنعتی، همچنین در کشتی ، قطار وخودرو، ممانعت از انتقال صدا در طراحی و ساخت اهمیت زیادی دارد.

رنگ های عایق صدا به گونه ای طراحی شده اند که با ضخامت بسیار کم اعمال می شوند اما قدرت سرکوب کردن دامنه وسیعی از ارتعاشات را دارند. مزیت دیگر این نوع پوشش ها ضخامت و دانسیته کم پوشش است که موجب می گردد بار مرده کمتری بر سازه اعمال شده و فضای کمتری را اشغال کند. این موضوع در صنایع کشتی سازی و سازه های دریایی عامل بسیار مهمی به حساب می آید.

از آنجایی که این پوشش از جنس رزینی الاستومری است نقش حفاظتی نیز ایفا می نماید و از فلزات در مقابل شرایط جوی محافظت می نماید. امروزه با توسعه نانوپوشش عایق حرارتی، می توان بهبود ممانعت از اتلاف انرژی را تا حد قابل قبولی به دست آورد. از طرفی ممانعت همزمان از عبور صوت از مزایای این پوشش ها است که به علت حضور ذرات نانو در ساختار پوشش این ویژگی به وجود آمده است.

نانوذرات موجود در پوشش های نانویی، با جذب بخشی از طیف های تابش و بازتابش نور خورشید، همچنین انحراف صوت، نقش عایق را به خوبی ایفا می نمایند.

این محصول از رزین آکریلیکی بر پایه آب به همراه فیلرهای معدنی متخلخل و مواد آلومینیوم دار ساخته شده است. دوستدار طبیعت و غیرسمی، مقاوم در برابر حرارت و صوت (ضریب میرائی بالا) اشتعال پذیری کم و مقاوم در برابر رطوبت، ضخامت کم، چسبندگی مناسب به سطوح فولاد کربنی و فولاد زنگ نزن و آلومینیوم آندایز شده، اجرای آسان، خشک شدن سریع از دیگر مزیتهای این محصول به شمار می رود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1709

به "فراوری رنگ بدنه لوکوموتیو با خاصیت جاذب صوت و حرارت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری رنگ بدنه لوکوموتیو با خاصیت جاذب صوت و حرارت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید