فونیکس در آستانه تحولی بزرگ در صنعت خودرو

به گزارش تور ارمنستان ارزان، در حالی که کشورهای پیشرفته با سرعت بسیاری در مسیر استفاده از سوخت های پاک حرکت می نمایند و صنعت خودرو ایران، بیش از همواره برای وقوع تحولی بزرگ در صنعت خودرو تشنه است.

فونیکس در آستانه تحولی بزرگ در صنعت خودرو

ساخت خودروهایی با سوخت غیرفسیلی، قدمتی طولانی تر از موتورهای درون سوز دارد. اما از اواخر قرن نوزده تا امتداد آن در قرن بیستم، به خاطر تسهیل فرآیند پالایش بنزین و بهای ارزان ای که داشت، در صنعت خودرو با استقبال بیشتری همراه شد.

از نیمه دوم قرن بیستم، بحث بحران انرژی و معضلات زیست محیطی موجب شد، خودروسازان بار دیگر روی فراوری خودروهایی با سوخت پاک تمرکز نمایند و در قرن بیست و یکم، بخش اعظمی از ناوگان حمل و نقل در کشورهای پیشرفته با خودروهایی که از سوخت غیرفسیلی استفاده می کردند جایگزین شد. در کشور ما نیز با توجه به هزینه های فرآوری بنزین و محدودیت آن و آلودگی هوا در شهرهای بزرگ، زمان آن رسیده که در مقام عمل به سمت انرژی های نو حرکت کنیم. برند فونیکس هم به همین دلیل میخواهد تحولی بزرگ را رقم بزند و در این زمینه پیشگام باشد.

جایگزین های سوخت فسیلی

در تاریخ خودروسازی، از گزینه های مختلفی برای جایگزینی سوخت های فسیلی استفاده شده است. بهره گیری از هوای فشرده، یکی از این موارد است که البته به واسطه محدودیت در امکان فراوری انرژی، تنها در خودروهای کوچک مورد استفاده قرار گرفته است. انرژی خورشیدی به واسطه نامحدود بودن، گزینه دیگری است که این مورد هم بیش از هر چیز به خاطر باتری های سنگین در تکنولوژی فعلی، مانعی برای چابکی و تحرک خودرو است. هیدروژن نیز جایگزین دیگری محسوب می گردد که این مورد هم به واسطه هزینه زیاد در فرآیند هیدرولیز آب و بعلاوه قابلیت انفجار آن، با استقبال چندانی روبرو نشده است.

بیودیزل نیز نمونه ای دیگر از سوخت های جایگزین است که از روغن های گیاهی و چربی های حیوانی به عنوان سوخت استفاده می نماید، اما در عین امکان بازگشت آسان به چرخه طبیعت، به لحاظ تکنولوژی فاصله بسیاری با فراوری انبوه و صنعتی دارد.

اما در بین گزینه های در دسترس، استفاده از انرژی الکتریکی به واسطه سهولت بیشتر در فراوری و هزینه مناسب تر، در صنعت خودروی جهان با استقبال بیشتری همراه شده است. با توجه به تخریب لایه ازون به وسیله سوخت های فسیلی مدت هاست که استفاده از نیروی الکتریکی به عنوان محرک اتومبیل در قالب موتورهای هیبریدی(Hybrid)، پیل سوختی (FCEV) و تمام برقی (BEV) مطرح است.

خودروهای هیبریدی

خودروهای هیبریدی نمایانگر یکی از جدی ترین روش های استفاده از انرژی های جایگزین در خودروها بوده اند. این خودروها درواقع خودروهایی برقی هستند که برای شارژ باتری های کوچک خود از یک موتور درون سوز استفاده می نمایند که همواره در نقطه بهینه عملکرد قرار گرفته است.

خودروهای تمام برقی (BEV)

این تکنولوژی در خودروها از باتری های الکتروشیمیایی به عنوان منبع قدرت استفاده می نماید و در نتیجه آلودگی زیست محیطی آنها تقریباً صفر است. امروزه به علت پیشرفت های شگرفی که در تکنولوژی باتری ها اتفاق افتاده است، افق روشنی برای این خودروها ترسیم می گردد.

خودروهای پلاگین-هیبرید (PHEV)

اما تکنولوژی متفاوتی از این محصولات به خودروهای پلاگین هیبریدی مربوط است که در واقع ترکیبی از موتور بنزینی و یا دیگر سوخت های فسیلی با موتور الکتریکی هستند. انرژی لازم برای حرکت خودروهای PHEV به وسیله اتصال به یک منبع تغذیه الکتریکی تأمین می گردد. این خودروها در حالت تمام-الکتریکی نیز امکان حرکت دارند و بعد از آن نیز می توانند به موتور بنزینی یا دیگر منابع سوختی خود بازگردند. محصولات پلاگین-هیبرید با ترکیب دو نوع موتور، به کارآیی و بازدهی بیشتری نسبت به خودروهای تنها با موتور بنزینی یا دیزلی دست می یابند.

در حالی که کشورهای پیشرفته با سرعت بسیاری در مسیر استفاده از سوخت های پاک حرکت می نمایند و صنعت خودرو ایران، بیش از همواره برای وقوع تحولی بزرگ در صنعت خودرو تشنه است.

خودروهایی با سوخت پاک در مجموع، امکان مدیریت آلودگی هوا را تحقق می بخشند، با کاهش چشم گیر هزینه های سوخت همراه هستند و می توانند در ذخیره منابع نفتی کشور، نقش جدی ایفا نمایند. برند فونیکس هم در راستای ایفای نقش اصلی در تحول صنعت خودرو، برنامه های کلانی دارد تا با بهره گیری از از تکنولوژی های نوین، بهبود کارایی موتور خودروها در صنعت خودروی کشور را هموار کند. تحقق این گام بزرگ، ضمن تامین نیازهای حمل و نقل شهری، راهکاری پایدار و موثر برای کاهش آلودگی در شهرها و بهبود کیفیت زندگی افراد خواهد بود.

منبع: عصر ایران
انتشار: 23 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1402 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2588

به "فونیکس در آستانه تحولی بزرگ در صنعت خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فونیکس در آستانه تحولی بزرگ در صنعت خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید