حرفه دامپزشکی سخت و نفس گیر اما حساس و اثرگذار

به گزارش تور ارمنستان ارزان، حتماً تاکنون تخم مرغ، مرغ، گوشت یا ماهی خورده اید در حالی که معمولاً از چگونگی تایید سلامت آن بی خبر بوده اید و تنها آن را نوش جان نموده اید.

حرفه دامپزشکی سخت و نفس گیر اما حساس و اثرگذار

به گزارش تور ارمنستان ارزان، امروز روز دنیای دامپزشکی است، چهاردهم مهر هر سال به پاس زحماتی که این قشر زحمتکش برای حفظ سلامت انسان ها می کشند، در سراسر دنیا گرامی داشته می گردد. دامپزشکانی که ضرورت حضورشان انکارناپذیر است اما کمتر به آن ها توجه می گردد و کمتر فردی است که درباره شغلشان، حساسیت هایش، وظایف شان و سختی هایش چیزی بداند.

دکتر صادق آدینه زاده مسئول مبارزه با بیماری های دامی شبکه دامپزشکی بجنورد در گفت وگو با تور ارمنستان ارزان، اظهار کرد: دامپزشک در خط مقدم مبارزه با بیماری های مشترک میان انسان و دام(خطرناک ترین بیماری ها) و بیماری های اختصاصی دام است که می تواند خسارت های فراوانی را به سرمایه دامی کشور وارد کند اما در راه مبارزه با این بیماری ها سختی های زیادی را متحمل می شوند و در معرض انواع خطرات و بیماری ها نیز قرار دارند.

وی با اشاره به این که یکی از کارهای اصلی یک دامپزشک برای امر واکسیناسیون به منظور پیشگیری از بروز انواع بیماری های مشترک و اختصاصی چون درمان در مرتع صورت می گیرد، اضافه کرد: برای نگهداری دام به منظور انجام واکسیناسیون مکانی محصور احتیاج است تا دام واکسن زده گردیده، از سایر دام ها تفکیک گردد اما پیدا کردن این مکان برای دامپزشک و یا واکسیناتور بسیار سخت است.

مسئول مبارزه با بیماری های دامی شبکه دامپزشکی بجنورد ادامه داد: اغلب برای این که واکسیناسیون دام صورت گیرد، واکسیناتور باید مکان هایی چون زیر پل را پیدا کند تا بتواند این کار را انجام دهد اما در بسیاری از مکان ها پلی نیز وجود ندارد.

آدینه زاده اعلام نمود: در حقیقت دامپزشک ها مکان مشخصی برای ارائه خدمت به خدمات گیرندگان خود ندارند.

وی در ادامه با اشاره به این که یکی دیگر از مهم ترین مسائل دامپزشک ها صاحبان گله و دامداران هستند، توضیح داد: بسیاری از خدماتی که دامپزشکی به دامداران ارائه می دهد به صورت رایگان است و خود دامپزشکان هستند که همه واحدهای دامی را سر می زنند تا خدمت ارائه دهند و از بروز بیماری ها و ایجاد تلفات جلوگیری نمایند اما دامداران همکاری لازم را با آن ها ندارند و حتی در برخی مواقع واکسیناتور باید خواهش و تمنا کند تا سگ را بیاورند و واکسن تزریق کند.

مسئول مبارزه با بیماری های دامی شبکه دامپزشکی بجنورد گفت: از آنجائی که بسیاری از خدمات به صورت رایگان به دامداران ارائه می گردد از آن ها همیشه از دامپزشکان متوقع هستند و حتی در بسیاری از مواقع برای دریافت خدمت، رفتارهای نادرستی را با این قشر دارند.

آدینه زاده اضافه کرد: به عنوان مثال برای تزریق واکسن هاری واکسیناتور به منطقه اعزام می گردد و زمانی که به دامدار و یا چوپان گفته می گردد که سگ را نگه دارد در برخی مواقع این کار از سوی آن ها انجام نمی گردد و آن ها انتظار دارند که خود دامپزشک و یا واکسیناتور هم سگ را نگه دارد و هم واکسن را تزریق کند.

وی ادامه داد: برای خون گیری به گاوداری مراجعه می کنیم اما خبری از دامدار نیست و مجبوریم گوساله را مهار و اقدام به خون گیری کنیم.

این مسئول اعلام نمود: برخی دامدارها توقعات زیادی دارند و هنگامی که خدمت به آن ها انجام می گردد توقع دارند تا سم و یا واکسن اضافه دیگری نیز به آن ها داده گردد تا در زمان احتیاج به داروخانه مراجعه ننمایند و پولی برای خرید آن هزینه ننمایند و برای همین در بسیاری از اوقات با دامپزشک بخش دولتی درگیر می شوند.

آدینه زاده با تصریح بر این که واکسیناتور و دامپزشک در خط اول ابتلا به انواع بیماری های مشترک میان انسان و دام و بیماری های موجود در منطقه است، شرح داد: دام به هنگام تزریق واکسن و یا خونگیری ناآرام می گردد و کافی است که سر سوزن دام بیمار به دست و یا قسمت های دیگر بدن دامپزشک و یا واکسیناتور به هنگام تزریق وارد گردد و این همان زمانی که آن ها نیز به همان بیماری مبتلا می شوند.

وی با اشاره به این که بیماری های خطرناکی چون تب خون ریزی دهنده کریمه کنگو، تب مالت، هاری، سیاه زخم و ... در کمین این قشر زحمتکش هستند، گفت: هم اکنون بسیاری از دامپزشکان به علت مذکور به بیماری تب مالت مبتلا هستند و مجبورند بار این بیماری را تا آخر عمر به دوش بکشند.

وی توضیح داد: علاوه بر آن ممکن است دامپزشکان و واکسیناتورها در خطر اصابت ضربه های حیواناتی چون اسب، گوساله قرار دارند، بطوری که شمار فراوانی از آن ها حتماً شکستگی دست و پا را تجربه نموده اند.

مسئول مبارزه با بیماری های دامی شبکه دامپزشکی بجنورد سختی و دوری راه ها را از دیگر مسائل این قشر دانست و گفت: یک دامپزشک مجبور است حتی به مناطق صعب العبور نیز خدمت ارائه دهد این در حالی است که خطر و حوادث جاده ای نیز در کمین آن هاست.

آدینه زاده توضیح داد: یک دامپزشک بخش دولتی روزانه حداقل 100 کیلومتر را برای ارائه خدمت در سرما و گرما طی می نماید تا مبادا به سرمایه های دامی کشور آسیبی وارد گردد و یا این که بیماری های مشترک شیوع پیدا کند.

وی در ادامه شرح داد: دامی که مبتلا به بیماری تب مالت است، باید کشتار گردد تا بیماری به سایر دام ها و انسان منتقل نگردد اما دامدار اجازه نمی دهد و می گوید ابتدا غرامت دام پرداخت گردد تا اجازه کشتار دام را بدهد.

مسئول مبارزه با بیماری های دامی شبکه دامپزشکی بجنورد با بیان این که دامپزشکی غرامت این گونه موارد را پرداخت می نماید اما باید سیکل اداری طی گردد و گاهی اوقات زمان بر است، گفت: اما همچنان دامدار اجازه نمی دهد و مجبور می شویم این امر را به زور انجام دهیم.

آدینه زاده اعلام نمود: معمولاً دامدارها زمانی به دامپزشک مراجعه می نمایند که دام آن ها بر اثر بیماری در آستانه تلف شدن است که گاهی اوقات کاری از عهده دامپزشک نیز بر نمی آید و بعد از آن است که دردسرهای دامپزشک از سوی دامدار شروع می گردد که یا می گویند دامپزشک تخصص لازم را ندارد و یا این که انتظار آن را دارند که دامپزشک غرامت دام تلف گردیده را پرداخت نمایند.

نبود ضابط قضایی از مهم ترین مسائل دامپزشکان در حوزه نظارت

دکتر علی اکبر دلیر صحرایی رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی هم چنین نبود ضابط قضایی در حوزه دامپزشکی را یکی از مهم ترین مسائل دامپزشکان در حوزه نظارت دانست و اعلام نمود: به علت نبود ضابط قضایی در بسیاری از مواقع به اکیپ نظارتی توهین می گردد و یا حتی موارد تخلف از سوی مراکز عرضه از بین می رود.

وی توضیح داد: این در حالی است که اگر یک ضابط قضایی به همراه اکیپ نظارتی دامپزشکی باشد مسائل مذکور به وجود نخواهد آمد.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی همچنین ادامه داد: دامپزشکان بخش نظارت در کشتارگاه های طور مجبور هستند از ساعت 21 تا شش صبح در کشتارگاه حضور داشته باشند و بر روی کشتار نظارت داشته باشند که اگر دامپزشک در بخش دولتی فعالیت داشته باشد مجبور است از ساعت 6 صبح به بعد در محل کار خود در اداره نیز خدمت ارائه دهد.

حقوق دریافتی یک دامپزشک با پزشک قابل مقایسه نیست

دکتر حسین یاوری معاون توسعه منابع انسانی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت وگو با تور ارمنستان ارزان با اشاره به این که حوزه خدمات رسانی دامپزشکی بسیار گسترده و حساس است اما حقوق دریافتی آن اندک بوده است، گفت: میانگین حقوق دریافتی یک دامپزشک بخش دولتی حدو سه و بخش دولتی سه میلیون تومان است.

وی اضافه کرد: دامپزشکان در خط مقدم مبارزه با بسیاری از بیماری های خطرناک قرار دارند و حتی احتمال ابتلای آن ها به همین بیماری ها بسیار زیاد است اما حقوق دریافتی آنان با پزشکان به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست.

معاون توسعه منابع انسانی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی ادامه داد: علاوه بر آن حجم کاری یک دامپزشک و واکسیناتور بسیار بالاست به عنوان مثال یک واکسیناتور در سه حوزه و دامپزشک نیز در چندین حوزه در بخش دولتی فعالیت می نماید اما تنها یک پست سازمانی دارد.

یاوری یادآور شد: خراسان شمالی دارای دو میلیون رأس دام سبک است که باید به همه آن خدمت ارائه گردد و برای ارائه خدمت باید یک میلیون و 200 هزار کیلومتر با خودرو طی گردد که همه آن با کمترین مزد و بی منت صورت می گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 128

به "حرفه دامپزشکی سخت و نفس گیر اما حساس و اثرگذار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرفه دامپزشکی سخت و نفس گیر اما حساس و اثرگذار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید