دادگاه فرانسه دولت را به علت رفتار ناشایست پلیس با دانش آموزان رنگین پوست جریمه کرد

به گزارش تور ارمنستان ارزان، دادگاه تجدیدنظر پاریس با لغو حکم قبلی، اظهار داشت که پلیس در آنالیز هویت سه دانش آموز رنگین پوست دبیرستانی در سال 2017 رفتاری تحقیرآمیز داشته است.

دادگاه فرانسه دولت را به علت رفتار ناشایست پلیس با دانش آموزان رنگین پوست جریمه کرد

با ما همراه باشید و با تور فرانسه ارزان از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، دادگاه، دولت فرانسه را به علت سوء رفتار عمدی در ایست های بازرسی که در مارس 2017 انجام شد، مقصر شناخت و به پرداخت 1500 یورو به اسم غرامت به هر یک از جوانان محکوم کرد.

سه دانش آموز رنگین پوست با این اسم که به علت نژادشان مورد تحقیر قرار گرفته اند، شکایتی را علیه دولت تنظیم کردند. آنان مدعی بودند که آنالیز مدارک شناسایی شان مقابل دید همکلاسی ها، معلم شان و رهگذران انجام شده است.

در دسامبر 2018 ، دادگاه بدوی شکایت این دانش آموزان را رد و گفت که اتهام تبعیض قابل استناد نیست زیرا همه 18 دانش آموز در قطار، رنگین پوست بودند و فقط سه نفر بازرسی شدند.

اما دادگاه تجدیدنظر پذیرفت که رفتار با این دانش آموزان نسبت به سایر مسافران در ایستگاه قطار که اکثراً سفیدپوست بودند، تبعیض آمیز بوده است.

وکیل شاکیان به سایت خبری مدیاپارت گفت که تصمیم روز سه شنبه دادگاه پیغام واضحی به وزارت کشور و پلیس ارسال می نماید. او بعلاوه این تصمیم را یک پیروزی مهم قانونی دانست که می تواند زمینه ساز به جریان افتادن پرونده قضایی دیگری باشد که به ادعای نژادپرستی سیستمی در پلیس فرانسه رسیدگی می نماید.

چندین نهاد حقوق بشری بین المللی و محلی در شکایت خود ادعا نموده اند که پلیس تحت تأثیر خصوصیات نژادی تصمیم می گیرد از چه افرادی مدارک شناسایی بخواهد. از همین رو عمدتا مردان جوان از اقلیت ها هدف این نوع بازرسی ها قرار می گیرند.

مدافعان حقوق اقلیت ها از آنجا که دولت فرانسه تا کنون هیچ گونه اقدامی برای جلوگیری از برخوردهای سلیقه ای انجام نداده است در کوشش هستند تا دولت را به دادگاه بکشانند.

پیشتر در نوامبر 2016 هم یک دادگاه تجدیدنظر، دولت را به علت بازرسی کارت شناسایی یک شهروند به صورت تبعیض آمیز محکوم نموده بود.

با وجود ادعاهای متعدد مبنی بر سلیقه ای بودن برخورد پلیس فرانسه برای آنالیز هویت مظنونان، شکایت های محدودی در دادگاه ها ثبت می گردد. بعضی فعالان مدنی بر این نظر هستند که قربانیان به علت ترس از عواقب شکایت از پلیس به دادگاه ها مراجعه نمی نمایند.

دیده بان حقوق بشر در آنالیز های خود در ژوئن 2020 به این نتیجه رسید که پلیس فرانسه از قدرت گسترده توقف و بازرسیخود برای انجام بازرسی های تبعیض آمیز از پسران و مردان سیاه پوست و عرب سوء استفاده می نماید.

منبع: عصر ایران
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2061

به "دادگاه فرانسه دولت را به علت رفتار ناشایست پلیس با دانش آموزان رنگین پوست جریمه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادگاه فرانسه دولت را به علت رفتار ناشایست پلیس با دانش آموزان رنگین پوست جریمه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید