دولت کابل 15 شورشی ایغور را به چین تحویل داد

به گزارش تور ارمنستان ارزان، خبرنگاران: افغانستان به منظور تشویق چین برای همکاری در روند صلح این کشور و فشار به پاکستان، 15 شورشی ایغور را به دولت پکن تحویل داد.

دولت کابل 15 شورشی ایغور را به چین تحویل داد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل تور ارمنستان ارزان، مقامات پلیس و مسئولین ارشد امنیت ملی افغانستان اعلام کردند: در عملیاتی که ماه گذشته برای پاکسازی مخالفان مسلح در بعضی مناطق افغانستان صورت گرفت، تعدادی از شورشیان ایغور نیز دستگیر و به مقامات چینی تحویل شدند.

این مقامات به خبرگزاری رویترز گفته اند که در این عملیات 15 شورشی ایغور نیز دستگیر شدند. یک مقام امنیتی افغان در نشستی که بمنظور تحویل شورشیان ایغور به مقامات چینی برگزار شده بود، شرکت داشت، گفت: افغانستان با چین همکاری ها خود را گسترش خواهد داد تا در قبال آن پاکستان تحت فشار پکن از حمایت طالبان افغانستان دست بردارد و این را تشویق به حضور در میز مذاکرات صلح نماید.

در این باره یکی دیگر از مقامات پلیس افغان نیز می گوید: از میان 15 شورشی ایغور، سه نفر در کابل و 12 نفر دیگر در ولایت کنر دستگیر شدند.

به گفته مقامات پلیس افغانستان، شورشیان ایغور یک اردوگاه آموزشی نظامی را در نزدیکی مرز پاکستان با این کشور راهنمایی و رهبری می کردند.

براساس اطلاعات ارائه شده توسط امنیت ملی افغانستان، شورشیان ایغور در این کشور با شبکه القاعده و سایر گروه های تروریستی پاکستان در ارتباط بودند.

یکی از سخنگوی طالبان پاکستانی در این باره گفت: شورشیان ایغور در وزیرستان شمالی پاکستان حضور داشتند، اما پس از آنکه سال گذشته ارتش این کشور عملیات نظامی خود را در این مناطق شروع کرد، آیغورها به سوی افغانستان فرار کردند.

تحویل شورشیان ایغور در ماه گذشته میلادی انجام شده بود، اما این خبر در روزهای اخیر رسانه ای شد.

پکن یکی از متحدین کلیدی اسلام آباد به شمار می رود و به گفته کارشناسان؛ بخاطر اهمیتی که روند مذاکرات صلح افغانستان دارد، چین می تواند نقش پاکستان را در این امر پررنگ سازد.

اکنون پس از تحویل 15 شورشی ایغور توسط دولت افغانستان به چین، کابل انتظار دارد تا پکن کوشش های خود را برای فشار آوردن به اسلام آباد جهت همکاری و حضور بیشتر در روند مذاکرات صلح افزایش دهد.

.

منبع: تسنیم
انتشار: 4 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 840

به "دولت کابل 15 شورشی ایغور را به چین تحویل داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت کابل 15 شورشی ایغور را به چین تحویل داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید