راهبردهایی برای کاهش انتقال کووید-19 در فضاهای بسته

به گزارش تور ارمنستان ارزان، پژوهشگران دانشگاه های گوناگون، راهبردهایی ارائه داده اند که می تواند به کاهش میزان انتقال کووید-19 در فضاهای بسته کمک کند.

راهبردهایی برای کاهش انتقال کووید-19 در فضاهای بسته

به گزارش خبرنگاران و به نقل از فیز، ماسک زدن، رعایت فاصله اجتماعی و دوری از تجمعات، راهبردهایی هستند که باید برای پیشگیری از ابتلا به کووید-19 رعایت شوند. در حالی که جهان در انتظار یک واکسن ایمن و موثر است، این دستورالعمل های مربوط به بهداشت عمومی برای کنترل همه گیری کووید-19 توصیه می شوند. در هر حال با سرد شدن هوا، مردم مجبور هستند زمان بیشتری را در فضاهای بسته بگذرانند و همین موضوع موجب می شود که پیشگیری از انتقال بیماری، چالش برانگیزتر باشد.

پژوهشگران، بررسی های بسکمک را برای ارزیابی هواپویش یا آیرودینامیک(Aerodynamics) بیماری های عفونی انجام داده اند. نتایج این بررسی ها، راهبردهایی را برای کاهش خطر ارائه می دهد که بر درک دقیق نحوه ترکیب ذرات عفونی با هوا در فضاهای بسته مبتنی است.

پژوهش هایی که در ابتدای همه گیری انجام شدند، بر نقش قطرات ناشی از سرفه و عطسه در انتقال بیماری تمرکز داشتند. با وجود این، نتایج بررسی ها نشان می دهند که انتقال ذرات ریز به واسطه فعالیت های روزمره و به وسیله هوا نیز ممکن است یک راستا خطرناک برای آلودگی باشد. برای مثال، در ماه مارس، 53 خواننده از میان 61 خواننده در ایالت واشنگتن، پس از یک تمرین کر گروهی دو ساعته آلوده شدند. نمونه دیگر که در در استان چجیانگ چین رخ داد، در میان مسافران یک اتوبوس بود. از میان 67 مسافری که دو ساعت در یک اتوبوس با یک فرد آلوده به کووید-19 گذراندند، نتیجه آزمایش 24 نفر مثبت اعلام شد.

ویلیام ریستنپارت(William Ristenpart)، مهندس شیمی دانشگاه کالیفرنیا، دیویس(UC Davis) در بررسی های خود دریافت هنگامی که افراد با صدای بلند صحبت می کنند یا آواز می خوانند، تعداد ذرات ریز منتشر شده بیشتر از زمانی است که با صدای معمولی صحبت می کنند. بررسی ها نشان داد که ذرات تولید شده هنگام فریاد زدن، بسیار بیشتر از تعداد ذرات تولید شده در هنگام سرفه کردن است. پژوهشگران در بررسی خوکچه هندی دریافتند که آنفلوانزا می تواند به وسیله ذرات آلوده غبار منتقل شود. پژوهشگران باور دارند که اگر این موضوع در مورد کروناویروس نیز درست باشد، اشیایی که غبار آلوده را منتشر می کنند نظیر دستمال کاغذی نیز می توانند خطرناک باشند.

آبیشک کومار(Abhishek Kumar)، پژوهشگر دانشگاه کلرادو بولدر(CU Boulder) و همکارانش، بر نحوه گسترش ویروس طی اجرای موسیقی تمرکز کردند. آنها به بررسی نتایج آزمایش هایی پرداختند که برای اندازه گیری میزان انتشار ذرات هوایی توسط نوازندگان طراحی شده اند.

جین هتزبرگ(Jean Hertzberg)، از پژوهشگران این پروژه گفت: در ابتدای پژوهش، همه نگران فلوت بودند اما بررسی ها نشان داد که فلوت، ذرات چندانی تولید نمی کند. از سوی دیگر، سازهایی مانند کلارینت و ترومپت که دارای سطوح مرطوب و مرتعشی هستند، مستعد تولید ذرات معلق در هوا هستند. خبر خوب این است که این ذرات، قابل کنترل هستند. با گذاشتن یک ماسک جراحی روی دهانه خروجی این سازها، میزان ذرات هوایی کاهش می یابد تا به میزان ذراتی که با صدای طبیعی منتقل می شوند، برسد.

رویان هه(Ruichen He)، پژوهشگر دانشگاه مینه سوتا(University of Minnesota) و همکارانش، راهبرد مشابهی را در کاهش ذرات مورد بررسی قرار دادند. اگرچه سطح ذرات هواپخش تولید شده توسط نوازندگان و سازهای مختلف متفاوت است، آنها به ندرت بیشتر از یک فوت منتشر می شوند. آنها یک مدل صندلی حساس به بیماری های همه گیر را برای ارکسترهای زنده طراحی کردند و محل قرار دادن فیلترها و مخاطبین را نیز تعیین کردند تا میزان خطر را کاهش دهند.

در حالی که اکنون بسکمک از کارمندان در خانه کار می کنند، کارفرمایان در جستجوی یافتن راهی هستند تا با حفظ فاصله اجتماعی، به بازگشایی محل کار خود بپردازند. کلبی کرامر(Kelby Kramer) و جرالد وانگ(Gerald Wang)، پژوهشگران دانشگاه کارنگی ملون(Carnegie Mellon University) با کمک شبیه سازی دوبعدی، شرایطی را شناسایی کردند که می تواند از ازدحام در فضاهای بسته مانند راهروها پیشگیری کند.

رفتن به ساختمان های اداری و خروج از آنها با خودروهای سواری نیز می تواند خطر عفونت را ایجاد کند. کنی بروئر(Kenny Breuer)، پژوهشگر دانشگاه براون(Brown University) و همکارانش، شبیه سازی هایی را براساس نحوه حرکت هوا میان اتاق خودروها انجام دادند تا راهبردهایی برای کاهش میزان عفونت ارائه دهند. بررسی های آنها نشان می دهد که اگر هوا در نقاطی دور از مسافران به اتاق خودرو وارد و از آن خارج شود، ممکن است خطر انتقال کاهش یابد. به گفته پژوهشگران، در خودروهای سواری بهتر است که برخی از شیشه ها بالا و برخی پایین باشند تا خطر انتقال کاهش یابد.

مارتین بازانت(Martin Bazant) و جان بوش (John Bush)، ریاضیدانان دانشگاه ام.آی.تی (MIT)، دستورالعمل های ایمنی جدیدی را براساس مدل های کنونی انتقال بیماری از هوا ارائه داده اند تا بالاترین سطح انتقال را در محیط های بسته شناسایی کنند.

دستورالعمل های آنها، به معکمک موسوم به زمان قرار دریافت در معرض تجمع بستگی دارد که با ضرب کردن تعداد افراد یک اتاق در مدت زمان قرار دریافت در معرض آلودگی تعیین می شود. بالاترین میزان انتقال، به اندازه و میزان تهویه اتاق، پوشش صورت حاضران، عفونی بودن ذرات هوایی و سایر عوامل بستگی دارد. پژوهشگران برای سهولت بخشیدن به اجرای این طرح، با قاسم خان(Kasim Khan) ، مهندس شیمی این دانشگاه همکاری کردند تا اپلیکیشنی را ارائه دهند که میزان انتقال را تخمین می زند.

پژوهشگران باور دارند که داشتن درک بهتری از نحوه حرکت ذرات آلوده در اتاق می تواند به ارائه راهبردهای هوشمندانه تری برای کاهش میزان انتقال کمک کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1685

به "راهبردهایی برای کاهش انتقال کووید-19 در فضاهای بسته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهبردهایی برای کاهش انتقال کووید-19 در فضاهای بسته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید