روشی نو برای پاکسازی آب از آلاینده های سرطان زا

به گزارش تور ارمنستان ارزان، ایرنا نوشت: دانشمندان پیروز به طراحی روشی شدند که مواد مضر و آلاینده های سرطان زا موجود در آب آشامیدنی را به ترکیباتی بی ضرر تجزیه می نماید.

روشی نو برای پاکسازی آب از آلاینده های سرطان زا

دسته بندی آلاینده های سرطان زا که به عنوان مواد شیمیایی همیشگی شناخته می شوند، ممکن است همیشگی نباشد؛ زیرا دانشمندان محیط زیست و مهندسی شیمی در دانشگاه کالیفرنیا، ریوِرساید در آمریکا، به تازگی روش هایی نو برای تجزیه شیمیایی مواد مضر موجود در آب آشامیدنی به ترکیباتی کوچک تر، منتشر نموده اند. ترکیبات کوچک تر یادشده اساساً بی ضرر هستند.

این فرآیند که در انتظار ثبت به عنوان اختراع است، آب آلوده را به آهستگی با هیدروژن ترکیب می نماید، سپس آب را با نور فرابنفش پرانرژی و با طول موج کوتاه منفجر می نماید. هیدروژن مولکول های آب را دوقطبی می نماید تا واکنش پذیرتر شوند؛ در حالی که نور واکنش های شیمیایی را کاتالیز (تسریع) می نماید و این آلاینده های PFAS یا مواد پُلی و پِرفِلوئوروآلکیل را از بین می برد. ضربات پیاپی، پیوندهای قوی شیمیایی فلوئور (عنصر شیمیایی) را به کربن تجزیه می نماید که این آلاینده ها را بسیار پایدار و در محیط انباشته می نماید. در حقیقت، تخریب مولکولی PFAS در مقایسه با سایر روش های تصفیه آب با اشعه ماورای بنفش، از 10 درصد به حدود 100 درصد افزایش می یابد؛ در حالی که هیچ محصول جانبی یا ناخالصی نامطلوبی فراوری نمی گردد.

هایژو لیو (Haizhou Liu) دانشیار گروه آموزشی مهندسی شیمی و محیط زیست دانشگاه کالیفرنیا ریورساید درمورد این تحقیق گفت: پس از برهم کنش، هیدروژن به آب تبدیل می گردد. مزیت این فناوری این است که بسیار پایدار است.

PFAS خانواده ای متشکل از هزاران ترکیب شیمیایی است که مشخصه آن اتم های کربن فلوئوردار با پیوندهای شیمیایی بسیار محکم است که به طور نامحدود در محیط باقی می مانند و به همین علت به آن ها مواد شیمیایی همیشگی می گویند. از دهه 1940، از این ترکیبات به علت قدرت مقاومتشان در برابر گرما، آب و لیپیدها در هزاران محصول مصرفی به صورت گسترده استفاده شده است.

به گفته آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا، نمونه هایی از محصولات حاوی PFAS عبارت هستند از کاغذهای مقاوم به چربی، کیسه های مخصوص بودادن ذرت در مایکروویو، جعبه های پیتزا و بسته بندی های آب نبات؛ محصولات ضد لکه و ضدآب که برای شست وشوی فرش و اثاثیه و لباس استفاده می گردد؛ محصولات پاک کننده؛ ظروف نچسب؛ رنگ ها، روغن جلا و درزگیرها.

براساس آنالیز های اجرا شده، قرارگرفتن در معرض مقدار خاصی از PFAS با عوارض زیادی مرتبط هستند که عبارت هستند از افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات، سرطان کلیه و سرطان بیضه، کاهش باروری، افزایش فشار خون بالا در زنان باردار، تأخیر رشد بچه ها، وزن کم در هنگام تولد و بلوغ زودرس.

این فناوری شامل تاباندن نور فرابنفش با طول موج کوتاه به مخازن تصفیه برای تحریک مولکول های آب است.

لیو محقق این پژوهش توضیح داد: این فناوری نو نتایج بسیار امیدوارکننده ای در تجزیه آلاینده های سرطان زا در آب آشامیدنی و انواع مختلف فاضلاب صنعتی نشان داده است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 آذر 1401 بروزرسانی: 25 آذر 1401 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2521

به "روشی نو برای پاکسازی آب از آلاینده های سرطان زا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی نو برای پاکسازی آب از آلاینده های سرطان زا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید