زنگ خطر برای پسماندهای پزشکی پردیس

به گزارش تور ارمنستان ارزان، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا در کشور اهمیت مدیریت صحیح پسماندهای پزشکی را بیش از پیش افزایش داده است، گفت: شهرستان پردیس فاقد دستگاه بی خطرساز پسماندهای پزشکی است و این پسماندها در مخازن زباله نقاط مختلف شهرستان تخلیه می شوند. شرایط پسماندهای پزشکی پردیس زنگ خطری برای سلامت مردم این شهرستان است و باید هرچه سریع تر به آن رسیدگی گردد.

زنگ خطر برای پسماندهای پزشکی پردیس

عزیز میکائیلی در گفت و گو با خبرنگاران، ضمن بیان اینکه شهرستان پردیس در استان تهران دارای بیش از 200 تا 300 مرکز درمان و خدمات پزشکی است، گفت: پسماندهای پزشکی این شهرستان در گذشته در بیمارستان شفا که داخل شهرستان پردیس قرار داشت تا حدودی بی خطرسازی می شد اما با غیرفعال و تعطیل شدن این بیمارستان اکنون پسماندهای پزشکی این شهرستان در مخازن زباله گوشه و کنار شهرستان تخلیه و توسط عوامل زحمتکش شهرداری و خدمات شهری جمع آوری می گردد.

وی ادامه داد: در بسیاری از نقاط شهرستان شاهد جمع آوری پسماندهای پزشکی توسط افراد غیرمجاز با اهداف منفعت طلبانه هستیم که از این زباله ها سوء استفاده می نمایند و به نوعی هم خود و هم سایر شهروندان را در معرض قرار می دهند.

میکائیلی ضمن بیان اینکه جلسات متعددی در کارگروه مدیریت پسماند و کارگروه سلامت و امنیت غذایی طی سال های گذشته برگزار شده است، گفت: در این جلسات بنا شد که دستگاه بی خطرساز پسماندهای پزشکی توسط شبکه بهداشت شهرستان پردیس تهیه گردد و از یک شرکت پیمانکار دعوت شد تا این برنامه در شهرستان اجرایی گردد اما اکنون با گذشت بیش از دو سال هنوز هیچ نتیجه ای نگرفته ایم و این مساله جای تاسف دارد.

وی ادامه داد: بسیاری از شهرستان های دیگر از دستگاه بی خطرساز پسماندهای پزشکی برخوردارند اما شهرستان پردیس با بیش از 200 درمانگاه و مرکز درمان و خدمات پزشکی از این خدمات بی بهره است و همچنان شاهد تخلیه پسماندهای پزشکی در مخازن زباله نقاط مختلف شهر هستیم.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس با اشاره به اینکه با توجه به شیوع ویروس کرونا دستگاه ها ملزم به رعایت بخشامه ها و دستورالعمل های ابلاغ شده هستند، توضیح داد: تا زمانی که بسترهای مناسب برای بهبود شرایط پسماند شهرستان پردیس فراهم نگردد عملا دستورالعمل ها یا شیوه نامه هایی که صادر می گردد کارایی و نتیجه مطلوب را به همراه نخواهند داشت.

برخورد جدی با متخلفان پسماندسوزی

میکائیلی همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به افزایش اهمیت برخورد با معضل پسماندسوزی در فصول سرد سال و همزمان با افزایش آلودگی هوا گفت: براساس طرح پایش فراگیر محیط زیست که طی سال های اخیر در دستور کار اداره کل محیط زیست استان تهران و شهرستان های تابع آن قرار گرفته است، این طرح در شهرستان پردیس نیز اجرایی و به صورت جدی پیگیری شد.

وی ادامه داد: اداره محیط زیست پردیس با هرگونه فعالیت پسماندسوزی و ضایعات سوزی برخورد جدی می نماید و از حمایت دستگاه قضایی و دادستان نیز برخوردار است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس با اشاره به اینکه پرونده های متعددی در زمینه تخلف پسماندسوزی به مراجع قضایی ارسال شده است، تاکید نمود: تا زمانی که فرهنگسازی در شهرستان و منطقه پردیس صورت نگیرد و همه افراد خود را متعهد به رعایت الزامات زیست محیطی ندانند، به نظر می رسد این شرایط ادامه خواهد داشت و هرگونه اقدام در جهت حل آن افتادن در دور باطل است بنابراین ضروری است همه افراد خود را مسئول حفظ محیط زیست و سلامتی تک تک آحاد جامعه و شهروندان بدانند.

میکائیلی در انتها گفت: اداره محیط زیست شهرستان پردیس آموزش های متعددی را در زمینه معضلات زیست محیطی مربوط به پسماندسوزی و سایر موارد به شکل های مختلفی در اختیار جوامع محلی و شهروندان این شهرستان قرار داده است اما هنوز تا دستیابی به هدف و نتیجه نهایی فاصله زیادی داریم و با وجود حل بعضی از مسائل در زمینه پسماند باز هم نمی توان گفت که این مسائل آن طور که در شان و منزلت مردم منطقه باشد، رفع شده اند. امیدواریم که با همکاری جمعی بتوانیم بر این مسائل فایق آییم و کارها را پیش ببریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1708

به "زنگ خطر برای پسماندهای پزشکی پردیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ خطر برای پسماندهای پزشکی پردیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید