معرفی فرودگاه آزادی

به گزارش تور ارمنستان ارزان، آشنایی با فرودگاه آزادی | Azadi airport

امروز می خواهیم یکی از فرودگاه های متفاوت از دیگر فرودگاه هایی که برای شما تا به حال معرفی نموده ایم را به همراه شما آنالیز نماییم. فرودگاه آزادی (Azadi airport)، فرودگاهی تفریحی و آموزشی است که در نزدیکی تهران و در استان البرز قرار گرفته است. اگر می خواهید که با کارنموده های مختلف این فرودگاه، تاریخچه، اطلاعات و کاربردهای آن و دیگر موارد آن آشنا شوید و مورد آنالیز قرار دهید، در ادامه با ما در خبرنگاران همراه باشید.

معرفی فرودگاه آزادی

تاریخچه فرودگاه آزادی

فرودگاه تفریحی و آموزشی آزادی در شهرستان نظرآباد استان البرز و در نزدیکی تهران قرار گرفته است.

عمده استفاده این فرودگاه را اگر بخواهیم برای شما بازگو نماییم، این است که این فرودگاه در ابتدا آموزشی و پس از آن فرودگاهی برای پروازهای تفریحی با هواپیماهای مخصوص است.

در واقع اگر از نظر تقسیم بندی های مخصوص شهرداری هم بخواهیم این فرودگاه را مورد دسته بندی قرار دهیم، فرودگاه تفریحی و آموزشی آزادی، یکی از منطقه ها تفریحی در استان البرز و نظرآباد است.

اگر بخواهیم که آدرس دقیق این فرودگاه را به شما بدهیم باید بگوییم که، این فرودگاه در جنوب غربی شهرستان نظرآباد البرز و در نزدیکی روستای صالحیه قرار گرفته است.

فرودگاه آزادی به عنوان نخستین مجموعه پروازی بخش خصوصی در ایران و حتی در منطقه خاورمیانه فعال می باشد.

مجموعه پروازی فرودگاه آزادی دارای هواپیماهای آموزش بسیاری در نوع خود می باشد. بیش از 60 هواپیمای فوق سبک در این مجموعه وجود دارد که در آن آموزش پرواز و خلبانی در قالب دوره های تخصصی در ایران مشغول به کار است که برای علاقه مندان و دانشجویان ارائه و انجام می شود.

فرودگاه آزادی به عنوان تنها فرودگاه خصوصی است که در بخش های تحقیقاتی، صنعتی، آموزشی و تفریحی فعالیت دارد.

آموزش خلبانی، خرید، فرش و مونتاژ هواپیماهای فوق سبک از فعالیت هایی است که در این فرودگاه جریان دارد.

مساحت فرودگاه آزادی چیزی برابر با 75 هکتار می باشد. کارشناسان هواپیمایی کشور بر این باور هستند که پدیده هوانوردی عمومی در ایران از سوی علاقه مندان و کاربران این رشته به صورتی جدی و فزاینده از این فرودگاه آغازشده است و به تمامی ایران شایع شده است.

هوانوردی عمومی در ایران به صورت کلی به عنوان اصطلاحی است که شامل تمام هوانوردی ها و فرآیند های مربوط به پروازهای غیراز نظامی و ترابری هوایی برنامه ریزی شده که شامل خطوط هوایی مسافربری و باربری می شود، می باشد.

گفتن این نکته درباره هواپیماهای فوق سبک لازم است. هواپیماهای فوق سبک نیز همانند سرعت قسمتی از سامانه هوانوردی غیر نظامی منظم درمی آیند و اغلب به عنوان قسمتی از هوانوردی عمومی در اصطلاحات هوایی شناخته می شوند.

هوانوردی عمومی را می توان به خوبی در خدمت نیازهای بشردوستانه شناخت زیرا، بسیاری از سازمان های امدادرسان از وسایل پرنده ای سبک برای جا به جایی پزشکان و بیماران و تدارکات دیگر استفاده می نمایند. بالگردهای امدادی و هلال احمر نیز از این نوع هستند.

این فرودگاه تفریحی که در نوع خود در ایران اولین است، با در اختیار داشتن امکانات متنوع اولین قطب هواپیمای فوق سبک ایران و مرکز خرید و فروش این نوع از هواپیماها است.

بعلاوه در این فرودگاه تعمیرات و دیگر خدمات برای هواپیماهای خصوصی انجام می شود. فرودگاه تفریحی آزادی در شهرستان نظرآباد البرز، دارای امکاناتی مناسب با کاربریش همانند، باند و برج مراقبت پرواز، آشیانه آماده سازی هواپیما، پارکینگ، کارگاه های ساخت و مونتاژ، آشیانه فراوری، آشیانه نگهداری هواپیما، ترمینال و جایگاه بازدید نمایندگان، ایستگاه های مجهز هواشناسی و سایت ایمنی زمینی است.

اگر شما آرزو و رویای پرواز را در سر دارید و یا حتی می خواهید خود را محکی جدی بزنید و در منطقه ای نزدیک به استان تهران می خواهید این کار را انجام دهید، فرودگاه آزادی در شهرستان نظرآباد استان البرز، برترین انتخاب برای شما است.

ازجمله خدماتی که در این مجموعه آموزشی تفریحی پروازی که فرودگاهی تفریحی است برای دانشجویان و علاقه مندان ارائه می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ارائه خدمات به استانداری ها و بخش های خصوصی وزارتخانه های مرتبط و قرار دادی و کلیه افراد حقیقی و حقوقی
  • تعمیر و نگهداری و سرویس به انواع هواپیماهای مجموعه و دیگر خدمات از نهادهای همکار و به هواپیماهای بخش خصوصی، ترجمان های دولتی و کارخانه های صنعتی و فراوریی
  • ایجاد سایت فراوری انبوه و مراکز ارائه خدمات پس از فروش محصولات هوایی و تفریحی هوایی
  • توسعه فرهنگ هوانوردی برای جذب و تربیت نیروی انسانی متخصص موردنیاز صنعت هوایی کشور
  • توسعه بازار محصولات هوایی و هواپیمایی به وسیله ارائه خدمات آموزشی کشور
  • به طور مثال می توان به یکی از نکات قابل توجه در رابطه با فعالیت های فرودگاه آزادی اشاره نمود این است که این مجموعه اقدام به برگزاری نمایش اوج ایرانیان در این مجموعه نمود. این نمایش هوایی بزرگ که در این فرودگاه برگزار گردید، به عنوان نخستین نمایش هوا و فضای فرودگاه آزادی در محل این فرودگاه در شهرستان نظرآباد و استان البرز بود.

این نمایش هوایی، 6 سال پیش یعنی در سال 1391 برگزار گردید. یکی از اهداف اصلی آن، معرفی صنعت هوانوردی به مردم ایران و به خصوص نسل جوانان و علاقه مندان به این رشته بود.

یکی از نکات جالبی که درباره این فرودگاه وجود دارد این است که برای اولین بار در ایران و در این نمایش هوایی اوج ایرانیان، تعداد 150 فروند هواپیمای فوق سبک در فرودگاه آزادی بر فراز آسمان به پرواز درآمدند.

باید به این نکته اشاره نماییم که فرودگاه آزادی نظرآباد، یکی از برترین پتانسیل ها و ظرفیت های حوزه گردشگری هوایی و پتانسیل های پرواز در ایران است.

با این که این فرودگاه تفریحی چنین ظرفیت هایی دارد، عدم اطلاع رسانی از ظرفیت های موجود در این فرودگاه به دیگران موجب شده است تا بسیاری از افراد علاقه مند به این حوزه و حتی متخصصان و کارشناسان حوزه پرواز و گردشگری در ایران، هنوز این فرودگاه را به خوبی نشناخته باشند و پتانسیل های این فرودگاه همچنان برای بسیاری از افراد ناشناخته مانده باشد و در نتیجه به آن توجهی درخور و شایان نداشته باشند.

منبع: الی گشت
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2382

به "معرفی فرودگاه آزادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی فرودگاه آزادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید