سوسیس و کالباس چگونه بوجود آمد؟

به گزارش تور ارمنستان ارزان، سوسیس و کالباسی که امروزه بیشتر خانواده ها از آن در وعده های غذاییشان استفاده می نمایند و اما نمی دانند نحوه درست شدنشان به چه صورت بوده و هست تاریخچه بسیار جالب و دانستنی دارد، که در این مقاله می توانید با آن آشنا شوید.

سوسیس و کالباس چگونه بوجود آمد؟
آمارها نشان می دهد که روزانه 3.5 میلیون وعده غذایی شامل سوسیس و کالباس در دنیا استفاده می شود، که 61 درصد آن به عنوان میان وعده و عصرانه، 24 درصد صبحانه و 14 درصد در هنگام ظهر و ناهار خورده می شوند.

براساس یافته های پژوهشگران اولین سوسیس و کالباس در یونان باستان درست شده است. البته نه به شکل هایی که امروزه می بینیم؛ در بسته ها و لفافه های پلاستیکی و دارای تاریخ فراوری و انقضاء و مواد تشکیل دهنده و ... .

تاریخچه سوسیس و کالباس به 500 سال قبل از میلاد مسیح باز می شود و یکی از قدیمی ترین محصولات گوشتی می باشد که از همان ابتدا با استقبال گسترده ای روبرو شده است.

سالامی که یکی از فرآورده های گوشتی و شبیه کالباس است، در 500 سال پیش از میلاد در شهر سالامی در ساحل شرقی یونان تهیه شده است. حتی هومِر شاعر و داستان سرای یونانی هم در کتابهایش به کلمه های سالامی و سوسیس به عنوان مواد غذایی آن دوران اشاره می نماید.

سوسیس از کلمه لاتین Salsus به معنای (هر آنچیزی است که نمک زده شده باشد) گرفته شده و سپس به کلمه Sausage یا همان سوسیس تغییر یافته است. زیرا نمک یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده سوسیس است.

رومی های باستان هم به سوسیس و کالباس botulus می گفتند که از واژه botulism به معنای مسمومیت غذایی مشتق شده بود. زیرا فرآیند فراوری سوسیس در روم باستان درمحیطی گرم، مرطوب و بدون هوا بود که زمینه را برای رشد باکتری Clostridium botulinum که سم بوتولین را فراوری می نمود، فراهم می کرد.

یونانیان باستان گوشت و سیر را در هاون می کوبیدند و به همراه ادویه و نمک هایی که از سرزمین هندوستان می آوردند مخلوط نموده و درون نِی یا تنه های تنگ درخت می گذاشتند و سر و ته آن را به گونه ای می بستند تا مواد بیرون نریزد. سپس آن را درون آب جوش می گذاشتند تا خوب بپزد. پس از گذشت مدت زمانی برای این کار از روده گوسفند استفاده می کردند و گوشت را درون آن ریخته و می پختند.

یونانیان باستان در جشن ها و مراسم های مختلف سوسیس و کالباس را با نان مصرف می کردند. بعدها افراطی گرایان دین مسیحیت مصرف سوسیس و کالباس را ممنوع کردند، زیرا تصور می کردند که گوشت خام است و خوردن آن نباید صورت گیرد.

وقتی کنستانتین اول به پادشاهی رسید مصرف سوسیس و کالباس را منع کرد، اما با مخالفت و سماجت مردم در مصرف آن روبرو شد، و مردم به طور پنهانی در خانه هایشان سوسیس و کالباس تهیه می کردند؛ از این روی کم کم ممنوعیت مصرف آن برداشته شد و این محصول به دیگر کشورهای اروپایی و سرزمین های شرقی حتی چین نیز برده شد.

نکته جالب توجه این بود که سوسیس و کالباس در کشورهای اروپایی هوادار بیشتری داشت تا کشورهای آسیایی؛ زیرا اصلی ترین ماده غذایی آسیایی ها سیب زمینی و برنج بود و آنها به مصرف گوشت قرمز تمایل چندانی نداشتند. امروزه سوسیس و کالباس از پر مصرف ترین فرآورده ها و محصولات گوشتی در دنیا به شمار می رود.

منبع: سایت برترینها

منبع: راسخون
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2201

به "سوسیس و کالباس چگونه بوجود آمد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوسیس و کالباس چگونه بوجود آمد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید