مدیریت وزن دختران و زنان به تخمک گذاری های فعال یاری می نماید

به گزارش تور ارمنستان ارزان، اسلامیان در مورد تاثیر مدیریت وزن دختران و زنان برای افزایش باروری و تخمک گذاری های فعال توضیحاتی را ارائه کرد.

مدیریت وزن دختران و زنان به تخمک گذاری های فعال یاری می نماید

به گزارش غزاله اسلامیان عضو هیات علمی گروه تغذیه بالینی و رژیم درمانی دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره مدیریت وزن دختران و زنان برای تخمک گذاری های فعال، اظهار کرد: اپیدمی دنیای اضافه وزن و چاقی به یکی از بزرگترین معضلات بهداشت عمومی در سراسر دنیا تبدیل شده که شیوع آن در میان زنان در سنین باروری رو به افزایش گزارش شده است. همراه با شیوع چاقی و اضافه وزن در زنان، شیوع اختلالات تخمک گذاری نیز در زنان بالا است.

او گفت: چاقی با ایجاد اختلال در فرآیند تخمک گذاری می تواند منجر به ناباروری در زنان گردد و در صورتی که مادر چاق مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، باردار گردد، ممکن است تأثیرات منفی مانند: افزایش خطر سقط، زایمان زودرس و ابتلا به دیابت و فشار خون بارداری بر سلامت جنین و مادر داشته باشد. همه این موارد بار مالی زیادی به خانواده و جامعه تحمیل می نماید و عوارضی را برای مادر، جنین و نوزاد به دنبال خواهد داشت.

اسلامیان اضافه نمود: براساس یافته های جدید، همزمان با افزایش نمایه توده بدنی پاسخ به درمان های ناباروری نیز کاهش می یابد. در صورت عدم توجه و درمان به موقع اختلالات تخمک گذاری، مبتلایان در معرض خطر ابتلا به سرطان های سینه و رحم قرار می گیرند؛ بنابراین کاهش وزن صحیح و اصولی در بیمارانِ چاق مبتلا به اختلالات تخمک گذاری، از مهم ترین اقدامات درمانی است و مدیریت وزنِ دختران و زنان به چرخه های منظم قاعدگی و تخمک گذاری های فعال یاری می نماید.

عضو هیات علمی گروه تغذیه بالینی و رژیم درمانی دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه اعلام کرد: متأسفانه بسیاری از افرادی که می خواهند اقدام به کاهش وزن نمایند، به دنبال روش هایی هستند که در مدت زمان بسیار کوتاه به وزن موردنظر خود برسند و در خصوص عوارض ناشی از رژیم های غلط آگاهی ندارند. حداکثر کاهش وزنی که برای افراد براساس میزان اضافه وزن، بیماری ها و فعالیت بدنی توصیه می گردد، چهار تا پنج کیلوگرم در ماه است.

اسلامیان گفت: توصیه می گردد افراد برای کاهش وزن به متخصصان تغذیه مراجعه نمایند و پس از دستیابی به وزن مناسب با پیروی از الگو های غذایی سالم و افزایش فعالیت بدنی کوشش نمایند در محدوده وزن طبیعی باقی بمانند و به طور مجدد دچار افزایش وزن نشوند.

او یکی از عوامل مهم در پیشگیری از اختلالات تخمک گذاری را کنترل وزن دختران از سنین نوزادی، کودکی و نوجوانی دانست و گفت: شانس ابتلا به اضافه وزن و چاقی در بچه هایی که در 6 ماه اول به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می شوند در مقایسه با بچه ها غیر شیرمادر خوار کمتر است.

عضو هیات علمی گروه تغذیه بالینی و رِژیم درمانی دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داد: الگوی غذایی نادرست به ویژه در دوران آغاز تغذیه تکمیلی، رفتار های غذایی نادرست در خانواده با توجه به الگوگیری بچه ها، دریافت زیاد تنقلات ناسالم و فست فود ها در دوران کودکی، استرس، اختلالات خواب و فعالیت بدنی پایین در بروز اضافه وزن و چاقی بچه ها و نوجوانان تأثیرگذار است و والدین باید توجه ویژه ای به این عوامل داشته باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1592

به "مدیریت وزن دختران و زنان به تخمک گذاری های فعال یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیریت وزن دختران و زنان به تخمک گذاری های فعال یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید