نکاتی که باید در خصوص کپک رب، آبغوره و ترشی بدانید

به گزارش تور ارمنستان ارزان، کپک ها نوعی ضایعه غذایی هستند که بیشتر با رنگ های سفید یا آبی روی انواع مواد خوراکی مانند رب، ترشی و آبغوره دیده می شوند. کپک ها اگرچه بیماری خطرناکی ایجاد نمی نمایند، اما گاهی موجب ضعف سیستم ایمنی بدن می شوند. عاملی که باعث توسعه و افزایش کپک می گردد، میزان بیش از حد رطوبت است، اما همان طور که شاید خیلی از شما تجربه نموده باشید، نمی توان از شر کپک در محیط خنکی مثل یخچال هم درامان ماند. در این بخش با دلایل ایجاد کپک و راه چاره جلوگیری از آن بر روی مواد غذایی مانند رب و ترشی و آبغوره آشنا خواهید شد.

نکاتی که باید در خصوص کپک رب، آبغوره و ترشی بدانید

زدن کپک برروی مواد غذایی یکی از مسائلی است که اغلب خانم های خانه دار با آن روبرو هستند. یکی از مواد غذایی که همه ما به طور رایج با کپک زدگی آن روبرو می شویم، رب گوجه فرنگی است.

بسیاری از ما برای ماندگاری بالاتر و جلوگیری از کپک زدگی رب گوجه فرنگی را داخل فریزر نگهداری می کنیم که این کار اصلا صحیح نمی باشد.

برای پیشگیری از کپک زدن رب گوجه فرنگی ضروری است قوطی های کوچک آن را خریداری نماییم و قوطی را قبل از باز کردن بجوشانیم تا اندازه آلودگی سطح قوطی کمتر شود.

اگر رب گوجه فرنگی را به اندازه زیاد تهیه کردید، آن را داخل ظرف های کوچک بریزید و سپس پوششی مناسبی روی آن قرار دهید تا قارچ ها نتوانند روی سطح رب رشد نمایند.

در گذشته خانم های خانه دار روی رب روغن می ریختند، این کار سبب می شد که اکسیژن رسانی به رب متوقف شود و رب دیگر کپک نزند.

از اصلی ترین عواملی که سبب کپک رب می شود، رطوبت است بنابراین برای برداشتن رب از داخل قوطی از یک قاشق خیس استفاده نکنید.

اگر چه برترین روش نگهداری رب گذاشتن آن داخل یخچال است، اما گذاشتن رب داخل یخچال سبب کپک نزدن آن نمی شود بلکه تنها رشد باکتری ها و قارچ ها در دمای یخچال فقط کند می شود.

بسیاری از خانم ها در صورت کپک زدن رب فقط با قاشق روی رب و قسمت کپک زده را برمی دارند و باقی رب را مصرف می نمایند، اما باید بدانید اگر رب تان کپک زد دیگر آن را مصرف نکنید، زیرا سم هایی که از طریق کپک زدن در رب فراوری می شود در لایه های پایینی نفوذ می نماید و اسپور (هاگ) قارچ ها که با چشم قابل تماشا نیستند نیز وارد لایه های پایینی می شود. مصرف این رب ها بسیار برای سلامتی خطرناک است.

آیا کپک آبغوره خطرناک است

یکی از مواد غذایی که خیلی زود دچار کپک زدگی می شود، آبلیمو و آبغوره است. اگر آبغوره و آبلیمو کپک بزند غیر قابل استفاده می شود و برای سلامت بدن مضر است.

برای پیشگیری از کپک زدن آبلیمو وآب غوره ضروری است نکات مهم زیر را رعایت کنید:

بهتر است برای نگهداری آبلیمو وآب غوره از بطری های شیشه ای با رنگ تیره که نور را از خود عبور نمی دهند بهره ببرید، زیرا بطری های پلاستیکی به دلیل فعل و انفعالات آبلیمو وآبغوره با دیواره پلاستیکی مواد سمی و سرطان زا فراوری می نمایند.

برای جلوگیری از کپک زدن آبلیمو وآبغوره شیشه حاوی این مواد را در آب بجوشانید، زیرا این کار سبب از بین رفتن آنزیم و باکتری های داخل آن می شود و به قارچ ها امکان رشد نمی دهد.

بهتر است آب لیمو یا آبغوره را داخل شیشه تمیز بریزید و به اندازه خیلی کم لبه شیشه را خالی بگذارید و سپس درپوشی روی آن بگذارید تا اکسیژن به داخل آن راه نیابد و کپک ها امکان رشد نداشته باشند.

کپک ترشی را چه کنیم؟

ترشی یکی دیگر از مواد غذایی است که به سرعت کپک می زند. کپک ترشی از میلیون ها میسلیوم کپک تشکیل شده که بعضی از آن ها بی خطر و بعضی دیگر بیماری زا هستند؛ بنابراین بهتر است ترشی های کپک زده را نخورید، زیرا شما قادر نخواهید بود کپک های بیماری زا را شناسایی کنید و با خوردن این کپک ها بیمار می شوید. بعلاوه باید بدانید ترشی حاوی سرکه مایع است که امکان انتشار کپک های بیماری زا در تمام آن وجود دارد.

آیا کپک ها می توانند خطرناک باشند؟

بعضی از گونه های کپک سم فراوری می نمایند و موجب مسمومیت می شوند. این گونه کپک ها معمولا به صورت کوکی شکل و پنبه ای مانند هستند، در گرما و رطوبت به سرعت رشد نموده و سم خطرناک مایکوتوکسین فراوری می نمایند، این سم مواد غذایی را نرم و طعم شان را ترش مزه می نمایند و رنگ شان را تغییر می دهند. این سم به راحتی می تواند موجب بروز مسمومیت های خطرناک و در مواقع ضعف سیستم ایمنی بدن، سرطان زا شود.

معمولا کپک های مولد سم مایکوتوکسین، روی مواد غذایی که دارای ارزش تغذیه ای بالایی هستند نظیر انواع آجیل و گوشت ها رشد می نمایند و بسیار خطرناک تر از کپک های میوه هستند. بعضی از کپک ها هم باعث بروز مسائل تنفسی و واکنش های آلرژیک می شوند، اما بعضی کپک ها هم مفید بوده و در صنایع لبنی کاربرد دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 21 اسفند 1401 بروزرسانی: 21 اسفند 1401 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2565

به "نکاتی که باید در خصوص کپک رب، آبغوره و ترشی بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی که باید در خصوص کپک رب، آبغوره و ترشی بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید