هدف تغییر سهمیه بندی بنزین چیست؟ ، خوردن چلومرغ به جای مصرف بنزین!

به گزارش تور ارمنستان ارزان، به گزارش خبرنگاران، بنا بر نامه و دستور معاونت اقتصادی دولت، قرار است سهمیه بندی بنزین در دو جزیره کیش و قشم تغییر کند. بنا بر این طرح، قرار است سهمیه بنزین در این دو جزیره به جای خودرو به افراد اختصاص یابد و اگر این طرح موفقیت آمیز بود، به کل کشور تعمیم داده شود.

هدف تغییر سهمیه بندی بنزین چیست؟ ، خوردن چلومرغ به جای مصرف بنزین!

پیش از این نامه، اندیشکده حکمرانی دانشگاه شریف، از طرحی مشابه رونمایی کرده بود. طرحی که می گفت بنزین به جای خودروها به افراد تخصیص داده می شود.

این اندیشکده همزمان از سامانه ای به نام انرژی یار (http://energyyar.com) رونمایی کرد که در آن، کاربران با جواب دادن به یکی دو سوال می فهمیدند که با اجرای این طرح، چه مقدار سود عایدشان می شود.

در صفحه ورودی این سامانه آمده: با اجرای تغییر سهمیهه بندی بنزین، هر ایرانی ماهیانه 30 لیتر سهمیه داره و می تونه این حق رو در بازاری آنلاین خرید و فروش کنه. تو این طرح، قیمت بنزین بیشتر نمیشه و مردم می توانند سهمیه خودشون رو در یک بازار آنلاین به پُرمصرف ها بفروشند.

گام بعدی سامانه این است که از افراد می خواهد که با جواب دادن به چند سوال درباره تعداد اعضای خانوار و مقدار مصرف بنزین ماهانه، ببینند که با اجرای این طرح چقدر ماهانه گیرشان می آید.

گام بعدی این است که این سامانه به کاربر می گوید با پول بنزین مصرف نشده خود می توانند مثلا 8 وعده چلومرغ بیشتر بخورند یا مثلا 4 شانه تخم مرغ بیشتر بخرند!

مشکل این سامانه چیست؟

این طور که به نظر می رسد هدف دولت از سهمیه بندی مجدد بنزین، تامین کسری بودجه و مسائل ناشی از مصرف بنزین است. مصرف بنزین در ایران رکورد زده و به بالاترین حد ممکن رسیده است. از طرفی حتی مساله واردات بنزین هم مطرح شده است.

دولت روی هر لیتر بنزین، چند هزار تومان یارانه به مردم می دهد و حالا با اجرای این طرح می تواند یارانه پنهانی که برای بنزین می دهد را کاهش دهد. یارانه پنهانی که مبلغ سالانه آن بیش از 900 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

حالا این سامانه و یا اندیشکده های اقتصادی و کارشناسان به جای اینکه در توجیه این طرح به کاهش یارانه پنهان، بین نسلی بودن مقوله مصرف انرژی یا صرفه جویی در مصرف انرژی به نفع تولید و یا اشتغال تاکید کنند، به مردم یادآوری می کنند که با اجرای این طرح چند وعده غذای بهتر می توانند بخورند!

به عبارتی،این سامانه توجیه می کند که با اجرای این طرح هر خانواده می تواند چند وعده غذای بیشتر یا بهتر بخورد. این در حالی است که اصلا دولت از باز توزیع سهمیه بندی بنزین، اهدافی مانند سرمایه گذاری در زیرساخت های کشور، صادرات و تولید را باید داشته باشد.

به عبارتی از اندیشکده ای که مسئولیت اصلی آن ارائه مطالعه درباره شیوه های درست حکمرانی و سیاستگذاری اقتصادی است انتظار می رود جامعه را با اهداف کلان و اصولی چنین طرحی آشنا کند نه که اینکه این انتظار را در مردم ایجاد کند که با فروش دارایی سرمایه ای کشور، می توانند چه کالایی بخرند و چقدر مقدار مصرف خود را افزایش دهند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 26 اسفند 1400 بروزرسانی: 26 اسفند 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2336

به "هدف تغییر سهمیه بندی بنزین چیست؟ ، خوردن چلومرغ به جای مصرف بنزین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدف تغییر سهمیه بندی بنزین چیست؟ ، خوردن چلومرغ به جای مصرف بنزین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید