همه چیز درباره آزادراه غدیر، جزئیات راستا و عوارضی

به گزارش تور ارمنستان ارزان، مجری آزاد راه کنار گذر جنوبی تهران (غدیر) بیان نمود : امروز این آزادراه با حضور رئیس جمهوری، وزیر راه و شهرسازی و دیگر دست اندرکاران افتتاح خواهد شد که می تواند زمان رسیدن را برای رانندگان سواری تا 1.5 ساعت و برای وسایل نقلیه سنگین تا دو ساعت کاهش دهد و عوارض آن برای انواع خودروها از 25 تا 80 هزار تومان است.

همه چیز درباره آزادراه غدیر، جزئیات راستا و عوارضی

به گزارش خبرنگاران، آزادراه کنار گذر جنوبی تهران یا همان آزادراه غدیر اواخر سال 1393 کلید خورد و قرار بود تا پنج سال اتمام این پروژه طول بکشد که البته به نظر می رسد این وعده محقق شده چرا که عملیات اجرایی این آزادراه به اتمام رسیده و امروز (پنجشنبه هفتم اسفند ماه) تا قبل از ظهر به بهره برداری می رسد.

این آزادراه از آبیک در آزادراه فعلی کرج- قزوین آغاز شده و با عبور از جنوب استان البرز و تهران پس از 158 کیلومتر به چرمشهر در آزادراه حرم تا حرم در جنوب شرقی تهران می رسد البته اگر تقاطع های غیر همسطح و دیگر راستاهای آن را محاسبه کنیم طول این آزادراه به 220 کیلومتر می رسد.

محمود ملازینل -مجری آزاد راه کنار گذر جنوبی تهران و مدیرکل دفتر امور مجریان آزاد راه کشور- در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: این آزادراه که امروز با حضور وزیر راه وشهرسازی و رئیس جمهوری افتتاح خواهد شد می تواند طول سفر را برای وسایل نقلیه سبک تا 90 دقیقه و برای وسایل نقلیه سنگین تا 120 دقیقه کاهش دهد و یکی از ایمن ترین آزادراه های کشور از نظر اصول جدید ساخت و مهندسی به شمار می رود.

وی درباره نرخ عوارض تعیین شده برای این آزادراه کنار گذر جنوبی تهران (غدیر) گفت: بر اساس مصوبه موجود عوارضی برای خودروهای سواری 25000 تومان، وانت 30 هزار تومان، مینی بوس 25000 تومان، اتوبوس 35000 تومان، کامیون دو محور 50 هزار تومان، کامیون سه محور 65 هزار تومان و تریلی 80 هزار تومان تعیین شده است که در ابتدای راه اندازی به صورت دستی و غیر الکترونیک و در ادامه و با نصب تجهیزات به صورت الکترونیک دریافت و پرداخت خواهد شد.

ملازینل با اشاره به اینکه در این محور آزادراهی چهار ایستگاه عوارضی وجود دارد، ادامه داد: مردم می توانند برای استفاده از هر بخش این آزادراه تنها عوارض آن را پرداخت کنند به گونه ای برای وارد شدن به این آزادراه از غرب یعنی از جاده قزوین کرج در ایستگاه اول 7000 تومان، در ایستگاه دوم 7000 تومان، در ایستگاه سوم 6000 تومان و درصورتی که بخواهد از عوارضی چهارم عبور کرده و از همه طول 158کیلومتری این آزادراه استفاده کنند 5000 تومان دیگر نیز باید بپردازند که مجموعا به 25000 تومان می رسد.

مجری آزاد راه کنار گذر جنوبی تهران و مدیرکل دفتر امور مجریان آزاد راه کشور با اشاره به اینکه در این آزادراه از یک تونل برای عبور از اتوبان کرج-قزوین استفاده شده است، گفت: آزادراه غدیر دارای 49 دستگاه پل در نقاط تبادلی مانند آزادراه کرج-قزوین، جاده قدیم کرج، ماهدشت-اشتهارد، اتوبان تهران-ساوه، جاده قدیم قم، اتوبان تهران-قم، قم-گرمسار است. همچنین در 12 تقاطع که از روی راستاهای مختلف عبور می کند پل احداث شده و پنج پل رودخانه ای نیز داریم که البته این تعداد به 49 مورد نمی رسد اما در یک منطقه ممکن است پنج پل احداث شده باشد.

وی با بیان اینکه این آزادراه در طول راستا از و به محورهای مذکور نقطه دسترسی (ورودی و خروجی) دارد، اظهار کرد: برای احداث و بهره برداری از آزادراه کنار گذر جنوبی تهران (غدیر) بالغ بر 3400 میلیارد تومان هزینه شده و سرمایه گذاری اجرا شده است که اگر بخواهیم آن را بر اساس ارزش روز محاسبه کنیم به 7000 میلیارد تومان می رسد. از این میزان 30 درصد از سوی دولت پرداخت شده و 70 درصد نیز قرارگاه خاتم الانبیاء سرمایه گذاری کرده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1854

به "همه چیز درباره آزادراه غدیر، جزئیات راستا و عوارضی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره آزادراه غدیر، جزئیات راستا و عوارضی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید