چینی ها بیش از نصف غلات دنیا را ذخیره کردند

به گزارش تور ارمنستان ارزان، دولت چین بیش از نیمی از ذرت و سایر غلات جهان را ذخیره کرده است. قابل توجه است که دولت چین از مدت ها پیش از همه گیری ویروس کرونا هم اقدام به احتکار غلات کرده بود.

چینی ها بیش از نصف غلات دنیا را ذخیره کردند

به گزارش عصر ایران، این اقدام دولت چین می تواند منجر به افزایش شدید قیمت غلات در دنیا شده و کشور های بیشتری را در معرض قحطی قرار دهد. بر اساس این گزارش، دولت چین ظاهرا به دلیل ترس از قحطی در حال ذخیره سازی غلات است.

بر اساس داده های وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا، انتظار می رود چین در نیمه اول سال زراعی 2022، 69 درصد ذخایر ذرت دنیا، 60 درصد ذخایر برنج و 51 درصد از ذخایر گندم دنیا را در اختیار داشته باشد.

این بدان معناست که کمتر از 20 درصد از جمعیت دنیا پیروز شده اند بیش از نیمی از ذرت و سایر غلات دنیا را ذخیره کنند، که منجر به افزایش شدید قیمت در سراسر دنیا شده و ممکن است کشور های بیشتری را به قحطی بکشاند.

بخش اعظم این غلات در 310 سیلو غلات غول پیکر در نزدیکی بندر دالیان ذخیره می شود واز سوی شرکت دولتی (cofco یک کارخانه بزرگ غذایی دولتی چین) اداره می شود. از این محل در چین، می توان غلات را به راحتی از طریق راه آهن یا دریا به سراسر کشور پهناور چین حمل کرد.

کوین یویون رییس ذخایر غلات در اداره ملی غذا و ذخایر استراتژیک چین، در این باره به خبرنگاران گفت: ذخایر گندم ما می تواند برای یک سال و نیم جوابگوی تقاضا باشد. هیچ مسئله ای در مورد تامین مواد غذایی وجود ندارد.

به نظر می رسد چین در حال آماده شدن برای کمبود غذا در دنیا است، بنابراین قابل توجه است که دولت چین از مدت ها پیش از همه گیری ویروس کرونا هم اقدام به احتکار غلات کرده بود.

2 سال و نیم پیش (در آگوست 2019 - مرداد 1398)، وبلاگ مالی ZeroHedge با انتشار گزارشی درباره احتکار مواد غذایی و غلات در چین نوشت: آیا چین معتقد است که ما در آستانه یک بحران بزرگ دنیای هستیم؟ دولت کمونیست چین همیشه در برنامه ریزی بسیار جدی بوده است، و به نظر می رسد که آن ها تصمیم گرفته اند که اکنون زمان احتکار مواد غذایی، طلا و سایر کالا ها است.

و حالا با گذشت بیش از 2 سال پس از آن گزارش، دولت چین ذخایر غلات خود را به طرز چشمگیری افزایش داده است. طبق گفته اداره کل گمرک در چین، چین تنها در سال میلادی گذشته (2020) بیش از 98.1 میلیارد دلار برای واردات مواد غذایی هزینه کرده است که تقریبا پنج برابر بیشتر از سال 2010 است. ایالات متحده تنها 12 درصد از ذخایر ذرت دنیا، 1 درصد از ذخایر برنج دنیا و 6 درصد از ذخایر گندم دنیا را ذخیره کرده است.

آمار نشان می دهد که دولت چین برای هر شهروند چینی حدود 708 پوند ذرت، برنج و گندم ذخیره کرده (هر پوند معادل 453 گرم است)، در حالی که ایالات متحده تنها حدود 363 پوند برای هر شهروند آمریکایی ذخیره کرده است.

این بدان معناست که در صورت ظهور یک جنگ تجاری، قحطی دنیای یا سایر شرایط اضطراری، چین می تواند دو برابر آمریکا دوام بیاورد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2340

به "چینی ها بیش از نصف غلات دنیا را ذخیره کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چینی ها بیش از نصف غلات دنیا را ذخیره کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید