ادعای فایننشال تایمز: ایران و عربستان سعودی در بغداد، مذاکرات مستقیم برگزار کردند

به گزارش تور ارمنستان ارزان، روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد، مقام های ارشد ایران و عربستان سعودی برای بهبود روابط دو کشور در بغداد پایتخت عراق مذاکرات مستقیم برگزار کردند.

ادعای فایننشال تایمز: ایران و عربستان سعودی در بغداد، مذاکرات مستقیم برگزار کردند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک رسانه انگلیسی از ایفای نقش نخست وزیر عراق برای آغاز مذاکرات مستقیم بین مقام های ارشد ایران و عربستان سعودی در بغداد خبر داد.

روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی به نقل از سه مقام مدعی شد، مقام های ارشد عربستان سعودی و ایران در تلاش برای بهبود روابط بین این دو کشور رقیب در منطقه، در حال انجام مذاکرات مستقیم بوده اند.

طبق این گزارش، مذاکرات مستقیم مقام های سعودی و ایرانی در بغداد اجرا شده و بعد از گذشت پنج سال از قطع روابط دیپلماتیک ریاض و تهران اجرا شده است.

منابع استنادی فایننشال تایمز مدعی شدند، اولین دور مذاکرات مستقیم عربستان سعودی و ایران در تاریخ نهم آوریل (20 فروردین) انجام شد و به گفته یکی از مقام ها، این گفت و گوها، مثبت بودند.

بنا بر این گزارش ادعایی، ریاست هیات سعودی در مذاکرات بیستم فروردین ماه را خالد بن علی الحمیدان رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی برعهده داشت و دور بعدی مذاکرات مستقیم بین ریاض و تهران هم برای هفته آینده برنامه ریزی شده است.

فایننشال تایمز گزارش داد: مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق فرایند (مذاکرات مستقیم ادعایی بین عربستان سعودی و ایران) را تسهیل کرده است و الکاظمی ماه گذشته در ریاض با شاهزاده محمد (ولی عهد عربستان سعودی) در این باره گفت و گوهایی داشت.

یک مقام مطلع که نام و هویتش فاش نشده، به این رسانه انگلیسی گفت: (مذاکرات ادعایی بین عربستان سعودی و ایران) با سرعت به جلو حرکت می کند چرا که مذاکرات ایالات متحده (در رابطه با توافق هسته ای ایران) با سرعت در حال حرکت به جلو است و همچنین به خاطر حملات حوثی ها (به مواضع عربستان سعودی).

فایننشال تایمز در ادامه این گزارش ادعایی خبر داد که یک مقام ارشد سعودی انجام شدن هرگونه مذاکرات با ایران را تکذیب کرد و دولت های ایران و عراق اظهارنظری در این باره نکرده اند.

به گزارش ادعایی این روزنامه، یک مقام ارشد عراقی و یک دیپلمات خارجی اما تایید کردند که میان نمایندگان عربستان سعودی و ایران در بغداد مذاکرات مستقیم اجرا شده است.

این مقام عراقی ناشناس همچنین مدعی شد که بغداد برقراری کانال های ارتباطی بین ایران و مصر و همچنین ایران و اردن را تسهیل کرده است.

این مقام اضافه کرد: نخست وزیر (مصطفی الکاظمی) بسیار مشتاق است که شخصا در تبدیل کردن عراق به پل ارتباطی میان قدرت های متضاد در منطقه ایفای نقش کند. این به نفع منافع عراق است که بتواند این نقش را بازی کند. هر چه قدر در منطقه تقابل بیشتر باشد، اینجا (در عراق) این موضوع خودش را بیشتر نشان خواهد داد. این دیدارها (میان نمایندگان عربستان سعودی و ایران) در حال انجام شدن است.

در خاتمه گزارش فایننشال تایمز، به نقل از یک مقام دیگر عراقی مطلع از مذاکرات عربستان سعودی و ایران ادعایی مطرح شده است.

این مقام ناشناس شرح داد: الکاظمی ارتباطات خوبی با نظام ایران دارد. موضوع جدید است است که الکاظمی همین نقش را در قبال عربستان سعودی هم دارد بازی می کند. برای عراق خوب است که چنین نقشی را ایفا کند اما هنوز در روزهای بسیار ابتدایی قرار داریم.

ادعای فایننشال تایمز درباره مذاکرات مستقیم عربستان سعودی و ایران با ایفای نقش نخست وزیر عراق در شرایطی مطرح شده که به دنبال اعدام شیخ النمر روحانی شیعه برجسته عربستان سعودی و اتفاق های اجرا شده در مقابل سفارت ریاض در تهران، سعودی ها روابط دیپلماتیک این کشور با ایران را قطع کردند.

ساعاتی بعد از انتشار خبر روزنامه فایننشال تایمز، روزنامه عرب نیوز عربستان سعودی این خبر را تکذیب کرد. در گزارش این رسانه آمده است: یک مقام ارشد سعودی انجام شدن مذاکرات مستقیم با ایران را تکذیب کرده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1952

به "ادعای فایننشال تایمز: ایران و عربستان سعودی در بغداد، مذاکرات مستقیم برگزار کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای فایننشال تایمز: ایران و عربستان سعودی در بغداد، مذاکرات مستقیم برگزار کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید