اعلام حدود فعالیت ها در خدمات آنلاین آزمایشگاهی، ممنوعیت اعزام نمونه بردار به درب منازل

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، ضمن تشریح حدود فعالیت شرکت های استارتاپی در حوزه ارائه خدمات پزشکی، به اصل حفظ محرمانگی اسرار بیماران تاکید نمود و گفت: مدیریت آزمایشگاه های پزشکی حق به اشتراک گذاشتن اسرار بیمار در فضاهای ناامن و با افرادی که قانون و ضوابط، آنها را تائید نمی کند را ندارند.

اعلام حدود فعالیت ها در خدمات آنلاین آزمایشگاهی، ممنوعیت اعزام نمونه بردار به درب منازل

دکتر سیامک سمیعی در گفت وگو با خبرنگاران، در مورد فعالیت شرکت های استارتاپی مثل آزمایشگاه آنلاین و کسب و کارهای نوپای دیگر در حوزه ارائه خدمات آزمایشگاهی پزشکی، اضافه نمود: فضا برای فعالیت استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا در حوزه سلامت و بخصوص در بخش آزمایشگاه پزشکی فراهم است و نیازهای متعدد و متنوعی در این خصوص وجود دارد. سیاست وزارت بهداشت نیز حمایت قاطع از مشارکت آنها در پاسخ به نیازهای واقعی نظام سلامت است.

وی ادامه داد: آزمایشگاه آنلاین و شرکت های مشابه از آنجا که یک موسسه پزشکی نیستند، بر اساس قانون و مقررات نمی توانند در بسیاری از امور پزشکی و مرتبط با سلامت، که انجام آنها نیازمند مجوز خاص است، فعالیت نمایند و تاکنون هیچ مجوز مستقلی به آنها داده نشده است تا بتوانند در امور تشخیصی و درمانی مداخله داشته باشند. این قبیل شرکت ها تنها می توانند در ارتباط شفاف و قانونی با آزمایشگاه های پزشکی و زیر نظر مسئول فنی آزمایشگاه فعالیت هایی نظیر معرفی و اطلاع رسانی و ایجاد دسترسی به خدمات آزمایشگاهی به وسیله مکانیسم ها و فعالیت های تبلیغاتی داشته باشند. بنابراین اجازه مداخله در فرآیندهای تشخیصی و درمانی نظیر فرستادن نمونه بردار برای نمونه گیری در خارج از آزمایشگاه مجاز را ندارند.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت اضافه نمود: در صورت عقد قرارداد بین چنین شرکت هایی با آزمایشگاه های پزشکی، این شرکت ها تنها مجاز به برقراری ارتباط بین متقاضی انجام آزمایش و آزمایشگاه می باشند. بدیهی است که متقاضی انجام آزمایش در همه حال مختار به انتخاب آزمایشگاه مورد نظر خود است. هم اکنون تعدادی از آزمایشگاه های کشور به طور مستقیم در سطح فضای مجازی خود را در معرض دید و انتخاب متقاضیان انجام آزمایش قرار می دهند که این اقدام نوعی فعالیت تبلیغاتی محسوب می گردد و باید مطابق قانون، مجوز سازمان نظام پزشکی را دریافت نموده باشد.

وی با اشاره به اینکه قرارداد بین شرکت های استارتاپی و آزمایشگاه پزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیست، توضیح داد: در صورتیکه متقاضی انجام آزمایش به وسیله چنین شرکت هایی با آزمایشگاه موردنظر خود ارتباط برقرار کند، کلیه فرآیندهای مربوط به چرخه انجام آزمایش نظیر پذیرش نسخه آزمایش، اعزام نمونه بردار و نمونه گیری به محل مورد نظر متقاضی انجام آزمایش و ارسال گزارش آزمایش به او یا پزشک معالجش باید توسط خود آزمایشگاه و زیر نظر مسئول فنی آن انجام گردد.

وی با اشاره به به ضرورت حفظ محرمانگی داده ها و اطلاعات بیماران و یا متقاضیان انجام آزمایش، گفت: مطابق آئین نامه تاسیس و مدیریت آزمایشگاه های پزشکی، مسئول آزمایشگاه ملزم به اتخاذ روش های متناسب و موثر بوده و حق به اشتراک گذاشتن آنها در فضاهای ناامن و با افرادی که قانون و ضوابط آنها را تائید نمی نماید را ندارد.

سمیعی در خاتمه موضوع بسیار مهم دیگری که در فعالیت های تبلیغی در ارتباط با خدمات آزمایشگاهی مطرح است را پیشگیری از تشویق به آزمایش های غیرضروری و ایجاد تقاضای القایی دانست و تاکید نمود: معاونت های درمان دانشگاه ها، در جهت حفاظت اقتصادی از منابع اقتصادی سلامت و مردم، در ارزیابی های نظارتی خود ملزم به کسب اطمینان از عدم اقدام و یا مشارکت آزمایشگاه و ذی نفعان آنها در انحرافات و تخلفاتی که به منابع اقتصادی سازمان های بیمه گر و جیب مردم آسیب وارد می نماید، هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 آذر 1398 بروزرسانی: 13 آذر 1398 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 800

به "اعلام حدود فعالیت ها در خدمات آنلاین آزمایشگاهی، ممنوعیت اعزام نمونه بردار به درب منازل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام حدود فعالیت ها در خدمات آنلاین آزمایشگاهی، ممنوعیت اعزام نمونه بردار به درب منازل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید