افزایش اعتبار خدمات توان بخشی برون مدرسه ای در امسال

به گزارش تور ارمنستان ارزان، تهران (پانا) - معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش وپرورش در نشست با اعضای دپارتمان کاردرمانی و گفتاردرمانی از افزایش اعتبار خدمات توان بخشی برون مدرسه ای از 7 میلیارد تومان به 9 میلیارد تومان در امسال اطلاع داد.

افزایش اعتبار خدمات توان بخشی برون مدرسه ای در امسال

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان آموزش وپرورش استثنایی، سید جواد حسینی در این نشست ضمن اعلام این خبر گفت: علاوه بر این اعتبار در ابتدای سال تحصیلی جاری هم 3 میلیارد تومان برای خدمات توان بخشی به مدارس اختصاص خواهد یافت.

معاون وزیر آموزش وپرورش استثنایی را مینیاتوری از کل خدمات آموزش وپرورش عادی دانست و گفت: آموزش وپرورش استثنایی علاوه بر خدمات آموزش وپرورش عادی، بخشی از خدمات سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت را هم به دانش آموزان با احتیاجهای ویژه ارائه می نماید و عظیم ترین وجه ممیزه آموزش وپرورش استثنایی از آموزش وپرورش عادی ارائه خدمات توان بخشی به مخاطبین و جامعه هدف است.

حسینی یکی از برنامه های سازمان را نظام برنامه ریزی دانش بنیان دانست و اضافه نمود: تشکیل دپارتمان کاردرمانی و گفتاردرمانی گامی در راستای نظام برنامه ریزی دانش بنیان و استفاده از ظرفیت متخصصان دانشگاهی است.

وی با بیان اینکه خدمات توان بخشی در دو بخش درون و برون مدرسه ای به دانش آموزان استثنایی ارائه می گردد، گفت: خدمات توان بخشی درون مدرسه ای به وسیله 720 نیروی توان بخشی ارائه می گردد و برای رسیدن به استاندارد مطلوب 2 هزار و 500 نیروی توان بخشی کمبود وجود دارد.

وی اضافه نمود: اعتبار خدمات برون مدرسه ای امسال از 7 میلیارد تومان سال گذشته به 9 میلیارد تومان خواهد رسید و 3 میلیارد تومان هم در ابتدای سال برای خدمات توان بخشی به مدارس اختصاص می یابد. علاوه بر این موارد سازمان آموزش وپرورش استثنایی خدمات حمایتی را از 16 قلم به 18 قلم افزایش داده است و در تمامی این اقلام هزینه های پرداختی افزایش یافته است.

معاون وزیر با بیان اینکه نهضت توان افزایی یا رویکرد تأمین تجهیزات به ویژه تجهیزات توان بخشی دانش آموزان استثنایی راه اندازی شده است گفت: سال گذشته به وسیله مشارکت خیرین 145 میلیارد تومان به نهضت توان افزایی یاری شد و در امسال هم 50 میلیارد تومان اعتبار برای این بخش از سوی مجلس اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه 55 مرکز مشاوره سازمان آموزش وپرورش استثنایی هم علاوه بر خدمات مشاوره ای خدمات توان بخشی ارائه می نمایند اظهار کرد: تجمیع فعالیت های آموزشی، مشاوره ای و توان بخشی با ایجاد مراکز جامع توان بخشی و مشاوره ای پیگیری می گردد که تا به امروز 8 مرکز ایجاد شده است و تا سرانجام سال تعداد این مراکز به 18 مرکز خواهد رسید.

وی اضافه نمود: طرح مدرسه مرکز و مرکز منزل باهدف ارائه خدمات توان بخشی در نزدیک ترین محل به دانش آموزان استثنایی هم در حال پیگیری است.

حسینی با بیان اینکه کرونا شرایط مبهم و ناخواسته ای ایجاد کرد و جامعه طوفانی را به وجود آورد گفت: با تغییر جهت آموزش ها از آموزش حضوری به آموزش مجازی شبکه شاد راه اندازی شد و در حوزه توان بخشی بیش از 2 هزار محتوا فراوری شد که 951 محتوا در شاد جهت استفاده دانش آموزان و اولیا نهاده شد.

معاون وزیر بازگشایی مدارس را از ضروریات دانست و گفت: آموزش های مجازی نتوانسته است جایگزین آموزش های حضوری گردد و نرفتن دانش آموزان به مدرسه آسیب های روانی اجتماعی و جسمانی زیادی به دانش آموزان وارد نموده است.

وی اضافه نمود: برای بازگشایی مدارس با موانعی روبرو هستیم و بازگشایی مدارس احتیاج به قانع کردن و آماده سازی جامعه به ویژه والدین دارد. در سال تحصیلی نو همه نقش ها احتیاج به بازتعریف دارد و همه افراد باید با نقش ها و وظایف خود آشنا شوند.

وی توضیح داد: برای بازگشایی مطلوب مدارس کلیه خانواده های دانش آموزان استثنایی و بعلاوه دانش آموزان بالای 17 سال استثنایی در اولویت واکسیناسیون قرار دارند.

رئیس سازمان آموزش وپرورش استثنایی با بیان اینکه آموزش مهارت های پایه توان بخشی به والدین از ضروریات است گفت: آموزش به خانواده های دانش آموزان با احتیاجهای ویژه دربسته تحولی آموزش های خانواده محور در امسال پیگیری خواهد شد.

وی با بیان اینکه سامانه جامع تحت وب توان بخشی ابتدای مهرماه رونمایی خواهد شد، اظهار کرد: تجهیز اتاق های توان بخشی مدارس به سخت افزارهای لازم برای استفاده از این سامانه در دستور کار واقع شده است.

حسینی با بیان اینکه برای جبران کمبود 2 هزار و 500 نیروی توان بخشی در کوتاه مدت، جذب نیروهای طرحی در دستور کار واقع شده است اظهار کرد: باتوجه به عدم وجود رشته تخصصی توان بخشی در دانشگاه فرهنگیان می توان به وسیله همکاری مشترک دانشگاه های توان بخشی و دانشگاه فرهنگیان نیروهای توان بخشی ویژه آموزش وپرورش تربیت کرد.

وی اضافه نمود: استفاده از ظرفیت نیروهای بازنشسته توان بخشی یکی دیگر از راه های جبران کمبود نیروی توان بخشی در مدارس است. پیگیری قرارگرفتن نیروهای توان بخشی در گروه شغلی معلمان هم از سال گذشته در دستور کار سازمان آموزش وپرورش استثنایی واقع شده است.

معاون وزیر خواهان استفاده از ظرفیت اولیای متخصص در مباحث توان بخشی شد و گفت: پیشنهاد هر مدرسه یک کلینیک توان بخشی پیشنهاد بسیار خوبی است که در آموزش وپرورش استثنایی پیگیری خواهد شد و دپارتمان های کاردرمانی و گفتاردرمانی تا سطح مدارس توسعه خواهد یافت.

حسینی از تدوین چند کتاب در حوزه توان بخشی اطلاع داد و گفت: از جمله کتاب های تدوین شده در این حوزه کتاب راهبردهای توان بخشی برای طیف اتیسم و کتاب پروتکل های کاردرمانی و گفتاردرمانی است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 شهریور 1400 بروزرسانی: 23 شهریور 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2142

به "افزایش اعتبار خدمات توان بخشی برون مدرسه ای در امسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش اعتبار خدمات توان بخشی برون مدرسه ای در امسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید