افکار مزاحم را اینگونه متوقف کنید

به گزارش تور ارمنستان ارزان، تهران (پانا) - در این مطلب با روش های موثر برای دور شدن افکار مزاحم هنگام خواب آشنا خواهید شد.

افکار مزاحم را اینگونه متوقف کنید

به گزارش خبرنگاران، با چشمان باز روی تخت تان دراز می کشید، و افکار مختلف با سرعت صوت از ذهن تان می گذرند. یک حمام آرامش بخش، یک لیوان شیر گرم، شمردن گوسفندها و... هیچ چیز جلودار این افکار مزاحم نیست. حتی آن هایی که مشکل خواب ندارند هم گاهی ممکن است مضطرب و پریشان شوند، اما نگران نباشید، برای به دست دریافت افسار این افکار و خواب راحت تر راهکارهایی وجود دارد.

1. روی اینجا و اکنون تمرکز کنید

افکاری که اجازه نمی دهند بخوابیم معمولا به گذشته یا آینده مرتبط هستند. ما نگران چیزهایی هستیم که ممکن است اتفاق بیفتند، یا از انجام یا عدم انجام بعضی کارها در گذشته پشیمانیم. اگر این همان چیزی است که برای شما هم اتفاق می افتد، سعی کنید روی چیزی تمرکز کنید که الان و اینجا جریان دارد. گذشته را نمی توان تغییر داد، آینده را هم نمی توان پیش بینی کرد، اکنون همان چیزی است که می توانیم کنترل کنیم، و این تغییر تمرکز می تواند آرامش را برای ذهنمان به ارمغان بیاورد.

2. دستگاه های الکترونیکی خود را کنار بگذارید

استفاده از موبایل، لپتاپ، و تبلت قبل از خواب می تواند سطح اضطراب و استرس را افزایش دهد، به خصوص اگر اخبار یا چیزهای دیگری بخوانید که شما را نگران ساخته یا ذهن تان را مشغول کند. به علاوه، نور این دستگاه ها بر ترشح ملاتونین یا هورمون خواب در بدن تاثیر منفی دارد.

3. حواس خود را پرت کنید

حالا که دستگاه ها را کنار گذاشتید، می توانید جایگزین سالم تری برای آن پیدا کنید. مطالعه کتاب، استفاده از کتاب های رنگ آمیزی، گوش دادن به موسیقی، پیاده روی، یا آشپزی از جمله مواردی هستند که می توانید امتحان کنید.

4. زمان به خصوصی را برای نگرانی معین کنید

درست همانطور که زمانی را برای خرید، دیدار با دوستان خود، یا انجام کارهای خانه برنامه ریزی می کنید، می توانید 15 الی 30 دقیقه از روز را به نگرانی هایتان اختصاص دهید. این زمان را صرف افکاری کنید که آزارتان می دهند و احتمالا دیگر عصر به ذهنتان خطور نخواهند کرد. در طول این وقت نگرانی، افکار استرس زای خود را روی کاغذ بنویسید و به راه های عملی فکر کنید که برای حل آن مسئله می توانید انجام دهید. مصر باشید و سعی کنید برای کسب نتایج بهتر این تکنیک را به بخشی از روال روزانه خود تبدیل کنید.

5. رایحه عصاره اسطوخودوس را تنفس کنید

یک تکنیک توقف افکار مزاحم که بسیار هم موثر است، استفاده از گیاه دارویی لوندر یا اسطوخودوس است. عصاره روغنی اسطوخودوس معمولا در رایحه درمانی برای مقابله با استرس، آرام سازی، و خواب بهتر استفاده می گردد. می توانید چند قطره از آن را روی یک حوله یا پارچه بریزید، یا مقداری از آن را به آب حمام تان اضافه کنید. روغن های معطر می توانند حساسیت زا هم باشند پس در استفاده از آن ها مراقب باشید.

6. یک تکنیک آرام سازی عضله را امتحان کنید

می توانید در تختخواب تان از این تکنیک آرام سازی بهره ببرید. یک به یک، از انگشتان پا تا سر، عضلات تان را منقبض و رها کنید. این تمرین می تواند عضلات گرفته شما را آرام سازد و تمرکز شما را از افکار مزاحم به سوی بدن تان معطوف کند.

7. خود را مجبور به خوابیدن نکنید

به جای کوشش و شکست در خوابیدن از تختخواب بیرون بیایید و کاری انجام دهید. کمی چای یا دمنوش بنوشید، کتابی بخوانید، یا وقایع روزانه تان را ثبت کنید، و وقتی احساس خواب آلودگی کردید به تختخواب برگردید. ماندن در تختخواب و مجبور کردن خود به خوابیدن می تواند باعث گردد مغزتان تختخواب را با بیخوابی و نگرانی ارتباط دهد.

8. تلویزیون را روشن کنید

درست است که توصیه کردیم ابزارهای الکترونیک را پیش از خواب خاموش کنید، اما اگر چیزی یاری نکرد، برنامه تلویزیونی موردعلاقه تان می تواند به عنوان حواس پرتی عمل کند که مغزتان عاجزانه به آن احتیاج دارد. نور ساطع شده از تلویزیون نسبت به موبایل از چشم شما دورتر است و از این رو خطر کمتری برای سلامت چرخه خواب شما دارد. در حقیقت بسیاری از ما تنها با گوش دادن به صدای تلویزیون و چشمان بسته به راحتی به خواب می رویم!

9. تمرین های تنفس را امتحان کنید

افکار مزاحم معمولا با استرس در ارتباط هستند و استرس باعث می گردد قلب مان سریع تر بتپد، از این رو سرعت تنفس ما افزایش می یابد. تنفس آهسته و عمیق می تواند به آرامش شما و ساکت کردن افکار مزاحم تان یاری کند. همچنین می توانید دیگر تمرین ها و تکنیک های تنفس را برای جلوگیری از استرس و اضطراب امتحان کنید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2042

به "افکار مزاحم را اینگونه متوقف کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افکار مزاحم را اینگونه متوقف کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید