اقتصاد ایران بدون جذب یک تریلیون دلار سرمایه، وارد دوران حیرت خواهد شد

به گزارش تور ارمنستان ارزان، وحید شقاقی شهری، اقتصاددان گفت: برای عقب نماندن از رقبای منطقه ای به جذب حداقل یک تریلیون دلار سرمایه در 5ساله برنامه هفتم احتیاج داریم وگرنه اقتصاد ایران وارد دوران حیرت عقب ماندگی از اقتصاد های منطقه خواهد شد.

اقتصاد ایران بدون جذب یک تریلیون دلار سرمایه، وارد دوران حیرت خواهد شد

به گزارش اتاق ایران آنلاین، وحید شقاقی شهری، اقتصاددان با بیان اینکه میانگین رشد اقتصاد ایران در دهه 90 حدود یک درصد بوده است گفت: آمار های بانک دنیای نشان می دهد از دهه 90 شمسی فاصله ایران با رقبای خود یعنی عربستان و ترکیه به شدت افزایش پیدا کرد.

در حال حاضر اقتصاد ترکیه حدود دو هزار و 800 میلیارد دلار، اقتصاد عربستان هزار و 800 میلیارد دلار است و اقتصاد ایران هزار و 300 میلیارد دلار است. در این بازه حتی اقتصاد ایران فاصله کمتر از 100 میلیارد دلاری با اقتصاد فقیر پاکستان پیدا کرد. کشور های کوچک مثل امارات رشد پرشتاب داشته اند و فاصله خود را با اقتصاد ایران کم و کمتر نموده اند.

شقاقی شهری اضافه نمود: اگر در دهه پیش رو (2020 تا 2030 میلادی) نتوانیم رشد مالی بالایی را تجربه کنیم، اقتصاد ترکیه و عربستان برای ما دست نیافتنی خواهند شد. به علاوه کشور هایی مثل امارات و پاکستان هم از ما پیش خواهند افتاد و به این ترتیب حقارت و حسرت گریبان ایرانیان را خواهد گرفت. این رشد مالی بالا احتیاجمند جهش سرمایه گذاری است.

شقاقی شهری با بیان اینکه جلوگیری از تداوم و تشدید ناترازی هایی نظیر ناترازی انرژی و برق و آب، صندوق های بازنشستگی، فرسودگی زیرساخت ها، فرسایش زمین و دیگر ناترازی هایی که گریبانگیر اقتصاد کشور شده احتیاجمند جذب سرمایه است، تأکید کرد: اگر می خواهیم رشد مالی خود را افزایش دهیم و در کنار آن ناترازی را بهبود ببخشیم احتیاجمند جذب یک تریلیون دلار سرمایه گذاری در 5 سال آینده هستیم و اگر نتوانیم این سرمایه را جذب کنیم شرایط بحرانی تر خواهد شد.

او با بیان اینکه جذب یک تریلیون دلار سرمایه طی برنامه هفتم باید یکی از مهمترین موضوعات این برنامه باشد اضافه نمود: متاسفانه در لایحه دولت چنین مسئله ای مشاهده نمی گردد. در این لایحه فقط اشاره شده باید سالی 10 میلیارد یورو جذب سرمایه خارجی باید انجام گردد و به دیگر منابع سرمایه گذاری داخلی هم اشاره نشده و فقط به صورت مبهم گفته شده وزارت اقتصاد باید سالانه برنامه تأمین مالی را تهیه و در دولت تصویب کند.

شقاقی شهری ادامه داد: چنین هدفگذاری در حالی است که در طول 10 سال گذشته به طور میانه یک و نیم میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب نموده ایم. این رقم هم با هدف جذب 10 میلیارد یورویی که برای هر سال برنامه هفتم در نظر گرفته شده فاصله زیادی دارد و هم با مقدار احتیاج حداقل یک تریلیون دلار جذب سرمایه در 5 سال آینده فاصله معناداری دارد.

او تأکید کرد: جذب یک تریلیون دلار سرمایه در طول برنامه هفتم احتیاجمند تغییر نگرش بنیادین در حکمرانی مالی داخلی، حل مسائل بین المللی، بهبود محیط اقتصاد کلان، تقویت حقوق مالکیت و مجذوب کننده سازی اقتصاد ایران برای سرمایه گذاری است. اما آنچه تا اینجا مشاهده نموده ایم شرایط امیدوارکننده ای نیست و دولت را برای چنین تحولی توانمند نمی بینم.

عربستان و ترکیه وارد موج سوم دانایی شده اند

شقاقی شهری با بیان اینکه عربستان و ترکیه وارد موج سوم دانایی شده اند و دگرگونی های اساسی در اقتصاد دانش بنیان ایجاد نموده اند، نظام ثروت آن ها متحول شده و از مؤلفه های ثروت آفرین عصر دانایی نظیر اقتصاد مجازی، هوشمند، سبز و انرژی های تجدیدپذیر در حال بهره مندی هستند و ما همچنان در تفکر موج دوم به سر می بریم و بر بهبود شرایط صنعتی موج دوم اصرار داریم درحالی که رقبای ما وارد موج سوم شده و نظام ثروت آینده را طراحی نموده اند.

این اقتصاددان با بیان اینکه رقبای ایران در منطقه، نهادسازی های خود را برای ورود به موج سوم آماده نموده و به شدت در پی جذب سرمایه های بزرگ شده اند. برای شهر نئوم عربستان 500 میلیارد دلار در نظر گرفته اند که تا سال 2030 میلادی به عنوان ابرشهرِ هوشمندِ آیینه ای و سه بعدیِ بدون کربن افتتاح گردد. از 10 ابر پروژه ای که در دنیا در حال سرمایه گذاری است 5 ابر پروژه با بیش از 900 میلیارد دلار سرمایه گذاری مربوط به دنیا عرب است.

شقاقی شهری با تأکید بر اینکه تحولات شتاب گرفته و ما زمانی برای از دست دادن نداریم اضافه نمود: اگر زمان را از دست بدهیم اقتصاد ایران وارد دوران حیرت می گردد. به این شکل که کشور های پیرامونی در موج سوم خواهند بود و ما همچنان در موج دوم دست و پا می زنیم و این افسردگی حسرت و حیرت ایرانی ها را در پی خواهد داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 1 مرداد 1402 بروزرسانی: 1 مرداد 1402 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2618

به "اقتصاد ایران بدون جذب یک تریلیون دلار سرمایه، وارد دوران حیرت خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد ایران بدون جذب یک تریلیون دلار سرمایه، وارد دوران حیرت خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید