امور تصدی گری واجرایی گردشگری به تشکل های غیردولتی واگذار شد

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از موافقت و ابلاغ دستور واگذاری امور تصدی گری و اجرایی حوزه گردشگری به تشکل های غیردولتی و حرفه ای، توسط معاون رییس جمهور و ریاست سازمان اطلاع داد.

امور تصدی گری واجرایی گردشگری به تشکل های غیردولتی واگذار شد

لذت بخشترین تجربه سفر را با دور زمین تجربه کنید.

خبرنگاران: ولی تیموری با بیان این خبر گفت: موضوع واگذاری خدمات و امور تصدی به بخش غیردولتی در راستای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی به منظور کاهش بار دولت جهت تقویت وظایف حاکمیتی دستگاه های اجرایی از جمله سیاست گذاری، برنامه ریزی، راهنمایی و نظارت، یکی از موضوعات مهم و در اولویت سازمان بوده که بند ث ماده 100 قانون برنامه ششم توسعه ضمن تاکید بر این امر، بستر قانونی لازم در این زمینه را فراهم کرده است.

وی اضافه نمود: پس از تمهید مقدمات قانونی لازم توسط سازمان در قانون برنامه ششم توسعه و اخذ نظرات و پیشنهادات ادارات کل استان ها و بخش خصوصی طی نشست های کارشناسی متعدد، موارد قابل واگذاری احصا و جهت ابلاغ به ریاست سازمان پیشنهاد شد.

تیموری ادامه داد: حفظ حقوق فعالان مالی بخش گردشگری، تسهیل فرآیندهای اجرایی، کاهش تصدی گری دولت و کوچک سازی آن، جلوگیری از ایجاد انحصار، پیشگیری از کمرنگ شدن نقش و صندلی حاکمیتی سازمان جهت نظارت عالیه بر این بخش، حفظ حقوق مردم و گردشگران و غیره از جمله شاخص های موردنظر در احصا و واگذاری امور بود.

معاون گردشگری اعلام کرد: این موضوع همیشه به عنوان یکی از مطالبات بخش خصوصی در طول سالیان گذشته مطرح بود که خاتمه با ابلاغیه اخیر جامه عمل پوشید؛ بدین ترتیب تشکل های گردشگری مسئولیت انجام امور را در چارچوب ضوابط، دستورالعمل ها و خط و مشی های سازمان بر عهده می گیرند؛ بدیهی است امور قابل واگذاری صرفاً شامل تصدی و خدمات اجرایی بوده و امور حاکمیتی از قبیل صدور، لغو و … مشمول این ابلاغیه نمی گردد.

معاون گردشگری ادامه داد: ادارات کل استان ها مکلف هستند در امور واگذاری مراقبت کنند تا مواردی از جمله تسهیل و تسریع فرآیندهای اجرایی، انجام امور به وسیله سامانه های الکترونیکی و نیز تعرفه گذاری خدمات صرفاً در چارچوب قوانین و مقررات سازمان انجام گردد.

تیموری با اشاره به نمونه ای از امور قابل واگذاری دربخش واحدهای اقامتی متشکل از هتل، هتل آپارتمان، متل، مهانپذیر، زائرسرا، اقامتگاه های سنتی و بوم گردی گفت: در سه مرحله احداث، بهره برداری و نظارت اموری شامل تشکیل و تکمیل پرونده های ساخت، آنالیز و تایید نقشه ها ، نظارت مستمر بر اجرای مراحل ساخت، تشکیل وتکمیل پرونده های صدور پروانه بهره برداری، ارائه گزارش های دوره ای به سازمان و …قابل واگذاری به بخش خصوصی اعلام شده است.

منبع: چمدان
انتشار: 15 شهریور 1398 بروزرسانی: 15 شهریور 1398 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 542

به "امور تصدی گری واجرایی گردشگری به تشکل های غیردولتی واگذار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امور تصدی گری واجرایی گردشگری به تشکل های غیردولتی واگذار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید