اولین پارک علم و فناوری بین المللی ایران ایجاد می گردد

به گزارش تور ارمنستان ارزان، وزیر علوم از راه اندازی پارک علم و فناوری بین المللی اطلاع داد و گفت: ایجاد اولین پارک علم و فناوری بین المللی ایران به سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران واگذار شده است.

اولین پارک علم و فناوری بین المللی ایران ایجاد می گردد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، محمدعلی زلفی گل در آیین تکریم و معارفه رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران که صبح امروز در محل این سازمان برگزار گردید، گفت: ایجاد پارک علم و فناوری بین المللی ایران در استان تهران از مصوبات سفر استانی رئیس جمهور است و استاندار تهران چندین گزینه به مساحت 1000 هکتار که دارای زیرساخت های عمرانی مانند آب و برق و گاز داشته باشد را برای این منظور در نظر گرفته است که به زودی گزینه نهایی انتخاب و مقدمات ایجاد آن شروع خواهد شد.

وی اظهار کرد: این سازمان به عنوان یک نهاد علمی و فناوری کاملاً مستقل فعالیت می نماید؛ بعضی اوقات برداشت می گردد که سازمان وابسته به ستاد وزارت علوم است که اینگونه نیست.

وزیر علوم اضافه نمود: یکی از دلایلی که این سازمان در ابعاد فراملی شناخته شده است، مدیریت جشنواره خوارزمی است. برند جشنواره خوارزمی سازمان را به یک نهاد علمی تاثیرگذار تبدیل نموده است. نکته دیگر بحث مالکیت فکری است که مجوزی که این سازمان صادر می نماید، در محافل علمی برای ارتقا و گزینش های علمی بسیار مهم است.

زلفی گل با اشاره به اینکه باید ماموریت های بزرگ تری به این سازمان بسپاریم و برآورده شدن آرزو های بزرگ تری را از سازمان بخواهیم، گفت: یکی از این آرزو ها تاسیس پارک علم و فناوری بین المللی ایران است که با توجه به رایزنی هایی که کردیم، استاندار تهران چندین محل را پیشنهاد داده، اما آن چیزی که مد نظر ماست، این است که این زمین نزدیک به تهران باشد. خوشبختانه با رایزنی هایی که کردیم 2-3 محل مناسب پیدا شده است و به زودی بازدید محلی خواهیم داشت.

وی بیان نمود: به زمانیان رئیس نو سازمان پژوهش های علمی و صنعتی، ماموریت دادم پیگیر تاسیس پارک علم و فناوری بین المللی ایران با حداقل وسعت هزار هکتار باشد.

وی اضافه نمود: فکر می کنیم با توجه به صاحب تجربه بودن سازمان پژوهش ها در بخش پژوهش های بنیادی، کاربردی و توسعه ای به عنوان یک الگو می تواند راهبری بخش پژوهش کشور را در دانشگاه ها و پژوهشگاه های ما بر عهده بگیرد. یک مسئله ای که در این بخش داریم، نداشتن بیمه پژوهش است و این به توسعه پژوهش در کشور آسیب زده است.

وزیر علوم توضیح داد: به طور مثال وسط قرارداد بین استاد و دانشگاه، به یکباره یکی از طرفین به هر دلیلی منصرف می شوند و احتیاج داریم طرح های پژوهشی بیمه گردد تا اگر یکی از طرفین نتوانستند ادامه دهند، آن پژوهش حتماً به نتیجه برسد. بحث مالکیت فکری آنچه در حال حاضر وجود دارد، شایسته جمهوری اسلامی نیست. به طور مثال فناور ما اولین بار یک محصول را فراوری می نماید، اما شرکت دیگری به خودش اجازه می دهد، کپی کاری کند.

وزیر علوم ضمن بیان این مطلب که وقتی مالکیت فکری جدی گرفته نگردد یعنی ذبح خلاقیت، گفت: در مورد بیمه پژوهش و بحث مالکیت فکری حتی اگر لازم باشد، باید لایحه ای به مجلس بفرستیم.

لازم به ذکر است در این مراسم حسن زمانیان به عنوان رئیس نو سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران معرفی و از کوشش های علیرضا عشوری رئیس سابق این سازمان در زمان تصدی این مسئولیت قدردانی شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 تیر 1401 بروزرسانی: 9 تیر 1401 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2425

به "اولین پارک علم و فناوری بین المللی ایران ایجاد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین پارک علم و فناوری بین المللی ایران ایجاد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید