تاریخ اولین جلسه استیضاح ترامپ تعیین شد

به گزارش تور ارمنستان ارزان، ایرنا نوشت: رئیس دمکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا اظهار داشت اولین نشست علنی شهادت دهی در ارتباط با تحقیقات استیضاح ترامپ هفته آینده برگزار می گردد.

تاریخ اولین جلسه استیضاح ترامپ تعیین شد

آدام شیف رئیس دمکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا اظهار داشت که اولین نشست علنی شهادت دهی تحقیقات مربوط به استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور با حضور دو تن از مقام های دولت وی برگزار می گردد.

به گفته شبکه خبری ان بی سی، ویلیام تیلور کاردار سفارت آمریکا در اوکراین و جرج کنت معاون دستیار وزیر خارجه در امور اروپا و اوراسیا دو مقام ارشد دولت ترامپ هستند که در این نشست برای شهادت دادن حاضر خواهند شد.

تیلور پیشتر در نشستی محرمانه در مجلس نمایندگان شهادت داد که دولت ترامپ کوشش فراوانی نموده است تا رئیس جمهوری اوکراین را برای شروع تحقیقات علیه رقبای انتخاباتی تحت فشار قرار دهد.

تیلور همچنین گفت که کاخ سفید یاری اقتصادی به اوکراین و دیدار ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری این کشور با ترامپ را به شروع این تحقیقات مشروط نموده است.

یکی از شاهدان در این نشست به نشریه پولیتیکو گفته است که شهادت 15 صفحه ای تیلور حاکی از گستردگی کوشش های ترامپ و متحدانش برای متقاعد کردن اوکراینی ها برای شروع تحقیقات علیه جو بایدن نامزد دمکرات انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا بوده است.

شهادت کاردار سفارت آمریکا در اوکراین همچنین بر میزان پیوند زدن یاری اقتصادی واشنگتن به اوکراین و دیدار زلنسکی با ترامپ به این تحقیقات تاکید داشته است.

تیلور که اوایل امسال پس از اخراج غیرمتعارف سفیر آمریکا در اوکراین، سرپرست این سفارت خانه شد، در یک گفت وگوی متنی با گوردون ساندلند سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا که ماه گذشته افشا شد، اظهاراتی حاکی از هشدار درباره سیاست واشنگتن در قبال کی یف داشته است.

تیلور در این مکالمه از ساندلند پرسیده است: آیا ما اکنون می گوییم که یاری های امنیتی و جلسه [کاخ سفید] مشروط به تحقیقات است؟ . ساندلند در پاسخ گفته است: به من زنگ بزن. هیچ چیزی مبنی بر اینکه این دو در ادامه چه گفته اند هنوز پیدا نشده است.

وی بعدتر در گفت وگو با مقام های دیگر نیز از مشروط شدن یاری های اقتصادی حدود 400 میلیون دلاری به مشارکت اوکراین در جنگ انتخاباتی ترامپ با رقبایش ابراز شگفتی نموده است.

انتشار محتوای تماس تلفنی ترامپ و رئیس جمهوری اوکراین، دموکرات های مجلس نمایندگان را بر آن داشته تا در خصوص امکان استیضاح ترامپ به اتهام سوء استفاده از قدرت، تحقیقاتی را شروع نمایند.

ترامپ پیشتر در توئیت هایی، رسانه های خبری این کشور را متهم کرد که برای حمایت از بایدن و پسرش، از هیچ اقدامی فروگذار نمی نمایند.

مجلس نمایندگان آمریکا تاکنون بسیاری از مقام های دولت ترامپ از جمله مایک پمپئو وزیر خارجه، مارک اسپر وزیر دفاع و ریک پری وزیر انرژی او را احضار نموده است.

پمپئو با رد درخواست مجلس نمایندگان، اعضای دموکرات این مجلس را به قلدری متهم کرد.

کنگره آمریکا بر اساس قانون اساسی این کشور اجازه دارد که رئیس جمهوری را پیش از به انتها رسیدن دوره چهار ساله از کار برکنار کند، به شرطی که به اعضای کنگره ثابت گردد رئیس جمهوری به یکی از این موارد شامل خیانت، رشوه و سوء استفاده از قدرت متهم است.

آدام شیف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا اخیراً اظهار داشت که کنگره بدنبال دسترسی به تماس های تلفنی ترامپ با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و سایر رهبران دنیا است.

به نظر می رسد تحرکات ترامپ در حوزه سیاست خارجی آنچنان هنجارشکنانه بوده که کنگره چنین درخواستی را ارائه نموده است. شیف دلیل این درخواست را نگرانی از احتمال به خطر افتادن امنیت ملی آمریکا عنوان نموده است.

برای حذف ترامپ از قدرت، 67 نفر از یکصد عضو سنا باید به گناهکاری او رای دهند.

جمهوریخواهان 53 کرسی در سنا دارند که این تعداد برای دموکرات ها 45 کرسی است. همچنین دو نماینده مستقل در این مجلس حضور دارند که به طور معمول موافق با دموکراتها رای می دهند.

جف فلیک سناتور جمهوریخواه پیشین آمریکا هفته گذشته گفت که دستکم 35 سناتور جمهوریخواه در صورت برخورداری از رای مخفی، به استیضاح ترامپ رای می دهند.

تاکنون 218 تن از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا که 435 کرسی دارد، نیز به صورت علنی اعلام نموده اند که خواهان نوعی استیضاح برای ترامپ هستند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 846

به "تاریخ اولین جلسه استیضاح ترامپ تعیین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخ اولین جلسه استیضاح ترامپ تعیین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید