تشکیل کارگروه مشترک جهت توسعه روابط بندری و دریایی ایران و ویتنام

به گزارش تور ارمنستان ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد در سفر به ویتنام و ملاقات با مسئولان بندری و دریایی این کشور، ضمن بازدید از بنادر بزرگ آن برای افزایش همکاری های دوجانبه در بخش دریایی و بندری، گفت: موافقتنامه کشتیرانی بین جمهوری اسلامی ایران و ویتنام در سال 1381 امضا و مبادله شده است، تجارت خارجی سالانه ویتنام بالغ بر 400 میلیارد دلار و حجم سالانه حمل و نقل دریایی این کشور نیز حدود 500 میلیون تن است و کشوری مهم در بخش مبادلات بازرگانی و دریایی به شمار می رود.

تشکیل کارگروه مشترک جهت توسعه روابط بندری و دریایی ایران و ویتنام

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

جزئیات بازدیدهای بندری و دریایی در سفر به ویتنام

وی ادامه داد: در ابتدای این سفر دیداری را با سفیر ایران در ویتنام داشتیم و در ارتباط با برنامه ها و اولویت های این سفر گفتگو کردیم. پس از آن از اداره بندر بزرگ های فونگ و طرح توسعه بندر لکهوین بازدید شد و قبل از آن نیز دیدار با مقامات اداره بنادرهای فونگ صورت گرفت.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در ادامه از دانشگاه علوم و فنون دریایی ویتنام بازدید شد که شامل دیدار با ریاست این دانشگاه و آشنایی با فعالیت ها و رشته های تحصیلی این دانشگاه بود، گفت: این دانشگاه در مقاطع لیسانس تا دکتری در تمامی رشته های مرتبط با علوم دریایی دانشجو می پذیرد و تعداد دانشجویان آن نیز 15000 هزار نفر است و دانشگاه بسیار پیشرفته و مجهزی محسوب می گردد.

راستاد با بیان اینکه ملاقات با نوین وان کونگ؛ معاون وزیر حمل و نقل ویتنام دیگر اتفاقی بود که در طول این سفر انجام شد، بیان کرد: در جریان این دیدار پیشنهاد دادیم برابر ماده 15 موافقتنامه کشتیرانی تجاری دو کشور، کارگروه مشترکی به منظور آنالیز و برنامه ریزی عملیاتی جهت توسعه روابط بندری و دریایی ایران و ویتنام تشکیل و اولین اجلاس مربوط به آن نیز در طول امسال در تهران برگزار گردد.

وی ادامه داد: علاوه بر این توانمندی و ظرفیت بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و به ویژه مزیت های ترانزیتی کشور تشریح و پیشنهاد شد که خط کشتیرانی منظم بین دو کشور برقرار گردد.

به گفته مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در جریان این ملاقات همچنین پیشنهاد شد تا همکاری فنی و تخصصی در زمینه فعالیت های دریایی و بندری ایران و ویتنام انجام گردد و دو کشور از مواضع یکدیگر در مجامع بین المللی و دریایی حمایت نمایند.

راستاد با تاکید بر اینکه معاون وزیر حمل و نقل ویتنام از پیشنهادات مطرح شده در راستای توسعه روابط دریایی و بندری بین دو کشور استقبال کرد، گفت: وی خواهان افزایش حجم تجارت طرفین به وسیله افزایش میزان همکاری های تجار و بخش خصوصی ایران و ویتنام شد.

وی گفت: در نهایت نیز از معاون وزیر حمل و نقل ویتنام دعوت به عمل آمد تا جهت بازدید از بنادر کشور به ایران سفر کند که این مسئله نیز مورد استقبال نهاده شد.

تشریح ظرفیت های ترانزیتی و قابلیت های بندر چابهار

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه همچنین با مدیرعامل خط کشتیرانی ملی ویتنام ملاقاتی صورت گرفت، اظهار کرد: در این ملاقات نیز به اهمیت برقراری خط منظم کشتیرانی بین ایران و ویتنام تاکید و ظرفیت های ترانزیتی و قابلیت های بندر چابهار تشریح شد.

به گفته راستاد در مجموع انتظار می رود ارتقای روابط بین دو کشور ایران و ویتنام در دستور کار قرار گیرد تا طرفین بتوانند از مزیت ها و ظرفیت های دریایی و بندری یکدیگر به نحوی مطلوب استفاده نمایند.

وی با اشاره به اینکه میزان حمل و نقل دریایی ویتنامی ها بالاست، گفت: با توجه به روابط خوبی که بین دو کشور برقرار است و مزیت های بندری و دریایی که ایران و ویتنام از آن برخوردار هستند، به نظر می رسد که اگر فضای لازم به وجود آید میزان تجارت دریایی دو کشور افزایش یابد، می توانیم شاهد برقراری تردد منظم خطوط کشتیرانی بین بنادر ایران و ویتنام باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی، تاکید نمود: ویتنامی ها شرایط مناسبی در حوزه حمل و نقل دریایی دارند و طرح های توسعه ای بنادر این کشور به خوبی در حال پیشبرد است.

راستاد در مورد اینکه آیا همانند ویتنام، سفر به کشورهای دیگری نیز جهت برقراری توسعه روابط بندری و دریایی با ایران در برنامه تعریف شده سازمان بنادر و دریانوردی قرار دارند، اظهار کرد: با تعدادی از کشورها به ویژه کشورهای همسایه مذاکراتی اجرا شده و امیدوار هستیم در آینده نزدیک ملاقات های این چنینی داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 شهریور 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 515

به "تشکیل کارگروه مشترک جهت توسعه روابط بندری و دریایی ایران و ویتنام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل کارگروه مشترک جهت توسعه روابط بندری و دریایی ایران و ویتنام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید