توسعه صنایع تبدیلی، شاه راه اقتصاد گردوی تویسرکان

به گزارش تور ارمنستان ارزان، تویسرکان، پایتخت گردوی ایران، گرچه از مرغوب ترین نوع این محصول در کشور و یکی از باکیفیت ترین گردوهای جهان برخوردار است اما همچنان از فقدان توسعه در بخش صنایع تبدیلی به عنوان که شاه راه درآمدزایی اقتصادی و بهره وری حداکثری، رنج می برد.

توسعه صنایع تبدیلی، شاه راه اقتصاد گردوی تویسرکان

به گزارش تور ارمنستان ارزان به نقل از ایرنا، شهرستان تویسرکان استان همدان در مجموع از بیش از شش هزار و 200 هکتار باغ های گردو و تولید سالیانه نزدیک به 17 هزار تن مغز این محصول چندمنظوره باغی برخوردار است که می توان با تدوین و اجرای برنامه های دقیق، بهره وری مالی معادل چند برابر درآمدزایی کنونی از آن ایجاد کرد.

گردوی تویسرکان بخش عمده مراحل ثبت در سازمان مالکیت فکری جهانی و سازمان خواروبار جهانی(فائو) را نیز طی نموده و با توجه به راه اندازی زنجیره کامل تولد نهال گواهی شده کشور در نهالستان گردوی این شهرستان، راه برای اشتغالزایی و گسترش صنایع تبدیلی از این محصول هموارتر شده است.

باوجود برخورداری از این همه مزایای یادشده در حوزه تولید محصول جهانی گردو، شهرستان تویسرکان در سال های گذشته گرچه چند واحد محدود مربوط به تولید صنایع تبدیلی و جانبی گردو را ایجاد نموده اما هرگز این واحدهای تولیدی در حد انتظار ظاهر نشدند و تعداد آنها بسیار کم است.

ارزش اضافه نموده گردو درگرو فرآوری

مدیر اداره جهاد کشاورزی تویسرکان گفت: فرآوری گردو و پرهیز از خام فروشی، ارزش اضافه نموده و درآمدزایی از گردوی تویسرکان را متحول و چندین برابر می کند.

مسعود اکبری اضافه نمود: بازار گردوی تویسرکان در هرسال میلیاردها تومان چرخش مالی دارد و این در شرایطی است که عمده گردوهای تولیدشده در باغ های این شهرستان خام فروشی می شود.

وی بیان نمود: ایجاد و گسترش صنایع تبدیلی گردوی تویسرکان در سال های گذشته و اخیر آن چنان که بایدوشاید رقم نخورده است که همین امر موجب محقق نشدن بهره وری حداکثری از ظرفیت مالی این محصول در شهرستان می شود.

اکبری حرکت به سمت وسوی محصولات فرآوری مانند کلوچه های گردویی، ترشی گردو و محصولات مرتبط ابتکاری و گسترش هدفمند صنایع جانبی و تبدیلی گردو را عامل ایجاد فرصت های جدید شغلی و افزایش درآمدزایی در محصول بازارپسند گردو دانست.

وی تاکید کرد: اگر فرآیند فرآوری و فعالیت صنایع تبدیلی گردو در شهرستان تویسرکان به میزان قابل قبولی برسد، تویسرکان می تواند از محصول باغی منحصربه فرد و جهانی خود خیلی بیشتر از شرایط فعلی بهره ببرد.

مدیر اداره جهاد کشاورزی تویسرکان گفت: همچنین ایجاد و راه اندازی نهالستان گردوی تویسرکان به عنوان یکی از نهالستان های بزرگ و کم نظیر خاورمیانه با تولید چند هزاری پیوندک نهال گواهی شده کشور، می تواند پیوندک های موردنیاز سراسر کشور و حتی خارج از کشور را در آینده ای نه چندان دور تامین کند.

وی گفت: درعین حال طرح اصلاح، سرشاخه کاری و پیوند زنی درختان گردو که اکنون در شهرستان تویسرکان در حال اجرا است باهدف افزایش سطح کمی و کیفی گردوهای تولیدی این شهرستان بی شک بر بازار فروش این محصول جهانی از اثرگذاری بی بدیلی برخوردار است.

تویسرکان یکی از شهرستان های استان همدان در 90 کیلومتریمرکز همدان است که با تولید محصول گردو باکیفیتی در مقیاس جهانی، پایتخت گردوی ایران نام گرفته است.

  • نژاد گردوی ایران باید اصلاح شود | نگاهی به خطرات چیدن گردو در استان های کشور
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1372

به "توسعه صنایع تبدیلی، شاه راه اقتصاد گردوی تویسرکان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه صنایع تبدیلی، شاه راه اقتصاد گردوی تویسرکان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید