خبرنگاران شکوفایی؛ رمانی خواندنی در شرایط همه گیری

به گزارش تور ارمنستان ارزان، تهران- خبرنگاران- حمله گیاهان ناشناخته زندگی مردم را بهم ریخته است اما در این میان این سه نوجوان تلاش می کنند راز این گیاهان را کشف کنند؛ خواندن داستان شکوفایی نوشته کنت اوپل در ژانر وحشت در شرایط همه گیری جذاب است.

خبرنگاران شکوفایی؛ رمانی خواندنی در شرایط همه گیری

شکوفایی عنوان مجموعه کتاب های مهیج و ترسناک به قلم کنت اوپل است که جلد اول آن با عنوان براندازی با ترجمه نیوشا ایمانی از سوی نشر صاددر 300 صفحه برای نوجوانان منتشر شده است.

جلد اول شکوفایی با عنوان فرعی براندازی رمانی در گونۀ علمی-تخیلی و وحشت است. یکی از دلایلی که خواندن این رمان را برای نوجوان امروزی جذاب تر می کند شرایط پاندمی و همه گیری است. همه چیز با رویش ناگهانی گیاه تیرۀ عجیبی شروع می گردد. گیاهی به شدت تهاجمی که شرایط زندگی را برای مردم دنیا سخت می کند و حتی جان آن ها را در خطر قرار می دهد و شرایط آدم های این داستان را کمی به شرایط این روزهای ما شبیه می کند.

کنت اوپل، زاده 31 آگوست 1967، نویسنده کانادایی است. آپل در پورت آلبرنی به دنیا آمد و کودکی اش را در بریتیش کلمبیا گذراند. او همچنین در انگلستان و ایرلند نیز زندگی کرد. اوپل اولین کتاب خود را در سال 1985 و در زمان تحصیل در دانشگاه سنت مایکلز به رشته تحریر درآورد. او سپس به ترینیتی کالج دانشگاه تورنتو رفت و در رشته های مطالعات سینما و زبان انگلیسی به تحصیل پرداخت. اوپل سپس به انگلستان رفت و در آن جا چندین و چند کتاب را خلق کرد.

خواندن شکوفایی می تواند یکی از پیشنهادات مناسب برای مطالعه در قرنطینه باشد.

حمله گیاهان ناشناخته زندگی مردم را بهم ریخته است اما در این میان این سه نوجوان تلاش می کنند راز این گیاهان را کشف کنند و اینها تنها کسانی هستند که از خصوصیت های تهاجمی این گیاه بیگانه مصون اند، نوجوانان عجیب و غریبی که تا دیروز حتی به خودشان هم نمی توانستند کمک کنند…

سه نوجوان شخصیت های اصلی این داستان شرایط ویژه ای دارند، یکی به هوا حساسیت دارد، یکی به آب و دیگری گرفتار کابوسی عجیب است که به ظاهر ریشه در گذشته دارد.

پترا، آنیا و سث. داستان حول محور این سه شخصیت نوجوان شکل می گیرد. سث تحت سرپرستی مددکاران اجتماعی به خانواده های مختلفی سپرده می گردد و پدر و مادری ندارد. او یک ضایعه استخوانی روی دو شانه دارد که سالها پیش در طی عمل جراحی بریده شده. آنیا مادری خلبان و پدری گیاه شناس دارد و از انواع آلرژیها رنج می برد. پوستی پر از جوش و چشم هایی همیشه ورم کرده. پترا دخترک زیبا رو و مغرور و همچنین دوست قدیمی آنیا که به خاطر اتفاقی هر دو از هم رنجیده و رابطه شان را قطع کرده اند. پترا به آب حساسیت دارد.

بارندگی شروع می گردد و همزمان با آن اتفاقات عجیبی روی میدهد علف های سیاه پیش رونده همه جا را دربرمی گیرند...

در بخشی از کتاب می خوانیم:

مادر آنیا از پشت تلفن به او گفت سکو فرود اومد. زمان زیادی از رفتن شماها نگذشته بود .یه گیاه چال دار خیلی گنده زیرش بود :

آنیا لرزشش را سرکوب کرد :چقدر طول میشکه درستش کنن؟

بعد از آزمایش های روزانه برگشته بود به آپارتمانش، از پنجره بیرون را نگاه می کرد و پشتش را به بقیه کرده بود، سعی می کرد شجاع باشد، اما دلش میخواست مادرش اینجا بود.

سوار شدن به آن هلیکوپتر بدون اون آسان نبود اما آنیا با گفتن این که مادرش زود به او ملحق می گردد پیروز شده بود انجامش دهد.

مادر گفت: دارن دنبال یه محل فرود جدید میگردن شاید توی پارکینگ اما باید از امن بودنش مطمئن بشن.

آنیا می توانست از پشت نرده های بلند پایگاه از لنگرگاه تا مرکز شهر ونکوور را ببیند. رگه های باریکه دود بین ساختمان های بلند بالا می رفت. چرا آتش گرفته بود؟ خطوط گاز شکسته؟ سیم های برق اتصال کرده؟ چند هلیکوپتر وزوز کنان با سرعت رد شدند.

آنیا از مادرش پرسید الان کجایی؟

خونه. برق هنوز هم قطعه، اما آب هست و میتونم از باربیکیو استفاده کنم.

آنیا که نگران گیاه های چال دار بود پرسید از بیمارستان تا خونه رو چطوری رفتی؟

یه عصا گرفتم و قبل از اینکه قدم بردارم میکوبیدمش به زمین. همه الان دارن همین کار رو می کنن.

مامان باید ساقه ها را از خونه دور کنی.

به خودش که آمد دید دور قاب پنجره و گوشه های زمین دنبال ترک می گردد.

نگران نباش امشب خونه خانواده موریسون میخوابم به نظرم این که نوبتی بخوابیم فکر خوبیه یه پناهگاهم برای کسایی که تنها زندگی می کنن توی سالن اجتماعات سرهم کردن...

سایه ترس به دنبال آنیا خزید مثل چیزی که لبه آتشی باشد که در حال خاموشی است. بوی درون گیاه چال دار را حس کرد، گوشت لغزنده اش را هم و بوی گند لباس و موی سوخته را. این موجودات می کشتند این موجودات همه جا بودند.

مامان از پدر خبری نشد؟

این سوال نپرسیده روی تمام مکالمه شان سایه انداخته بود، آنیا ترسیده بود بپرسد، ترسیده بود که جواب منفی بگیرد. دقیقاً قبل از زنگ زدن به مادر به پدرش هم زنگ زده بود و این پیام همیشگی را شنیده بود: مشترک مورد نظر در دسترس نمی باشد... (ص.173).

دانیل کراوس نویسنده آمریکایی در نقد و بررسی کتاب شکوفایی (کتاب اول: براندازی) می نویسد: چند کودک شجاع با دنیای سمی نبرد می کنند.

غیر ممکن است کسی قهرمانانی که اوپل خلق می کند را دوست نداشته باشد البته در شخصیت های درجه میانی نیرنگ هایی نیز دیده می گردد اما آن ها ترکیبی از اعتماد به نفس، ذکاوت و لذت را به نمایش می گذارند. اوپل آنها را با مینیمالیسم غنی ترسیم می کند.

پترا، آنیا و سث. داستان حول محور این سه شخصیت نوجوان شکل می گیرد. آنایا می خواست باور کند که روزی شکوفا می گردد. از نظر پترا زیبا بودن مانند زره پوش است - این تنها چیزی بود که بین خودش و ترسش بود. سث یک ضایعه استخوانی روی دو شانه دارد که سالها پیش در طی عمل جراحی بریده شده.

اوپل در مورد چگونگی اعمال وحشت بر بدن برای بچه ها در سن بلوغ باهوش است. در ابتدا، تغییرات آن ها هشدار دهنده، حتی نفرت انگیز است. اما به آرامی، آنها قدرت ذاتی بلوغ را احساس می کنند.

اوپل فضای تنگنایی را با این نشانه ها در داستان به وجود می آورد: تعطیلی مدارس، دستورهای خانه نشینی، نیروی کار رو به کاهش در بیمارستان ها بر اثر بیماری، ماسک های شسته شده در همه جا. این یک شرایط نا به هنجار است که خوانندگان با قدرت آن را شناسایی می کنند تصور اینکه چند بچه شجاع ممکن است همه چیز را برگرداند چقدر داستان را می تواند جذاب کند.

این ویژگی ها کتاب براندازی را به کتابی مناسب برای خوانندگان جوانی تبدیل می کند که بدنبال امید، قدرت، الهام هستند.

نیوشا ایمانی، مترجم، داستان نویس و مدرس زبان انگلیسی است. رمان مادر دریا عصبانیست نوشتۀ او در نوبت چاپ است و پیش از این ترجمۀ داستانی از نیل گیمن در مجموعه داستان دود و آینه ها از او منتشر شده بود. رمان دختر گمشده نیز با ترجمۀ نیوشا ایمانی هم به زودی توسط نشر صاد منتشر می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1947

به "خبرنگاران شکوفایی؛ رمانی خواندنی در شرایط همه گیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شکوفایی؛ رمانی خواندنی در شرایط همه گیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید