دولت ها راهی جز واگذاری تصدی گری به بخش خصوصی ندارند

به گزارش تور ارمنستان ارزان، قائم مقام جدید وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی، با حضور در نشست شورای راهبری بهبود محیط کسب وکار اتاق ایران ضمن تأکید بر نقش غیرقابل انکار بخش خصوصی در اجرای برنامه های اقتصادی کشور از لزوم فعالیت تشکل های جامع ومانع در فضای اقتصادی سخن گفت.

دولت ها راهی جز واگذاری تصدی گری به بخش خصوصی ندارند

محمدصادق مفتح شرح داد: مطالبه گری بخش خصوصی برای میدان داری و ارتقای جایگاه خود در صحنه اقتصادی، موضوعی است که باید از سوی اتاق ایران دنبال شود، چراکه امروز دولت فارغ از اینکه چه فرد و گروهی سکان دولت سیزدهم را در اختیار بگیرد، به این باور رسیده که هیچ راهی جز واگذاری امور اجرایی به بخش خصوصی ندارد.

در این نشست که نمایندگان هر سه اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون ایران، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران، رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران، رئیس مرکز پژوهش های اتاق ایران و مسئولان واحد طرح و برنامه و دبیرخانه شورای گفت وگوی اتاق ایران نیز حضور داشتند، مسائل مربوط به زنجیره تأمین و توزیع انواع محصولات مورد بررسی قرار گرفت.

در این بخش محمدباقر مجتبائی، دبیر کل اتاق اصناف ایران ایجاد شفافیت در زنجیره تأمین و عرضه، تعریف فرآیندها و ساختارهای مربوط به این بخش، جلوگیری از صدور بخش نامه های متعدد و یک باره و بدون هماهنگی با فعالان اقتصادی، توجه به تشکل های اقتصادی و تخصصی در هر بخش و درعین حال تمرکز بر مشاوره های اتاق های سه گانه و ایجاد کارگروهی با حضور نمایندگان سه اتاق و تعریف محورها به منظور هماهنگی بیشتر بین متولیان امر را مورد تأکید قرار داد.

جمشید نفر، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران پیشنهاد داد: در راستای بهبود شرایط اقتصادی در کشور لازم است جلسات هفتگی و مرتب بین سه ضلع هر بخش وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شود و در این نشست های چالش های موجود بر اساس اولویت بندی، مطرح و حل شود. برای مثال کنفدراسیون صادرات، کمیسیون صادرات اتاق ایران و معاونت بازرگانی وزارتخانه یکی از مثلث هایی هستند که با همکاری هم می توانند در راستای حل مسائل صادرات کشور قدم بردارند.

بر اساس گفته های او کارهای عقب افتاده در همه حوزه های اقتصادی کشور بسیار زیاد است و برای همین باید طی نشست های فشرده برای حل آنها فکری کرد.

رضا وفایی، مدیر اقتصادی اتاق تعاون نیز بر به رسمیت شناختن تعاونی های مصرف و تعاونی های تأمین نیاز از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و واگذاری بخشی از مراحل توزیع کالاها توسط این تعاونی های را ضروری خواند و تأکید کرد: درصورتی که دولت این تعاونی های را به رسمیت بشناسد و تقسیم کار دقیقی در فرایند توزیع کالاها شکل بگیرد، شرایط توزیع بهتر و سطح نظارت دولت نیز بالاتر می رود.

محمد قاسمی، رئیس مرکز پژوهش های اتاق ایران نیز ضمن لزوم دریافت نظرات مشورتی قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره استراتژی نظام بازرگانی که در دست تهیه است، پیشنهاد داد: به منظور استفاده بهینه از فرصت و زمانی که در اختیار داریم، استراتژی تجاری کوتاه مدت با فرض رسیدن به تفاهم در سطح بین المللی، تهیه و بخشی از نااطمینانی های موجود برطرف شود.

کاوه زرگران، رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران نیز از تغییر اختیارات بین وزارت صنعت، معدن و تجاری با وزارت جهاد کشاورزی انتقاد کرد و این رفت وبرگشت ها را عامل اصلی آسیب به نظام اقتصادی کشور دانست.

بر اساس گفته های او به محض اینکه یکی از این دو وزارتخانه در حوزه کاری محول شده به نقطه ثباتی می رسد، مسئولیت کار از او گرفته شده و به دیگری محول می شود. این نگرانی وجود دارد که به دلیل این تغییرات، دولت آینده به محض شروع کار خود با مسائل مربوط به کمبود کالا و تأمین محصولات اساسی روبرو شود.

این فعال اقتصادی برکنار گذاشتن اقدامات جزیره ای تأکید کرد.

محسن عامری، مدیر دبیرخانه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی نیز به عملکرد سامانه ستاد که باهدف تسهیلگری در برگزاری مناقصات دولتی ایجاد شده اشاره و از دریافت هزینه ارائه خدمات این سامانه از بخش خصوصی و به عنوان درصدی از معامله اجرا شده، انتقاد کرد. از طرفی با توجه به واگذاری اجرای طرح راه اندازی این سامانه به یک شرکت خصوصی، گفت: فعالان اقتصادی درباره امنیت اطلاعات که از لازمه های برگزاری هر مناقصه ای است، اطمینان خاطر ندارند.

او همچنین دریافت پروانه بهره برداری از معدن که در حال حاضر به سختی امکان پذیر است را یکی از چالش های موجود در این بخش بیان نمود و خواستار تسهیل فرایند اعطای آن شد. بر اساس گفته های او به دلیل سخت بودن فرایند دریافت پروانه بهره برداری شاهد خریدوفروش آن در بازار با قیمت بسیار بالا هستیم.

حمیدرضا فولادگر، رئیس شورای راهبری بهبود محیط کسب وکار اتاق ایران نیز به مسئله تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و معدن که در این دولت بارها مطرح شد اما به مرحله اجرا نرسید اشاره و شرح داد: اینکه موضوع تفکیک چندین بار مطرح شد اما به نتیجه نرسید، آسیب های جدی به بدنه این وزارتخانه وارد کرد. از دیدگاه کارشناسی از موضوع باید بررسی شود و اینکه اگر دولت آینده معتقد به تفکیک این دو وزارتخانه است باید در همان ابتدای کار، تفکیک صورت بگیرد. وی همچنین بر زنجیره ای عمل کردن و حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده در تعیین تعرفه ها و حقوق ورودی کالاها تأکید کرد.

محمدصادق مفتح نیز در واکنش به آنچه در این نشست مطرح شد، گفت: ادغام وزارت صنعت و بازرگانی در راستای برنامه دولت برای اتمام پفراینده خصوصی سازی در سال 95 و خروج دولت از فرایند قیمت گذاری و سپردن نظارت بر حفظ رقابت در بازار به شورای رقابت، صورت گرفت. متأسفانه طبق برنامه ریزی اجرا شده، خصوصی سازی در سال 95 تمام نشد و دولت نتوانست از قیمت گذاری فاصله بگیرد و تنها ادغام این دو وزارتخانه انجام شد. بنابراین به نظر می رسد چاره ای جز تفکیک آنها وجود ندارد.

او ضمن تأکید بر ضرورت واگذاری امور تصدی گرایانه به بخش خصوصی، موافقت خود را با برگزاری نمایشگاه توسط اتاق ایران گفت و افزود: فارغ از اینکه چه فرد و گروهی، دولت سیزدهم را تشکیل دهد، همه افکار به این نتیجه رسیده اند که دیگر اقتصاد دولتی جواب نمی دهد و راهی جز واگذاری وجود ندارد. دراین بین به تشکل های جامع، کامل و مانع نیاز داریم که بتوانند با اقتدار مسئولیت اجرای برنامه ها را در دست بگیرند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2021

به "دولت ها راهی جز واگذاری تصدی گری به بخش خصوصی ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت ها راهی جز واگذاری تصدی گری به بخش خصوصی ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید