روحانی چرا عصبانی است؟

به گزارش تور ارمنستان ارزان، دولت روحانی در حالی دو سال پایانی عمر خود را سپری می نماید که رئیس آن، ترجیح می دهد به جای گزارش میزان عملی کردن وعده های خود، به رویارویی با نهادی محبوب بپردازد.

روحانی چرا عصبانی است؟

به گزارش گروه دیگر رسانه های تور ارمنستان ارزان، دولت حسن روحانی در حالی دو سال سرانجامی عمر خود را سپری می نماید که رئیس آن، ترجیح می دهد به جای گزارش میزان عملی کردن وعده های خود، به رویارویی با نهادی بپردازد که این روزها در بین مردم، به محبوبیت و کارآمدی شناخته می گردد.

شاید همین اشتباه روحانی است که صدای حامیان او را نیز بلند نموده است، تا جایی که حجّت الاسلام سیّد محمود دعایی که عادت به اظهارنظر رسانه ای علیه دولت ندارد می گوید: رئیس جمهور نباید مرتکب اشتباه گردد و نباید سد راه کسانی گردد که در حال حاضر با قدرت و قوت، خدمات ارزشمندی را ارائه می دهند.

مدیرمسئول روزنامه اطّلاعات در ادامه می گوید: رئیس جمهور نباید مرتکب اشتباه گردد و نباید سد راه کسانی گردد که در حال حاضر با قدرت و قوت خدمات ارزشمندی را ارائه می دهند.

این تنها دعایی نیست که با درک واقعیت های موجود، به روحانی تذکر می دهد که نسبت به قوّه قضائیه مرتکب اشتباه نگردد، بلکه دیگر حامی دولت نیز به مخالفت با سخنان امروز روحانی برمی خیزد.

حجّت مرتجی، از کارکنان خبرگزاری دولت(ایرنا) از زاویه دیگری به نقد اظهارات رئیس جمهور می پردازد و با انتخاباتی دانستن این سخنان، می نویسد: سخنرانی امروز روحانی بیشتر شبیه نطق انتخاباتی بود. از روحانی در این موقعیت انتظار می رود بجای نطق و تهدید به افشا، به اقدام عملی دست بزند. فرصت به سرعت از دست می رود.

ابعاد خطای محاسباتی روحانی در سخنرانی امروز خود، وقتی عیان تر می گردد که به یاد بیاوریم که از صدور حکم حبس پنج ساله برای حسین فریدون برادر رئیس جمهور به جرم فساد مالی، چند هفته بیش تر سپری نشده است. آیا افکار عمومی، لحن تند روحانی خطاب به دستگاه قضا را ناشی از برخورد این دستگاه با برادر خود نمی داند؟! به ویژه که سابقه خط و نشان کشیدن از سوی رئیس جمهور در صورت برخورد با نزدیکانش، هنوز از حافظه ها پاک نشده است.

محمّد سلیمانی، وزیر اسبق ارتباطات به همین دلیل می گوید: روحانی با این عصبانیتش تأثیر منفی در جامعه می گذارد، مخصوصاً این موضوع در افکار عمومی برداشت می گردد که منشأ عصبانیت رئیس جمهور از دادگاهی شدن برادرش و برادر معاون اولش است.

سیّد حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملّی و سیاست خارجه نیز سخنان روحانی درباره برخورد با مفاسد را به چالش می کشد و در نطق میان دستور خود می گوید: آقای رئیس جمهور مفاسد مالی در دستگاه های جنابعالی اتفاق می افتد در شش سال گذشته مبارزه می کردید. اگر می گویید کشاندن افراد به دادگاه مبارزه با مفاسد مالی نیست شما با مفاسد مبارزه کنید و در این جهت از برادر خودتان آغاز کنید.

دیگر نماینده ای که به اظهارات روحانی واکنش نشان می دهد حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان در مجلس است. شهریاری که حمله به قوّه قضائیه از سوی رئیس جمهور را ناشی از عدم تحقق وعده های انتخاباتی دولت می داند، می گوید: اینکه آقای رئیس جمهور می گوید باید با دانه درشت ها برخورد گردد مگر از برادر آقای رئیس جمهور هم دانه درشت تر داریم که قوه قضائیه با وی برخورد نموده است

انتقاد به سخنان روحانی، به چهره های سیاسی ختم نمی گردد. اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل طی نامه ای به رئیس جمهور می نویسد: آقای روحانی! دیگر مجالی برای شعار و وعده نیست؛ امروز باید جوابگو باشید و به جای فعالیت های انتخاباتی به ارائه گزارش از عملکردتان بپردازید.

شاید به زعم رئیس جمهور و مشاوران وی، بهترین راهبرد در مقطع فعلی برای فرار از جوابگویی، به حاشیه راندن مسائل کشور با طرح موضوعاتی از قبیل رفراندوم، دوگانه سازی و حمله به قوّه قضائیه باشد، امّا به نظر می رسد که این، بهترین استرانژی نیست، چرا که افکار عمومی عملکرد دولت را به قضاوت خواهند نشست و از خود خواهند پرسید که آیا تمرکز و اهتمام به بی اثر کردن تحریم ها، می تواند سرانجام خوشی را برای دولت حسن روحانی رقم بزند یا جنجال آفرینی و فرار از جوابگویی؟ افکار عمومی به خوبی می داند که کوشش برای تکمیل پروژه های نیمه تمام در ماه های سرانجامی دولت، اهمیت دارد یا طرح موضوعات انتزاعی و دوگانه سازی های کاذب؟

کم تر از سه ماه از آخرین ملاقات هیأت دولت با رهبر انقلاب می گذرد و به نظر می رسد بازخوانی توصیه ای مهم خطاب به دولتمردان، یک بار دیگر برای رئیس جمهور، ضروری شده است: از فروع و از حواشی، بجد پرهیز کنید؛ من می بینم متأسّفانه -مال امروز و دیروز هم نیست- در غالب دورانها ما زیاد دچار حواشی و فروع بوده ایم ... از آنها هرچه ممکن است پرهیز کنید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 865

به "روحانی چرا عصبانی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی چرا عصبانی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید