شاخص های کیفیت هوا بیانگر چه شرایطی هستند؟

به گزارش تور ارمنستان ارزان، بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران چنانچه شاخص کیفیت هوا بین عدد 201 تا 300 باشد هوا بسیار ناسالم و به رنگ بنفش است و شاخص کیفیت هوا بین اعداد 301 تا 500 بیانگر شرایط کیفی هوای خطرناک است.

شاخص های کیفیت هوا بیانگر چه شرایطی هستند؟

در یک تقسیم بندی کلی شاخص کیفیت هوا به شش دسته تفکیک شده است که هر کدام از این دسته بندی ها بیانگر شرایط خاصی هستند.

شاخص کیفیت هوا (AQI) به شش دسته تقسیم بندی می شود. این شاخص اگر بین عدد صفر تا 50 باشد، هوا پاک است و در این شرایط کیفیت هوا سبز رنگ خواهد بود که نشان دهنده کیفیت هوای مطلوب است و در این شرایط خطری سلامت انسان را تهدید نمی کند.

چنانچه شاخص کیفیت هوا بین عدد 51 تا 100 باشد، کیفیت هوا زرد رنگ و قابل قبول گزارش می شود. در این شرایط غلظت آلاینده ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تاثیر منفی داشته باشد.

بر این اساس شاخص کیفیت هوا اگر بین اعداد 101 تا 150 و نارنجی رنگ باشد، کیفیت هوا ناسالم برای گروه های حساس است. در این شرایط گروه های حساس مانند بچه ها، سالمندان، بیماران قلبی و ریوی و زنان باردار اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت و توصیه می شود که این افراد از تردد طولانی مدت در فضای باز خودداری کنند.

کیفیت هوا زمانی به رنگ قرمز درمی آید که شاخص آن فراتر از عدد 150 رود. از این رو چنانچه شاخص کیفیت هوا بین عدد 151 تا 200 باشد، گفته می شود که هوا برای همه افراد ناسالم است.

در این شرایط کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و ممکن است گروه های حساس دچار عوارض شدیدتری شوند. زمانیکه که کیفیت هوا برای همه افراد ناسالم است، توصیه می شود که تمامی افراد جامعه از فعالیت طولانی مدت در فضای باز خودداری کنند.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران چنانچه شاخص کیفیت هوا بین عدد 201 تا 300 باشد هوا بسیار ناسالم و به رنگ بنفش است و شاخص کیفیت هوا بین اعداد 301 تا 500 بیانگر شرایط کیفی هوای خطرناک است.

اگر کیفیت هوا در شرایط بنفش قرار گیرد احتمال بروز عوارض جدی بر سلامت افراد جامعه افزایش پیدا می کند همچنین چنانچه شاخص قهوه ای رنگ شود و به بالاتر از عدد 300 رسد کلیه افراد جامعه باید از قرار دریافت در هوای آزاد خودداری کنند و یا حتی الامکان شهر را ترک کنند.

بر اساس این گزارش در تهران سالانه بیش از 10 هزار تن ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون - به عنوان عامل اصلی آلودگی هوای کلانشهر ها - تولید می شود. مطالعات سال 2018 بانک جهانی نشان می دهد که آلودگی هوا سالانه 2.6 میلیارد دلار به تهران خسارت وارد می کند. این رقم برای کل کشور نیز 7 میلیارد دلار گزارش شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1829

به "شاخص های کیفیت هوا بیانگر چه شرایطی هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاخص های کیفیت هوا بیانگر چه شرایطی هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید