علت آسیب رسانی کرونا به افراد مسن چیست؟

به گزارش تور ارمنستان ارزان، خبرنگاران : آمار مرگ و میر و بستری بیماران مبتلا به کرونا در کشور که در روزهای اخیر در حال فروکش بود، دوباره فرایند صعودی گرفت و میزان مرگ و میرهای روزانه دوباره به بالای 200 نفر رسیده است که البته در این بین گروه های سنی بالا بیشتر در معرض خطر مرگ و میر قرار دارند.

علت آسیب رسانی کرونا به افراد مسن چیست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، افراد در تمامی گروه های سنی می توانند به بیماری کووید 19 ناشی از ویروس کرونا مبتلا شوند و محدودیت سنی برای این بیماری وجود ندارد اما شدت و فرم این بیماری در افراد مسن و با سن بالا می تواند بیشتر و بدتر باشد.

در سرانجام شهریورماه 79 درصد مرگ و میرهای ناشی از ابتلا به کووید 19 در جهان در بیماران بالای 60 سال بوده است که این آمار به صورت گسترده ای در سایر کشورهای جهان مشابهت دارد اما جای سوال است که چه چیزی سبب می گردد که خطر ویروس هایی مانند کرونا در افراد مسن بیشتر از سایر افراد جامعه باشد؟ دکتر برایان جیس دانشیار میکروب شناسی، ایمونولوژی و آسیب شناسی دانشگاه ایالتی کلرادو آمریکا در پاسخ به این سوال به ایسنا می گوید: دانشمندان فکر می نمایند در درجه اول تغییر در سیستم ایمنی بدن انسان در افراد مسن باعث این افزایش خطر می گردد.

ابزارهای بدن انسان برای مقابله با عفونت های ویروسی

وی در تشریح چگونگی فعالیت سیستم ایمنی بدن گفت: از زمانی که شما وارد زندگی در این جهان می شوید بدن شما به صورت پیوسته توسط پاتوژن ها یا عوامل بیماری زا از جمله باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها که می توانند باعث ایجاد بیماری در افراد شوند، بمباران می گردد.

جیس با بیان اینکه بدن انسان یک مکان عالی، با محیطی گرم و با مقدار زیادی مواد مغذی، مناسب برای رشد و پیشرفت این ارگانیسم ها یا موجودات زنده است اضافه نمود: اینجاست که سیستم های ایمنی بدن وارد عمل شده و در برابر هر نوع مهاجمی به دفاع از بدن می پردازد. قبل از اینکه انسان متولد گردد، بدن آغاز به فراوری سلول های ویژه و تخصصی B و سلول های T می نماید. (این سلول ها نوعی از گلبول های سفید خون هستند که می تواند عوامل بیماری زا را تشخیص و در جلوگیری از رشد آنها در بدن انسان یاری کند).

این دانشیار ایمونولوژی و آسیب شناسی دانشگاه ایالتی کلرادو آمریکا با بیان اینکه در طول یک عفونت، سلول های B می توانند با فراوری و تکثیر آنتی بادی بر روی پاتوژن ها، آنها را جمع آوری و باعث جلوگیری از انتشار آنها در بدن انسان شوند ادامه داد: سلول های T نیز همزمان آغاز به فعالیت نموده و با تشخیص سلول های عفونی آنها را آغاز به کشتن خواهند کرد که این نوع فعالیت همزمان در علوم پزشکی به تطبیق و سازگاری سیستم ایمنی بدن معروف است.

وی گفت: شاید برای شما پیش آمده باشد که پزشک سطح گلبول های سفید خون شما را آنالیز نموده باشد. این یک اندازه گیری است که به شما نشان دهد به چه میزان سلول های B و T در خون دارید و به چه میزان در حال مبارزه با عفونت ها هستید.

جیس با بیان اینکه زمانی که خیلی جوان هستید، شما به اندازه کافی سلول های B یا T را در بدن ندارید و این می تواند یک چالشی برای بدن شما باشد که بتواند عفونت را کنترل کند زیرا به سادگی به این کار عادت ندارد اظهار کرد: زمانی که شما به بلوغ می رسید و بزرگتر می شوید، سازگاری سیستم ایمنی بدن شما یاد می گیرد که پاتوژن ها را تشخیص و مرتبا به آنها حمله ور و این تهاجمات مداوم را کنترل نموده و به شما این امکان را می دهد تا به سرعت و صورت دقیق و موثر با عفونت ها مبارزه کنید.

این دانشیار میکروب شناسی، ایمونولوژی و آسیب شناسی دانشگاه ایالتی کلرادو آمریکا با تاکید بر اینکه گلبول های سفید محافظ قدرتمندی برای افراد هستند، اما به خودی خود کافی نیستند اظهار کرد: خوشبختانه سیستم ایمنی بدن لایه دیگری به نام دستگاه ایمنی ذاتی دارد. هر سلول سیستم ایمنی خاص خود را دارد که به این امکان را می دهد سریعتر از پاسخ های انطباقی، به عوامل بیماری زا پاسخ دهد.

وی با بیان اینکه دستگاه ایمنی ذاتی معمولا بر روی مولکول هایی که در باکتری ها و ویروس یافت می گردد اما در سلول های انسانی وجود ندارد، تنظیم و پرتاب می گردد اضافه نمود: وقتی سلول این مولکول های مهاجم را تشخیص می دهد، باعث فراوری پروتئین اینترفرون ضدویروسی می گردد و این اینترفرون ها باعث از بین رفتن سلول آلوده شده و عفونت را محدود می نماید.

جیس ادامه داد: نوع دیگر از سلول های ایمنی ذاتی، به مونوسیت ها یا گویچه های تک هسته معروف هستند که به عنوان نوعی گزاف سلولی عمل نموده و همانند سایر گلبول های سفید، مونوسیت ها نیز در از بین بردن عوامل مهاجم در بدن نقش دارند، اما این نوع از گلبول ها در فرایند التیام یافتن و بهبود زخم ها نیز تاثیرگذار هستند.

سیستم ایمنی افراد مسن تر، ضعیف تر است

این دانشیار ایمونولوژی و آسیب شناسی دانشگاه ایالتی کلرادو با اشاره به اینکه دستگاه ایمنی ذاتی و سازگار می توانند همزمان با یکدیگر فعال شده و در کنار هم به عنوان یک ماشین تنطیم دقیق برای شناسایی و پاکسازی عوامل بیماری زا عمل نمایند اضافه نمود: زمانی که پاتوژن ها به بدن انسان حمله می نمایند، بین بیماری و سلامت یک تفاوتی ایجاد شده و به عبارتی یک رقابت بین سرعت انتشار پاتوژن ها در بدن و سرعت پاسخ ایمنی بدن بدون آنکه باعث ایجاد آسیب جانبی بیش از حد در بدن گردد، به وجود می آید.

جیس با اشاره به اینکه با افزایش سن، پاسخ های ایمنی ذاتی و سازگار تغییر پیدا نموده و این تعادل را تغییر می دهند اضافه نمود: در افراد مسن، مونوسیت ها در پاسخ به عفونت های ویروسی اینترفرون کمتری را فراوری می نمایند و آنها زمان بیشتری را برای از بین بردن سلول های آلوده و نشان دادن پاسخ ایمنی سازگار، صرف می نمایند.

وی با بیان این مطلب که التهاب های مزمن درجه پایین که معمولا در افراد مسن اتفاق می افتد می تواند دستگاه های ایمنی ذاتی و انطباقی را در واکنش به عوامل بیماری زا کند نموده که شبیه صداهای آزار دهنده به مرور زمان است ادامه داد: با افزایش سن، کاهش میزان توجه دستگاه های ایمنی ذاتی و سازگار بدن باعث می گردد پاسخ بدن به عفونت های ویروسی دشوارتر شده و این امر باعث گردد ویروس در بدن قدرت بالایی داشته باشد به طوری که ویروس ها می توانند از آغاز کند سیستم ایمنی بدن استفاده نموده و به سرعت شما را تحت تاثیر قرار دهند و منجر به بیماری و مرگ شوند.

فاصله اجتماعی حیاتی است

این دانشیار ایمونولوژی و آسیب شناسی دانشگاه ایالتی کلرادو با تاکید بر اینکه هرکسی و در هر گروه سنی، برای حفاظت خودش در برابر عفونت ها نیازمند انجام یکسری اقدامات حفاظتی است که این اقدام نه تنها برای حفظ سلامتی خودش بلکه برای یاری به محافظت از آسیب پذیرترین افراد نیز خواهد بود، اضافه نمود: با توجه به مشکل افراد مسن در کنترل عفونت های ویروسی، بهترین گزینه این است که در درجه اول این افراد از آلوده شدن به ویروس جلوگیری نمایند.

وی با تاکید بر اینکه شست و شوی مرتب دست ها، پرهیز از تماس دست ها با صورت، خود ایزوله کردن و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی از مهمترین اقدامات برای پیشگیری از ابتلا به کووید 19 است اضافه نمود: کووید 19 توسط ویروس های تنفسی ایجاد می گردد که می تواند به وسیله قطرات ریز حاوی ویروس گسترش یابد. قطرات بزرگتر به سرعت به زمین افتاده و از سوی دیگر قطرات بسیار کوچک نیز سریع خشک می شوند اما قطره های میان برد، بیشترین نگرانی را دارند زیرا قبل از خشک شدن می توانند برای چند متر در هوا شناور باشند و این قطرات را می توان در ریه ها استشمام کرد.

جیس با تاکید بر اینکه رعایت فاصله حداقل 1.5 متری از افراد دیگر به افراد یاری می نماید تا احتمال ابتلا به این قطرات معلق در هوا را به میزان قابل توجهی کاهش دهند خاطر نشان کرد: هنوز هم احتمال آلوده شدن ویروس به سطوحی که افراد آلوده آنها را لمس نموده یا سرفه نموده اند وجود دارد بنابراین بهترین راه برای محافظت از افراد مسن و آسیب پذیر در معرض نقص ایمنی، دوری از آنهاست تا زمانی که دیگر خطری پیش نیاید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1602

به "علت آسیب رسانی کرونا به افراد مسن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت آسیب رسانی کرونا به افراد مسن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید