علل آروغ زدنهای بیش از حد ، 2

به گزارش تور ارمنستان ارزان، عارضه ای است که مانع از هضم غذا شده و موجب بوجود آمدن ناراحتی در ناحیه شکم می گردد. شخص ممکن است اغلب از سوء هاضمه دارای مشخصه آروغ زدن بیش از حد و احساس سوزش جاری در میان دستگاه گوارش شاکی باشد. در

علل آروغ زدنهای بیش از حد ، 2

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

☜ سوء هاضمه

عارضه ای است که مانع از هضم غذا شده و موجب بوجود آمدن ناراحتی در ناحیه شکم می شود. شخص ممکن است اغلب از سوء هاضمه دارای مشخصه آروغ زدن بیش از حد و احساس سوزش جاری در میان دستگاه گوارش شاکی باشد. در چنین مواقعی است که فرد هوای زیادی را بلعیده و منجر به آروغ های مداوم در او می شود.

☜ هوا بلعی

فعالیتی است که به اسم زیاده روی ناخودآگاه، ناخوشایند و بلع بیش از حد هوا در نظر گرفته می شود که ممکن است موجب بروز حملات غیر طبیعی آروغ همراه با درد در ناحیه فوقانی شکم شود. کسانی که نمی توانند کاری را بدون جویدن آدامس، سیگار کشیدن، و یا آشامیدن آب گازدار انجام دهند، اغلب متحمل این مشکل خواهند بود.

☜ گاستروپارزی

هنگامی که عضلات شکم شل و کند می شوند، به طور معکوس بر فرایند هضم تأثیر گذاشته، در نتیجه آروغ زدن ممکن است افزایش یابد. عضلات شکم به علت آنکه مواد غذایی هضم نشده برای مدت زمان بیشتر از حد معمول در معده مانده اند، متحمل فلج یا وقفه می شوند. این تضعیف عضلات شکم منجر به عملکرد نامناسب دستگاه گوارش شده و در نتیجه موجب بروز سوزش سردل و یبوست می شود. علاوه بر این، این افراد از این شاکی خواهند بود که به علت اجابت مزاج نامنظم قادر به دفع کامل نیستند.

☜ فتق هیاتال یا فتق دیافراگمی

یکی دیگر از عوارضی که مسئول ایجاد آروغ بیش از حد می باشد، فتق هیاتال یا هیاتوس است. این شرایط زمانی رخ می دهد که قسمت قدامی شکم به داخل حفره قفسه سینه به علت ایجاد شکاف در دیافراگم بیرون رانده شود. ماهیت انسدادی که به علت فتق رخ می دهد ممکن است مقصر ایجاد آروغ های شدید همراه با ناراحتی در ناحیه شکمی باشد. در نتیجه، بازگشت غذا به دهان در افرادی که مبتلا به فتق هیاتوس می باشند، به طور مکرر تجربه می شود.

درمان وابسته به نشانه های بیماری

از آروغ زدن بیش از حد ناشی از آلرژی غذایی، می توان با قطع مصرف مواد غذایی که موجب بروز واکنش های آلرژیک می شوند، جلوگیری کرد. پزشکان، به طور کلی آنتی هیستامین هایی را برای درمان علائم مختلف آلرژی غذایی تجویز می نمایند.

حفظ یک رژیم غذایی سالم و پرهیز از غذاهای چرب و تند می تواند آروغ زدن بیش از حد را در بیشتر افراد، از جمله زنان باردار درمان سازد.

مواد غذایی، همانند شیر، گندم، تخم مرغ، کولا، بادام زمینی و شکلات می توانند باعث ایجاد نفخ گردند. بنابراین، مصرف آنها را باید کاهش داد و یا به طور کامل از مصرف آنها خودداری کرد.

افزایش مصرف مایعات به هضم بهتر مواد غذایی یاری می نماید. بنابراین، نوشیدن اندازه زیادی آب، و وارد نمودن آب میوه به رژیم غذایی خود به کاهش آروغ یاری می نماید. از مصرف نوشابه به هر قیمتی که شده بایستی اجتناب کرد، به این علت که هوا درون بدن تحت فشار قرار گرفته و در پی راهی به خارج بوده و موجب ایجاد آروغ می شود.

جویدن درست و مناسب مواد غذایی به هضم غذا یاری نموده و در نتیجه، اندازه آروغ کاهش می یابد.

داروهای خاصی که برای سندرم روده تحریک پذیر مورد استفاده قرار می گیرند به تسکین علائم آن یاری خواهند کرد. روغن های طبیعی، مانند روغن نعناع و گل پامچال به کاهش گرفتگی و درد شکمی و معده ناشی از سندرم روده تحریک پذیر یاری می نمایند. استفاده از یک رژیم غذایی با فیبر بالا شناخته شده است که این شرایط را هم بهبود و تحت کنترل قرار می دهد.

علاوه بر این، متخصصان مراقبت های بهداشتی، به طور کلی داروهایی، مانند نکسیوم و آنتی اسیدهایی را برای درمان این شرایط تجویز می نمایند. با این حال، تاثیر چنین داروهایی، گاهی مورد شک و تردید قرار می گیرد. پروبیوتیک ها و گیاهان دارویی، مانند شیرین بیان؛ همراه با درمان های طبیعی، مانند آب آلوئه ورا؛ و خوردن غذاهای غنی از آلکالین یا قلیایی مانند خیار، مارچوبه، کرفس، تره فرنگی، و غیره در درمان هر دو بیماری رفلکس اسید و آروغ زدن بسیار مؤثر می باشند.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و به هیچ وجه قصد جایگزینی توصیه های کارشناس و متخصص در این امر را ندارد. توصیه هایی که در این مقاله آورده شده، ممکن است به طور کلی قابل اجرا نباشد.

منبع: راسخون
انتشار: 26 مهر 1400 بروزرسانی: 26 مهر 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2176

به "علل آروغ زدنهای بیش از حد ، 2" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل آروغ زدنهای بیش از حد ، 2"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید