نظام اسلامی ایران یک نسخه پیشرفته اسلام است

وینای ساهاسرابوده با تأکید بر ایجاد مرکز مطالعات ادیان در ایران جهت فراهم شدن زمینه آشنایی دانشمندان هندی با ایران اسلامی گفت: اسلامی که در ایران است، یک نسخه پیشرفته اسلام است که نگاه به آینده دارد و در جهان از احترام ویژه ای برخوردار است.

نظام اسلامی ایران یک نسخه پیشرفته اسلام است

به گزارش خبرنگاران، به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران به منظور شرکت در سمینار پیوندهای زبان شناسی بین فارسی و سانسکریت، پیش از ظهر امروز (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت گو کرد.

ابراهیمی ترکمان در شروع این دیدار، با اشاره به اشتراکات فرهنگی ایران و هند گفت: اولین قرارداد رسمی فرهنگی بین دو کشور به 62 سال گذشته باز می گردد. این قرارداد فرهنگی توسط سفیر ایران در هند و مولانا ابوالکلام آزاد، وزیر فرهنگ هند در دهلی نو به امضاء رسید و با پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت ها و همکاری های فرهنگی وارد مرحله جدیدی شد.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اضافه نمود: عمق روابط فرهنگی بین دو کشور تا آنجا است که در تاریخ هیچ دو ملتی اینگونه به هم نزدیک نبوده و اگر بخواهیم چنین روابطی با کشوری دور داشته باشیم، قرن ها زمان می برد تا ارتباطات چنین گسترده گردد.

وی شناخت، علاقه و همدلی بین ایران و هند را مهمترین ثروت گسترش روابط فرهنگی فی مابین دانست و گفت: دوستی بین ایران و هند فراتر از کلمه و زبان است و یک همدلی بین دو کشور وجود دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: ما برای اجرای مفاد تفاهمنامه فرهنگی بین دو کشور کوشش بسیاری کردیم که از جمله آن مفاد، برگزاری گفت وهای فرهنگی است. در این راستا نخستین دور از این گفت وگوها را در هند برگزار کردیم و مقالاتی را به فارسی و انگلیسی منتشر کردیم.

وی ادامه داد: همچنین در سال گذشته، گفت وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم را ایجاد کردیم و اوایل سال میلادی آینده در تهران، میزبان هیأت هندی خواهیم بود.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنان خود، با تأکید بر اینکه اسلام با همه ادیان در صلح و محبت است، گفت: در برگزاری این گفت وگوها به یک نکته مهمی پی بردیم و آن هم، بد فهمی عمیق بین ادیان بود. دین مبین اسلام با همه ادیان در صلح و محبت است اما امروز برای بعضی ها دستاویزی برای خشونت است.

وی در انتها پیشنهاد ایجاد کمیته فرهنگی در کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور و فرصت های مطالعاتی و بورسیه ویژه نخبگان ایرانی را داد و بر ضرورت گسترش همکاری های فرهنگی و هم افزایی و اجرای برنامه های مشترک بین دو کشور تأکید کرد.

تداوم همکاری های فرهنگی بین هند و ایران

ساهاسرابوده با اشاره برگزاری سمینار پیوندهای زبان شناسی بین فارسی و سانسکریت طی روزهای 9 تا 11 آذرماه در تهران گفت: زبان فقط کلمات نیست، بلکه با خودش فلسفه، جهان بینی و فرهنگ را همراه دارد و این اشتراکات زبانی باعث تعامل بین دو کشور خواهد شد.

رییس شورای روابط فرهنگی هند اظهار کرد: کشور هند با جمهوری اسلامی ایران از لحاظ فرهنگی و تاریخی، روابط بسیار عمیقی داشته است و این روابط از زمان های خیلی دور، بسیار قدرتمند و قوی بوده است.

وی اضافه نمود: اسلام، نظام عقیدتی است که در سراسر جهان مورد توجه واقع شده است. اسلامی که در ایران است، یک نسخه پیشرفته اسلام است که نگاه به آینده دارد و در جهان از احترام ویژه ای برخوردار است.

ساهاسرابوده با تأکید بر تداوم همکاری های فرهنگی بین هند و ایران گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دارای پتانسیل خوبی برای همکاری های فرهنگی خصوصاً در زمینه اسلام است، از این رو ضروری است با ایجاد مرکز مطالعات ادیان در ایران زمینه آشنایی دانشمندان هندی با ایران اسلامی فراهم گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1398 شناسه مطلب: 331

به "نظام اسلامی ایران یک نسخه پیشرفته اسلام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظام اسلامی ایران یک نسخه پیشرفته اسلام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید