کارمندان دیگر نمی توانند ابتلای خود به کرونا را پنهان نمایند

به گزارش تور ارمنستان ارزان، معاون وزیر ارتباطات گفت: با استفاده از طرح جدیدی که از سوی کمیته مبارزه با بیماری کرونا اجرایی شده، از هفته آینده افراد شاغل بیمه شده در مجموعه های مختلف نمی توانند ابتلای خود به بیماری کرونا را پنهان نمایند.

کارمندان دیگر نمی توانند ابتلای خود به کرونا را پنهان نمایند

حضور کرونا در کشور تا چند هفته دیگر ساله می گردد. ستاد مبارزه با کرونا از همان روزهای ابتدایی شیوع این ویروس در کشور تشکیل شد. اما نکته مهمی که شاید در این بین مغفول ماند، حضور وزارت ارتباطات به عنوان یکی از اعضای این ستاد بود.

حالا پس از چندین ماه، وزیر ارتباطات مدتی است در جلسات ستاد حضور پیدا می نماید و شاید بتوان گفت وزارت ارتباطات توانسته در این بین جدی تر از گذشته نقش آفرینی کند. در شرایط کنونی که همه چیز وابسته به اینترنت و فضای مجازی است، حضور وزارت ارتباطات می تواند نقش بزرگی را ایفا نماید. رئیس جمهوری نیز در آخرین جلسه ای که برای شروع محدویت های جدی کرونا در دولت تشکیل شد (چهارشنبه 28 آبان) بر ضرورت استفاده از ظرفیت های حوزه فناوری اطلاعات برای کاهش تردد مردم در سطح شهر و تسهیل امور مربوط به کار و آموزش تاکید نمود.

کمیته ویژه مبارزه با بیماری کرونا حدود یک هفته قبل با دستور وزیر ارتباطات، با حضور معاونین وزارتخانه و نمایندگان فعال در بخش خصوصی ICT شروع به کار کرد.

امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات که در حکم صادره از سوی آذری جهرمی به عنوان عضوی از کمیته مشغول به کار است، در گفت و گو با ایرنا به توضیح اهمیت کمیته و فعالیت های آن پرداخت.

اعضایی از دولت و بخش خصوصی

رئیس سازمان فناوری اطلاعات گفت: کمیته ویژه مبارزه با بیماری کرونا هفته قبل، تشکیل و از آن به بعد جلسات کمیته به صورت آنلاین با حضور اعضا برگزار گردید. این کمیته متشکل از اعضای وزارتخانه و بخش خصوصی است. در بخش دولتی اغلب مدیران و معاونان وزارتخانه برای حضور در کمیته منصوب شدند و در بخش خصوصی رئیس نظام صنفی رایانه ای، دبیر اتحادیه کسب وکارهای اینترنتی و مدیرعامل های کسب وکارهای اینترنتی مانند دیجی کالا حضور دارند.

معاون وزیر ارتباطات با عنوان این که آخرین جلسه این کمیته در روز آدینه به صورت آنلاین برگزار گردید، اضافه نمود: هدف اصلی از تشکیل این کمیته برقراری هماهنگی های لازم در بخش ICT است. این که چگونه می تواند خدمات این حوزه را به کل جامعه ارائه بدهد.

او با بیان این که دو هفته قبل و پس از تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا، با استفاده از ظرفیت های دولت الکترونیک، طرحی اجرایی شد که به واسطه آن از جابه جایی مسافران کرونایی در وسایل حمل و نقل عمومی جلوگیری به عمل آمد، اظهار داشت: با همکاری خوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت راه و شهرسازی بر بستر دولت الکترونیکی تمامی مسافران هواپیما و قطار بین شهری با بانک اطلاعاتی مبتلایان به کرونا تطابق داده می شوند و از جابجایی افرادی مبتلا به کرونا جلوگیری خواهد شد.

شرکت ها از ابتلای کارمندان باخبر خواهند شد

ناظمی افزود: سرویس جدیدی از هفته آینده به مجموعه های دارای کارمند بیمه شده، ارائه خواهد شد که بر اساس آن، هر رئیس شرکتی که دارای کد کارگاهی بیمه است می تواند از ابتلای کارمندانش به کرونا آگاه گردد تا افراد با پنهان کاری و حضور در محل کار باعث گسترش بیماری نشوند. این تنها یکی از مجموعه کارهایی است که ارتباطات و فناوری اطلاعات می تواند برای هماهنگی بین بخشی و مقابله با شیوع کرونا انجام دهد.

ناظمی تاکید نمود: راه چاره بسیاری از موضوعات که امروز دنیا درگیر آن شده، خلاقانه است و برای پیاده سازی آن نیاز به هماهنگی و همکاری بین دستگاهی داریم.

همکاری ها به سمت خوبی رفته است

ناظمی درباره میزان همکاری سازمان های دیگر به کمیته ویژه ای که در وزارت ارتباطات تشکیل شده است، اشاره نمود و گفت: در زمان های مختلف میزان همکاری متفاوت بوده است. طرحی که در یک هفته گذشته برای رانندگان اسنپ و تپسی اجرایی شده، یک مرتبه نیز اواسط اسفندماه انجام شد اما از آن جایی که وزارت بهداشت فهرست و کدملی افراد مبتلا را غیر از یک یا دوبار، دیگر در اختیار ما قرار نداد نتوانستیم طرح را پیش ببریم. اما اکنون این لیست دوباره در دسترس ما قرار گرفته است.

وی افزود: اولین گزارش ها درباره جا به جایی ها در سطح کشور را سال گذشته ارائه دادیم، اما از آن جایی که وزارت بهداشت دیگر از ما درخواست چنین چیزی را نداشت آن کار هم متوقف شد. هر زمان که به ما اعلام نمایند حاضر هستیم با ظرفیتی که فضای ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد، به مقابله با بیماری کرونا یاری کنیم.

وی اضافه نمود: در جلساتی که برگزار گردید، ایده هایی را مطرح کردیم که پیاده سازی آن در حال آنالیز است و به محض نهایی شدن اطلاع خواهیم داد.

استفاده از تمام ظرفیت های فضای مجازی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هفته گذشته در حکمی دستور تشکیل کمیته ویژه مبارزه با بیماری کرونا را صادر کرد. محمدجواد آذری جهرمی در این حکم تاکید نمود اعضای این کمیته از تمامی ظرفیت و ابزارهای موجود شبکه داخلی و شبکه مخابراتی، زیرساخت های لجستیکی و اطلاعاتی، توانمندی های حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی برای پایش، مراقبت الکترونیکی افراد در قرنطینه و کنترل اضطراری و آنی بیماران، آموزش و اطلاع رسانی هوشمند و دقیق، حمایت از کسب و کارهای در معرض و عرضه الکترونیکی محصولات و خدمات سازمان های صنعتی و کسب و کارها بهره بگیرند.

در حکم صادره از سوی وزیر ارتباطات، معاونان او و مدیر کل های بخش های مهم زیرساختی کشور هر کدام دارای مسئولیت هستند تا بتوانند از زیرساخت هایی که در حوزه فناوری وجود دارد به نفع رفاه و سلامت مردم به بهترین شکل استفاده نمایند.

بر اساس این حکم حمید فتاحی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، محمدرضا فنایی رییس مرکز حراست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهرداد ترابیان، مدیر کل دفتر هماهنگی امور استان های وزارت ارتباطات، مجتبی جوانبخت مدیر کل امنیت سیستم های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مجید صدری، مدیر عامل شرکت مخابرات ایران، حسین فلاح جوشقانی، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، امیر ناظمی، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، رمضانعلی سبحانی فر مدیر عامل شرکت ملی پست ایران، امیر رضا رضوانی پور، رییس مرکز بازرسی، نظارت مدیریتی و پاسخگویی به شکایات وزارت ارتباطات، برات قنبری، مشاور وزیر و دبیر کل سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، محمدباقر اثنی عشری، رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، حمید محمدی، مدیر عامل دیجی کالا و عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، ناصر علی سعادت، عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، شهاب جوانمردی، مدیر عامل شرکت فناپ و عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، فرامرز رستگار، دبیر و عضو هیات مدیره سندیکای صنعت مخابرات ایران و رضا الفت نسب عضو هیات مدیره انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی به عنوان اعضای این کمیته معرفی شدند.،ایرنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1686

به "کارمندان دیگر نمی توانند ابتلای خود به کرونا را پنهان نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارمندان دیگر نمی توانند ابتلای خود به کرونا را پنهان نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید