گامی بزرگ در راستا صرفه جویی منابع انرژی، فناوری بازیابی گازهای فلر بومی شد

به گزارش تور ارمنستان ارزان، یکی از تصاویری که همواره بواسطه اشاره به صنایع نفتی در فکر مجسم می شود، مشعل هایی است که بواسطه سوختن گاز، همواره شعله ور و از دوردست قابل مشاهده هستند.

گامی بزرگ در راستا صرفه جویی منابع انرژی، فناوری بازیابی گازهای فلر بومی شد

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یک شرکت دانش بنیان در ایران پیروز شد تا با بهره گیری از فناوری جذب سطحی تناوب فشار، بازیابی گازهایی که بواسطه مشعل های فلر سوزانده و دفع می شوند، را با پیروزیت انجام دهد و گام بزرگی در راستا صرفه جویی منابع انرژی بردارد.

احسان جوادی مدیرعامل شرکت فاتح دانش سورنا پارت شیمی درباره محصول دانش بنیان تولید شده در این مجموعه گفت: به واسطه دستگاه جذب سطحی تناوب فشار می توانیم گازهای صنایع نفتی و پتروشیمی را بازیابی کنیم. با این محصول، از انتشار گازهای گلخانه ای جلوگیری می شود و در وهله بعد صرفه جویی قابل توجهی صورت می گیرد. به این شکل مواد و گازهایی که باید سوزانده و دفع شوند، از طریق این دستگاه بازیابی می شوند.

در حال حاضر، فقط در منطقه عسلویه 50 مشعل در صنایع پتروشیمی وجود دارد که با دستگاه طراحی شده از طریق این شرکت دانش بنیان، کربن دی اکسید گازهایی که مقرر بوده است تا سوزانده شوند، جداسازی می شود و همین کربن دی اکسید مجددا در اختیار همان واحد قرار می گیرد تا دیگر نیاز نباشد آن را از محلی دیگر تامین کند.

سایر گازها هم به این روش قابل تفکیک هستند و می توان آن ها را در اختیار خط خوراک صنایع قرار داد. با این چرخه، بهره مالی قابل توجهی هم نصیب واحدهای نفتی و صنعتی می شود.

در این دستگاه از فناوری جذب سطحی تناوب فشار استفاده شده است که این فناوری می تواند در بازیابی گازهای فلر یا مشعل های پالایشگاهی استفاده شود. این فناوری اگر در کشور توسعه یابد، این قابلیت را دارد تا به خارج از کشور هم صادر شود.

اختراع این دستگاه ثبت شده و در پتروشیمی آبادان هم مورد آزمایش قرار گرفته و عملکرد پیروزی هم داشته است.

این مدیر حوزه دانش بنیان با اشاره به این که، استفاده گسترده از جذب سطحی تناوب فشار می تواند صرفه جویی ارزی بسیار زیادی برای کشور داشته باشد، توضیح داد: تا به امروز تیم تحقیق وتوسعه شرکت ما بیشترین فعالیت را داشته و در این حوزه توانستیم 10 فرصت شغلی ایجاد کنیم که مشخصا در صورتی که تولید محصول ما توسعه یابد، به مراتب فرصت های شغلی بیشتری هم ایجاد می کند. باید توجه داشت که سالانه 30 میلیارد مترمکعب گاز در حال سوخته شدن در صنایع مختلف است که با دستگاه ما قابل بازیابی هستند.

فناوری این دستگاه به گونه ای است که برای هر مجموعه باید نمونه منحصربفردی طراحی شود زیرا گازها در هر واحد از نمونه متفاوتی هستند و نیاز است تا طراحی متناسب با آن ها صورت گیرد. وزارت نفت می تواند با معرفی واحدهای مختلف، این امر را تسهیل کند و عایدی قابل توجهی برای کشور داشته باشد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2155

به "گامی بزرگ در راستا صرفه جویی منابع انرژی، فناوری بازیابی گازهای فلر بومی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گامی بزرگ در راستا صرفه جویی منابع انرژی، فناوری بازیابی گازهای فلر بومی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید