احتمال مبتلا نشدن بیماران اچ آی وی به کرونا

به گزارش تور ارمنستان ارزان، کیانوش جهانپور روز سه شنبه در نشست خبری ویدیو کنفرانس که در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار گردید، اضافه کرد: مطابق آخرین ظرفیت های ایجاد شده در نظام آزمایشگاهی کشور، تست PCR که به صورت رایگان انجام می گردد، حدود 15 هزار مورد است.

احتمال مبتلا نشدن بیماران اچ آی وی به کرونا

به گزارش ایرنا، وی ادامه داد: حتی در کشور هایی که ظرفیت تست بالاتر از کشور ما هست هم 5 تا 6 برابر میانگین روز های منتهی به انجام تست را می توانند، انجام بدهند. موارد مثبت این تست قطعی است، اما موارد قطعی کاذب نیز دارد. کوشش شده که با ارتقای نمونه برداری، ضریب خطا کاهش پیدا کند که در روز های اخیر این ضریب خطا کاهش یافته است.

دنیاپور در پاسخ به سوالی درباره احتمال عدم ابتلای بیماران اچ آی وی مثبت به ویروس کرونا جدید بیان نمود: استفاده از دارو های آنتی ویروس برای بیماران مبتلا به اچ آی وی از روز اول مطرح بود و حتی در پروتکل اولیه هم از داروی کلترا استفاده می شد که برای بیماران مبتلا به اچ آی وی هم استفاده می گردد. البته گزارش هایی که داریم، لزوما اثربخشی کلترا در کنترل کووید 19 نشان داده نشده است. این که سه نفر از بیماران اچ آی وی مثبت به کووید 19 مبتلا شده اند هم باید بگوییم که هزار و 200 نفر از این افراد تست کرونا داده و تست این افراد منفی بود.

وی ادامه داد: این افراد نقص نسبی در سیستم ایمنی بدن دارند و شاید به علت مصرف داروها، سطحی از ایمنی در بدن آن ها وجود داشته باشد. به هر حال آمار تست مثبت کرونا در خصوص مبتلایان به اچ آی وی کم بوده که این موضوع قابل توجه است.

دستگاه زباله سوز اهدایی از چین

رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره دستگاه زباله سوز اهدایی از چین بیان نمود: این ویروس ظرف چند ثانیه در 75 درجه از بین می رود و هر شرکت ایرانی هم می تواند این دستگاه های زباله سوز را بسازد. قبل از این هم دستگاه های بی خطرسازی زباله سوز را در بیمارستان ها داشتیم. این دستگاه به راحتی در کشور قابل فراوری است و رقابتی برای دست یابی به این دستگاه وجود ندارد.

اجباری شدن ماسک در مترو

وی در پاسخ به سوالی درباره اجباری شدن ماسک در مترو بیان نمود: وزارت بهداشت فراورینماینده ماسک نیست و فراوری مربوط به وزارت صمت است. تامین، فراوری و توزیع ماسک مربوط به وزارت صمت می گردد. برای قیمت گذاری هم قبلا اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو موارد را قیمت گذاری نموده است. از طرفی ساخت ماسک در منزل هم از طریق فیلم های آموزشی از طرف سازمان غذا و دارو آموزش داده شده است.

دنیاپور اضافه نمود: مردم می توانند با ساده ترین ابزار ها در منزل، این ماسک ها را فراوری نمایند. هرچند در حال حاضر بین 20 تا 25 برابر، فراوری ماسک افزایش یافته و هرکسی که بخواهد ماسک تهیه کند، ماسک موجود است.

برطرف محدودیت جراحی های غیراورژانسی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در وزارت بهداشت گفت: بر اساس بخشنامه معاونت درمان وزارت بهداشت، در استان های مختلف با توجه به دانشگاه های علوم پزشکی، جراحی های غیراورژانسی قابل انجام است. قسمت زیادی از تخت های بیمارستانی که به کرونا تخصیص یافته بود، در حال حاضر خالی است. حتی یک دوم تخت های آی سی یو به کرونا اختصاص یافته بود که بیش از 30 تا 35 درصد همان یک دوم هم در حال حاضر خالی است.

تمدید نسخه های بیماران مزمن

دنیاپور در پاسخ به سوالی درباره تمدید نسخه های بیماران مزمن اظهار کرد: دارو های معمول بیماران مزمن با نشان دادن همان نسخه قبلی، حتی تا 6 بار قابل تحویل است. بیماران قلبی و عروقی و فشار خون و دیابتی می توانند دارو را تحویل بگیرند. البته این موضوع مربوط به بعضی دارو های آنتی بیوتیک نیست. بیماری های مزمن که معمولا بیماری های غیرواگیر را شامل می گردد، شامل این موضوع هستند.

وی اضافه نمود: راه اندازی کلینیک ها و درمانگاه ها و بیمارستان ها هم در دستور کار است و برای تجدید نسخه هم مسئله ای در هفته های آینده نخواهیم داشت.

فقط اپلیکیشن ماسک مورد تایید وزارت بهداشت است

دنیاپور در پاسخ به سوالی درباره اپلیکیشن های کرونایی بیان نمود: اپلیکیشن ماسک به طور رسمی با وزارت بهداشت همکاری دارد و سامانه salamat.gov.ir نیز همچنان در دسترس است. بقیه موارد مورد تایید وزارت بهداشت نیستند و فقط اپلیکیشن ماسک از وزارت بهداشت تاییدیه دارد.

فعلا در تهران و کلانشهر ها طرح ترافیک نداریم

وی در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت ایرنا درباره احتمال برقراری مجدد طرح ترافیک در تهران و کلانشهر ها گفت: در خصوص طرح ترافیک و موارد مشابه آن، آنچه اولویت دارد تصمیم ستاد ملی مقابله با کروناست. تا امروز تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا این است که در کلانشهر ها طرح ترافیک نخواهیم داشت. زیرا وجود طرح ترافیک می تواند تعداد بیشتری از افراد را به سمت حمل و نقل عمومی راهنمایی کند و احتمال ابتلا به ویروس در این فضا ها افزایش یابد.

دنیاپور اضافه نمود: اگر پیشنهاد هایی در این زمینه وجود داشته باشد، قابل عرضه در ستاد ملی مقابله با کرونا هست و اگر پذیرفته گردد، ابلاغ و اجرا می گردد. ولی تا این لحظه آنچه وزیر بهداشت ابلاغ کرد مبنی بر لغو طرح ترافیک در کلانشهر ها برقرار است.

اطلاعات کرونا از HIS بیمارستانی دریافت نمی گردد

وی در پاسخ به سوالی درباره موارد مطرح شده در یکی از شبکه های فارسی زبان ماهواره ای درباره دریافت اطلاعات کرونا از سامانه های بیمارستانی اظهار کرد: آمار روزانه به هیچ عنوان از سامانه HIS بیمارستانی گرفته نمی گردد. این سامانه ها آفلاین است و ما از جهت دیگری این اطلاعات را دریافت می کنیم که دقیقا به روز هستند. از زمان نمونه برداری تا زمان گزارش حداکثر 24 ساعت تفاوت وجود دارد و سامانه هایی که بعضی افراد اشاره می نمایند، ممکن است تا 45 روز به روز نشوند.

تصمیم هر کشور برای مقابله با کرونا مستقل است

دنیاپور گفت: تصمیم های هر کشوری برای مقابله با کرونا مستقل است. البته این طور هم نیست که رابطه کشور ها با سازمان دنیای بهداشت از بالا به پایین باشد. همه کشورها، توصیه ها و یافته های سازمان دنیای بهداشت را در جهت مقابله با همه اپیدمی ها لحاظ می نماید. هیچ نسخه واحدی برای همه کشور های دنیا نمی توان پیچید. هرچند بعضی نسخه ها مثل مصرف ضدعفونی نماینده بیشتر به گاف شباهت دارد. سازمان دنیای بهداشت هم این رویکرد را ندارد که سیاست واحدی را به کشور ها ابلاغ کند. زیرا تفاوت هایی در زیرساخت ها در کشور های مختلف وجود دارد.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت اضافه نمود: همه ناظران با انصاف می گویند با این که ایران تحت شدیدترین تحریم ها وارد اپیدمی کرونا شده و بالاترین حد دشمنی ها را در ابعاد مختلف به خصوص از طرف دولت ایالات متحده آمریکا داشته، با استفاده از توان حداکثری داخلی و ظرفیت های بین المللی توانست پیروز تر از بسیاری از کشور های پیشرفته و ثروتمند دنیا عمل کند. اعتقاد ما این است که با مشارکت اجتماعی وسیع، این جهت به همین نحو قابل ادامه دادن است و حتی کلیات آن برای بسیاری از کشور ها موثر و راهگشا خواهد بود.

همه فوت شدگان کرونا معین هویت شده اند

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره تعداد موارد فوت شده اتباع خارجی به علت کووید 19 در کشور گفت: همه افراد فوت شده ناشی از ویروس کرونا در سراسر کشور معین هویت شده اند و همه آن ها ایرانی بودند. یکی از مسائل ما، ورود غیرقانونی اتباع بعضی کشور ها برای معالجه و درمان موارد مشکوک به کووید 19 بوده است. البته وزارت کشور و نهاد های نظامی پیگیر و مراقب هستند. عمده این افراد از پناهندگان افغان هستند که جواز اقامت هم ندارند. ایران جزو نادر کشور هایی است که حتی با هزینه نزدیک به صفر، بیماران را در سیستم درمانی پذیرا بوده و ده ها نفر از این امکانات در کشور ما استفاده نموده اند. اتباع آسیایی و اروپایی می توانند اعلام نمایند که خدمات دریافت شده در ایران قابل مقایسه با کشور خودشان نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 8 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1326

به "احتمال مبتلا نشدن بیماران اچ آی وی به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال مبتلا نشدن بیماران اچ آی وی به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید